Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Turbo nebo atmosféra? Vybíráme benzínový Mégane III do 150 tisíc korun.

Poradna
František Mašek | 15.07.2022
foto: autor
Karel má 150 tis. Kč na bazarový Mégane III. Vybírá mezi motorizacemi 1.6 16V a oturbeným 1.2 TCe. Pro který motor se rozhodnout a proč?
DOTAZ: Dobrý den do vaší poradny. Také já bych měl dotaz k Renaultu Mégane.

Chci benzínový kousek, ročník 2013-14 s benzínovým motorem a cenou do 150 000,- Můžu mít buď šestnáctistovku bez turba 74 kW nebo dvanáctistovku s turbem 85 kW, která se mi zdá živější. Který motor je podle vás lepší? Moc děkuji, Karel.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Karle,
ve Vašem případě bych doporučil sáhnout jednoznačně po slabším atmosférickém motoru 1.6 16V. Má výkon 74 nebo 81 kW.

Jde o jednoduchou a spolehlivou jednotku, kde sporadicky zlobí snad jen lambda sondy.
Spotřeba sice nepatří k jeho silným stránkám, ale s menším nájezdem si ji budete moci dovolit.

Verzím na LPG se vyhněte, nefungují úplně dobře a mají dost závad. V porovnání s dvanáctistovkou je motor méně pružný, hlučnější, má kratší převody a vyšší spotřebu. Ale i přesto všechno má jeden zásadní benefit a tím je dlouhodobá spolehlivost.

To se bohužel nedá tvrdit o 1,2 TCe, který trpí po zahřátí zvýšenou spotřebou oleje nebo naopak ředěním motorového oleje palivem při krátkých jízdách, kdy je studený. Je tedy nutné hlavně pravidelně kontrolovat hladinu motorového oleje a častěji jej měnit, ideálně co 10 tis. km.
Velmi důrazně doporučuji tento motor používat jen na delší trasy. Pokud toto nesplňujete, raději doporučuji vůz prodat.

Speciálně ve verzi Euro 6 mu nesvědčí krátké popojížďky (hlavně v zimě v mrazech), protože motor produkuje jen velmi málo odpadního tepla a zahřeje se až po delší době, nebo také nemusí v zimě provozní teploty dosáhnout vůbec.

Stávající majitelé mohou tento problém řešit plastovým krytem na chladič, konkrétně na model Mégane je v prodeji za cca 1300 Kč.
Používá se ale jen při teplotách pod nulou, jinak musí být z masky demontován (ano, musíte na to myslet).

A co neopomenout dál?
Majitelům vozidel s motorem 1,2 TCe lze také doporučit tankovat aditivovaný nebo vysokooktanový benzín + u motorů vybavených režimem ECO jej preventivně nezapínat (ani v zimě, ani v létě).

Zkrátka k této jednotce se musí majitelé chovat specifickým způsobem a je velkou otázkou, kolik z nich bude motor v tomto režimu opravdu provozovat.
Hodnocení článku
5.0 z 5 (100%)
Hodnoceno: 3x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
GSX1100G, 12.07.2022 10:06
Výběr je v tomto případě více než snadný. 1.6...
Pepanek, 12.07.2022 16:48

Volba vypadá sice jasně, ale Karel má "jen" 150 tisíc, takže bude určitě koukat na spotřebu, která bude u atmosféry papírově asi vyšší? A navíc turbo poskytne rychlejší reakci na sešlápnutí plynového pedálu...
GSX1100G, 12.07.2022 19:23


Spotřeba je v tomto konkrétním případě naprosto nepodstatná. Pokud skutečně Renault, tak platí 1.6, nebo něco jiného od konkurence. Nic mezi tím.
KoobaS, 13.07.2022 14:37


S tím bych byl opatrný...
V posledních cca 20 letech je u Renaultu 1,2tCe jediný opravdu nepovedený a průšvihový motor.
Konkrétně v trojkovém meganu je těch benzínu k nabídce více, i když se některé blbě hledají.
1,2tCe nebrat - funguje jen při specifickém zacházení a já bych do toho šel, jenom pokud bych ten motor bral od nova
1,4tCe - nepřímý vstřik, umí pozlobit když je potřeba vyměnit řetězové rozvody - málokdo to umí a stojí to více než výměna řemenových rozvodů. Má relativně vyšší spotřebu, ale snese přestavbu na LPG
2,0tCe - taky nepřímý vstřik, léty prověřený, ale po tom tazatel koukat nebude.
1,6 atmo - nabízí se ve více variantách. Ve zkratce - verze s 5 stupňovou převodovkou má mírně nižší výkon, převodovka má delší a méně přesné dráhy, ale nemá přesuvník vačkové hřídele a je jednodušší. Verze s 6kvaltem má mírně vyšší výkon, lepší průběh výkonu a točivého momentu a příjemnější převodovku - nejvyšší stupeň je ale podobně dlouhý a přesuvník je důrazně doporučeno měnit s rozvody, takže to prodražuje údržbu.
Pro šetřílky je dobrou volbou 1,5dCi - ve verzích Euro5 a Euro6 už v pohodě zvládá i kratší trasy s občasným delším výletem, je kultivovaný, dostatečně výkonný a jezdí s o cca 2 litry menší spotřebou než 1,6 benzín. Paradoxně může být taky lépe odhlučněný...
vstoupit do diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů