Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Subaru Forester – koupit bazarový kousek s hybridním pohonem?

Poradna
František Mašek | 19.01.2023
foto: Michal Štengl
Před třemi roky vstoupila na trh pátá generace Subaru Forester. Jak ji hodnotíme po třech letech, kdy se začala objevovat u prodejců ojetin?
Dotaz
Dobrý den, můj aktuální Forester má už svá nejlepší léta za sebou. Proto se poohlížím po nástupci. Koukám na Forester e-Boxer, co je prosím zač? Jak jej hodnotíte? Auto by šlo na firmu bez DPH. Ale nejsem si jistý právě tím hybridem. Nechci nové auto! Ideálně něco hezkého do tří let. Děkuji, Honza

Odpověď
Dobrý den Honzo, Subaru Forester e-Boxer je klasickým hybridem. Kombinuje zážehový dvoulitr (110 kW) a elektromotor s výkonem 12,3 kW.

V praxi elektromotor funguje jen v rychlostech mezi 20 a 30 km/h. Není se čemu divit, protože v kufru umístěná Li-ion baterie má kapacitu jen 0,6 kWh a ještě pracuje s nezvyklým napětím 118 V (mimochodem Forester má ještě dva klasické 24 V akumulátory).
Takto naladěný hybridní pohon má při cestování ve Foresteru přínos jen při rozjezdu, kdy se hodí točivý moment elektromotoru dostupný od nulových otáček. Při jízdě v terénu, nebo ve městě je cítit, jak elektromotor pomáhá o něco zlepšovat dynamiku a samozřejmě i spotřebu.

Pokud do města zas tak často nezavítáte, a naopak s autem jezdíte na delší trasy, budou přínosy hybridního pohonu nulové.

Je také třeba napsat, že díky hybridnímu soustrojí je pátá generace Foresteru oproti předchůdci těžší o 110 kg.

Ano, samozřejmě auto mezigeneračně opět narostlo, což má na vyšší váze také svůj díl. Zatímco délka a šířka narostly o 15 a 20 mm, střecha je o 5 mm níže.

Lehká změna proporcí páté generaci prospěla. S rozměry 4625 x 1815 x 1730 mm a prodlouženým rozvorem o 30 mm (2670 mm) nabízí aktuální Forester více místa v podélném směru. Zejména cestující za zadní lavici to citelně poznají.

Naopak na spotřebě se zástavba hybridu téměř neprojeví. Navíc kvůli ochraně vysokonapěťových kabelů má Forester o 12 l menší palivovou nádrž s celkovým objemem pouhých 48 litrů. To bohužel v praxi znamená nižší dojezd.

Mé hodnocení je tedy ovlivněno výše popsanými ústupky při vestavbě hybridního pohonu. Samozřejmě Forester páté generace má i řadu pozitiv, ty si ale můžete přečíst v každém redakčním testu.

Určitě tedy opět doporučím osobní projížďku a nebál bych se ve Vašem případě vyzkoušet i konkurenci v podobné cenové hladině. Třída SUV je našlapaná a určitě je z čeho vybírat.

V případě Subaru Forester e-Boxer je výběr starších kousků omezený, převážně jde o předváděcí vozy. V nabídce je cca 8 vozů s cenami od 800 tis. Kč.

Lepší situace je v Německu, kde můžete vybírat z cca třicítky kousků s cenami od 30 tis. eur. Jen je škoda, že toto je jediná možná motorizace.

Jako vždy doporučuji auto dobře vybírat, ideálně si k nákupu přizvat nezávislého odborníka - podívejte se na můj starší článek na toto téma.
Hodnocení článku
4.0 z 5 (80%)
Hodnoceno: 4x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů