Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Starší Škoda Karoq - je lepší 1.0 TSI nebo 1.5 TSI?

Poradna
František Mašek | 02.04.2021
foto: autor
Dušan plánuje koupi Karoqu do 500 tisíc korun. Bude lépe sáhnout po tříválci 1.0 TSI, nebo po silnějším 1.5 TSI? Poradíme v dnešní poradně.
DOTAZ: Ahoj, poraďte mi prosím nejlepší benzíňák pro Karoq. Chci něco lehce jetého do půl milionu. Nevím jestli litr, nebo patnáctistvku TSI. Díky, Dušan.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Dušane, pokud nutně nepotřebujete pohon všech kol a stačí vám šestistupňový manuál, doporučuji hledat motorizaci 1.0 TSI (58 kW).
Ačkoli nad tříválcem kdekdo zpočátku ohrnoval nos, ukázalo se, že slouží spolehlivě a s Karoqem i slušně hýbe. Zároveň umí být při rozumné jízdě také úsporný. Také výběr v tuzemských autobazarech je dostatečný - zvláště v cenové kategorii do 0,5 mil. Kč. Právě od této ceny výše se začínají objevovat exempláře i se silnějším čtyřválcovým 1,5 TSI o výkonu 110 kW s integrovaným systémem ACT, který umí vypínat dva válce.
Ostatně tento systém někteří znají i z předchůdce 1,4 TSI. Mezi další konstrukční prvky patří efektivnější a výkonnější nepřímé chlazení stlačeného vzduchu. Díly citlivé na teplotu, jako například škrticí klapka, jsou nyní umístěny za chladičem stlačeného vzduchu v oblasti s optimálními teplotními podmínkami. Samozřejmě v porovnání se slabším tříválcem jde o složitější jednotku. Proto si zatím úplně nezískala mé sympatie. Dokážu si představit, že při vyšších nájezdech budou účty za opravy výrazně vyšší než u 1.0 TSI.

Obecně ale mohu konstatovat, že Karoq je poctivě postavené auto, na kterém se zatím systémově nic zásadního nekazí. Pokud si plánujete auto nechat delší dobu, vybírejte auta s manuální převodovkou a předním pohonem. Jsou konstrukčně jednodušší, což se v budoucnu pozitivně projeví na spolehlivosti i na servisních nákladech. Jako vždy doporučuji auto dobře vybírat, ideálně si k nákupu přizvat nezávislého odborníka - podívejte se na můj starší článek na toto téma.
Hodnocení článku
2.9 z 5 (58%)
Hodnoceno: 20x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
Verny_2013, 04.04.2021 10:25
Ale je to pořád tříválec s malým výkonem i krouťákem na tak velké auto. Do města a na okresky ještě OK, ale na dálnici, nebo v plném obsazení to už je špatný. Dalším problémem je obvykle spojení s nejnižší výbavou s mizernými základními sedadly. Ty ve Style jsou o 100% lepší. Za mě i přes větší složitost motoru jednoznačně 1,5 TSi, ale jak píše autor odpovědi jen s manuálem a ve dvoukolce. Ještě pozor na tažné, pokud ho chcete dodělat, tak u prvních 2 ročníků to u některých verzí nejde. Je to potřeba zkontrolovat dle VIN.
GSX1100G, 06.04.2021 10:56
Tak o tomto motoru jsem ještě neslyšel... ?
vstoupit do diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů