0
zpět

Sportage, Kuga nebo BMW X1? Vybíráme ojetinu do 300 tis. Kč.

Tři rodinná SUV, tři diesely, tři čtyřkolky. Kdo bude vítězem? Dnes tak trochu všichni. Má to ovšem svá ALE.
10.05.2019, poradna

hodnocení článku: 3.6 z 5 (72%)
hodnoceno: 8x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Dobrý den, na vašem webu se mi líbí vaše sekce poradna. Odnesl jsem si z ní několik užitečných tipů a rad. Moc za váš přístup děkuji. V tuto chvíli vybíráme nový vůz od roku 2010 do 300.000 Kč. Máme tři favority, ale těžko dohledat jejich porovnání a následně se rozhodnout. Myslíte, že bychom vás mohli poprosit o radu?

Vybíráme z těchto vozů:

Kia Sportage II. generace, 2.0 CRDi, 4x4
Zde co jsme se dočetli bývají problémy s manuály, drahé náhradní díly a vyšší spotřeba.

Ford Kuga I. generace, 2.0 TDCi, 4x4
Zde jsme se dočetli, že jsou dost nízké provozní náklady, nižší spotřeba a dobré jízdní vlastnosti, ale vyhnout se automatu.

BMW X1 I. generace, 18D, 4x4Tento vůz se nám líbí asi ze všech nejvíc, jen nás velmi odrazují informace o problémových motorech N47, s praskáním motorového bloku a s dalším servisním nákladem výměny rozvodu za 30.000 Kč… U BMW by nás zajímal názor, jak je na tom tato značka se servisními náklady, napřiklad v porovnání s Fordem, KIA… Je o tolik dražší? Když by to nebyl autorizovaný servis...

Rozhodujeme se mezi manuálem a automatem, čistě z pohledu pohodlnosti bychom volili spíš automat, jen u něj se obáváme vyšších provozních nákladů. Myslíte, že byste si udělali čas na porovnáni a případně doporučení?

Moc vám za vše děkujeme. Hezký den.
Jan Baborák

ODPOVĚĎ: Dobrý den pane Baboráku, s vaším rozpočtem předpokládám, že máte zájem o Kia Sportage nikoli druhé, ale třetí generace. Budete vybírat vozy ročníků 2010-2011 s nájezdy kolem 100 tis.km. Vozidel s pohonem všech kol je asi polovina z nabídky a většina z nich má slabší verzi dvoulitru s výkonem 100 kW. Verze se čtyřkolkou má samozřejmě jistější jízdní vlastnosti a je svižnější (zadní kola se elektronicky připojují až při prokluzu těch předních). Silnější verze o výkonu 135 kW má krásných 383 N.m. Spotřeba se v reálu pohybuje kolem osmi a půl litru. Pokud koupíte vůz s automatickou převodovkou, může ale spotřeba ještě vyskočit. Před koupí zkontrolujte stav podvozku, vůz není v terénu kdovíjakým přeborníkem a při pokusech předchozích majitelů mohl přijít k újmě. Dopřejte si dlouhou testovací jízdu, při které budete mít dost času zkontrolovat funkčnost všech elektronických prvků v interiéru. Informace o drahých náhradních dílech je pravdivá jen částečně. Ano, je řada značkových dílů, které svou cenou vyčnívají z průměru, existuje tu však řešení využití dílů z druhovýroby. A navíc - Sportage je poměrně spolehlivý vůz. Tohle auto nabízí z celé trojice nejlepší poměr ceny a hodnoty. Na trhu ojetin má docela dobrou pověst, takže jeho hodnota nebude v čase nijak závratně klesat. Má také na rozdíl od Kugy spolehlivou automatickou převodovku.

U Fordu Kuga první generace doporučuji 2.0 TDCi o výkonu 103 nebo 120 kW a s emisní normou Euro 5. Motor se začal prodávat v roce 2010 a výběr na trhu ojetin je dostatečný. Filtr pevných částic je zde kompletně přepracován a díky tomu probíhají regenerace naprosto korektně. Pokud se vám podaří najít zachovalý kousek se silnější 120kW verzí motoru, bude to ideální. Motorový olej by se měl měnit po roce, řemen rozvodů bych preventivně měnil každých 6 let. Stejně tak bych vyměnil olejové náplně v haldexu, diferenciálu i převodovce. Minulý majitel to určitě neudělal a i když to výrobce nepředepisuje, je dobré to provést. Jak píšete ve svém dotazu, v tomto případě bych určitě sáhl po mnohem spolehlivějším šestistupňovém manuálu.

BMW X1 bude bezpochyby nejvíce řidičským autem ze všech uvedených. Bude ale také nejmenší - hlavně na šířku. Motor N47 je naladěn na mnoho výkonových verzí a já osobně nevím o Vámi popsaných problémech žádné další podrobnosti. Problémy s rozvody měl motor N47 v minulosti a nepředpokládám, že to je stále aktuální problém. S autem jsem jezdil při redakčním testu, motor N47 je to pohodový, velmi dobře utlumený, bez vibrací. Však má také dva vyvažovací hřídele. Zároveň je i lehký (hliník). Vámi vybraná verze má jedno turbodmychadlo, 23d a 25d pak disponuje dvěma. Pokud sáhnete po čtyřkolce, zkontrolujte si, že byla při 100 tis. km výměněna olejová náplň v systému xDrive. Pokud budete využívat neautorizovaný servis, budou náklady srovnatelné. Samozřejmě při předpokladu nákupu neoriginálních dílů. Ale i při srovnání cen originálních dílů nejde jednoduše říci, že BMW bude nejdražší. Ceny na konkrétní model vždy zohledňují řadu parametrů. Ostatně také proto je pro cenu dílů vždy určující VIN vozidla. Je ale pravdou, že BMW X1 je prostě vůz prémiové značky, takže o něco vyšší servisní náklady lze očekávat - některé servisní zásahy vyžadují specializovaný servis. Nevýhodou X1 oproti ostatním kandidátům je menší výběr na trhu ojetin.

Závěr: Já osobně bych se primárně zaměřil na Sportage. Pokud Vám nevadí manuál, bude dobrou volbou i Kuga. Pokud na auto nespěcháte a budete mít štěstí na hezký kousek, může nakonec dopadnout i BMW X1. Takže jak vidíte, mé stanovisko není v tomto případě úplně jasné, ale snad jsem alespoň trochu napověděl.
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.