Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Volkswagen California – s kterým motorem kopit generaci T6?

Poradna
František Mašek | 29.08.2022
foto: tipcars
Honza hledá zachovalý VW California, je to reálné přání s rozpočtem 1,2 mil. Kč.?
DOTAZ: Dobrý den, původně jsem chtěl koupit VW California T5, ale spíše se teď kloním k novější T6. Myslím si, že novější verze je kvalitnější a méně poruchová. Můžete prosím upřesnit a pak také dát tip na dobrý dieselový motor? Cenově tu T6 Californii vidím tak do 1,2 mil. Kč za zachovalý kus. Honza

ODPOVĚĎ: Dobrý den Honzo, T5 má oproti T6 výhodu ve větším výběru na trhu ojetin. Stejně jako u T6 byla i u předchozí generace verze BEACH, která nemá kuchyňku plus se u ní střecha vysouvá ručně. Je tak v bazarech vždy levnější.

Ještě zajímavost - T5 převzalo koncepci pohonu od ještě starší T4, pohon všech kol je ale u T5 řešen jinak a používá účinnější vícelamelovou spojku.

T6 má rozvor stejný s T5, protože má zcela totožný podvozek. Jinak je ale v T6 řada nových věcí, samozřejmě kromě vzhledu auta třeba palubní deska, infotainment, nové prvky výbavy, atd…takže pokud máte možnost, určitě jděte do T6. Váš rozpočet je na to dostačující.

Jak všichni víme, ceny bazarových kousků nejsou lidové. Nicméně aktuálně například v Německu (trh s nejlepším výběrem starších kusů) začínají ceny za BEACH verze od cca 850 tisíc korun. Výsledná cena ale hodně závisí na další příplatkové výbavě.

Ptáte se na motor. Já osobně bych ve Vašem případě hledal motorizaci 2.0 TDI o výkonu 110 kW, která se nabízela od roku 2015. U tohoto dvoulitru je poměrně rozšířená kombinace s manuálním šestikvaltem, který je spolehlivý a má také nižší provozní náklady. U automatické převodovky DSG je třeba počítat s výměnami oleje každých 60 tis. km. na delší cestování je ale automat pohodlnější a jak si na něj zvyknete, nebudete chtít jinak.

Možností je sáhnout i po silnější verzi 2.0 BiTDI 150 kW. Hledal bych ale kousky, u kterých se majitel neřídil variabilními long-life intervaly pro výměnu motorového oleje. A takových bude jen velmi málo.
Většina majitelů prostě jezdila, než jim auto nahlásilo potřebu výměny, což mohlo znamenat nájezd na jednu olejovou náplň až 40 tis. km.
Ideální je ale měnit motorový olej speciálně v tomto motoru už po 20 tis. km. Kompletní a doložená servisní historie (včetně všech výměn olejových náplní) by tak měla být samozřejmostí.

I tak si ale před nákupem domluvte návštěvu autorizovaného servisu, kde auto napojte na diagnostiku a důkladně proklepněte i zbytek auta. Na mysli mám zejména diagnostické prověření stavu DSG převodovky (bloky naměřených hodnot) a kontrolu výměny oleje v převodovce (co 60 tis. km).

Jako vždy doporučuji auto dobře vybírat, ideálně si k nákupu přizvat nezávislého odborníka - podívejte se na můj starší článek na toto téma.
Hodnocení článku
5.0 z 5 (100%)
Hodnoceno: 4x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů