0

Spolehlivá ojetina do 180 tis. Kč: Astra nebo Lancer?

Náš čtenář chce spolehlivý benzínový motor. Najde jej u obou modelů, které má v hledáčku?
31.01.2017, poradna

hodnocení článku: 5.0 z 5 (100%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Dobrý den, už dlouhou dobu zvažuji nákup spolehlivého benzínového japonce. Zaujaly mne recenze na Mitsubishi lancer. Jenže známý mě přesvědčuje, ať koupím Opel Astra H. Na auto mám 180 tis. Kč. Prosím poraďte. Michal Volek, SlavičínODPOVĚĎ: Dobrý den Michale, pokud chcete benzín, vyloženě chybu s ním neuděláte ani u jednoho z Vašich favoritů. Na vůz máte 180 tisíc korun, přičemž Astra H bude určitě levnější, než Mitsubishi. Byla totiž na trhu dříve (od 2004) než Lancer osmé generace (2007). Za 180 tisíc korun koupíte lancer roku výroby 2008-2011, u Astry to bude vůz z posledních let výroby, nebo i jeho nástupce v generaci J. A který benzínový motor Vám doporučím u každého ze zmiňovaných modelů?

Mitsubishi Lancer
- Ideální volbou je šestnáctistovka MIVEC s výkonem 85 kW. Na výběr jich však mnoho není. Je to opravdový držák, hezky jede a moc nežere. Silnější 1,8 MIVEC (103 kW) musíte více točit, aby s autem hýbal, má také větší spotřebu. Špatný motor to však také není. Pro toho, kdo má rád sportovnější jízdní vlastnosti a přesné řízení bude Lancer tou pravou volbou. Hlavně sedan díky tužší karoserii poskytne lepší svezení v zatáčkách. Podvozková platforma je shodná i s většími modely, takže pokud uvažujete o lehkých benzínových motorech, nemusíte se bát většího opotřebení přední nápravy. Jediné, co doporučuji před koupí zkontrolovat na spodku, je rozsah koroze, která je u lanceru jeho největším strašákem. Pozor hlavně na ramena zavěšení kol nebo výfukové potrubí v celé své délce.

Opel Astra H - Z benzínových motorů jednoznačně benzínový 1,8 16v v obou výkonových verzích 92 nebo 103 kW, volte však výhradně manuál a naopak obloukem se vyhněte zastaralému čtyřstupňovému automatu, který zcela zabíjí čipernost motoru a na dálnici rapidně zvyšuje spotřebu. Kdo trochu ustoupí z požadavků na pružnost z nižších otáček, může být spokojen i se šestnáctistovkou. U ní už se dá alternativně uvažovat i o robotizované manuální převodovce Easytronic, která funguje poměrně spolehlivě. Před koupí se podívejte na podvozek, kde lze nejčastěji narazit na vůle ve spojovacích tyčích řízení, táhlech stabilizátorů, orosené nebo už tekoucí zadní tlumiče a korozi zadního dílu výfuku - právě u benzínových verzí.

Opel Astra J - Pokud pominu 2,0 Turbo pro modely OPC, tak je nejsilnějším zážehovým motorem 1,6 Turbo (132 kW), který jede slušně, ale vezme si minimálně 8 litrů Naturalu. Za mne nejlepší volba mezi benzíny. Slabší 1,4 Turbo (103 kW) má hodně podobnou spotřebu, jako „jednašestka“ a není tak svižný. Atmosferické benzíny 1,4 (74kW) a 1,6 (85 kW) bych zcela vyřadil kvůli nedostačující dynamice.Osobně hodnotím čtvrtou generaci Astry jako hodně poctivě postavené auto, které má slušnou spolehlivost, dobré jízdní vlastnosti a povedený je i podvozek. Nelíbí se mi vysoká hmotnost auta, která odepsala použitelnost slabších motorizací.

autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
související články
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.