Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Škoda Rapid: koupit desetiletý diesel za 200 tis. Kč?

Poradna
František Mašek | 22.05.2024
foto: Michal Borský
Ondra zvažuje koupi Rapidu z roku 2014 s motorem 1,6 TDI 66 kW. Jak po letech provozu hodnotíme jeho spolehlivost?
Dotaz
Dobrý den, už nějakou dobu hledám hezkou Škodu Rapid. Nedávno jsem v jednom autobazaru kousek od Zlína našel model z roku 2014 a je to diesel 1,6 tdi 66 kw. Nájezd jen 145 tisíc a dovoz z Belgie. Vypadá v hezkém stavu, cena je 200 tisíc. Co jsem studoval, tak o tomto motoru jste na tipcars zatím nepsali. Jak je na tom – je spolehlivý? Děkuji, Ondra

Odpověď
Dobrý den Ondro, i když tahle šestnáctistovka generace EA 189 nepatří mezi nejspolehlivější koncernové diesely, její výhodou je spousta cenově dostupných náhradních dílů. V podstatě jakoukoli závadu tohoto motoru zvládne opravit kterýkoli servis v ČR, jelikož zkušeností s tímto rozšířeným motorem je u nás dostatek. A pokud dobře koupíte + se budete o auto dobře starat, bude Vám sloužit i při vysokých nájezdech. Výhodou je i nízká spotřeba, běžně můžete jezdit se spotřebou kolem pěti litrů a ani se nemusíte moc snažit.

Před koupí bych určitě vyzkoušel studený start, který odhalí případný problém se vstřikovači (motor je dost choulostivý na kvalitu paliva). Prověřte také servisní záznamy, konkrétně po jakých intervalech byl měněn motorový olej a zda byla dodržena jeho specifikace daná výrobcem. Udělal bych také kapkovou zkoušku oleje, která napoví případné naředění oleje naftou – děje se při pravidelných krátkých trasách. Motor 1,6 TDI 66 a 77 kW používá rozvodový řemen, pokud nedohledáte termín poslední výměny, nechejte vyměnit preventivně včetně vodní pumpy a příslušenství. Následně měňte rozvody po 120 tis. km.

Dle VIN si také budete schopni dohledat, zda se Vámi vybraného auta týkala svolávací akce, při které byl přehrán SW pro úpravu hodnot oxidu dusíku v rámci Dieselgate. Taková auta mají následně častější problémy s EGR ventilem a částicovým filtrem.

Při výběru Rapidu s touto šestnáctistovkou se tak vyplatí pečlivá kontrola. Naštěstí je výběr velmi slušný, aktuálně na tipcars.com najdete téměř pět desítek kusů s cenami od 100 do 230 tisíc korun.
Hodnocení článku
3.0 z 5 (60%)
Hodnoceno: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů