0

Škoda Octavia RS nebo Fabia RS?

Dotaz

Dobrý den,
chtěl bych poradit. Rozhoduji se mezi koupí dvou českých vozů a to Fábií RS a mezi Octávií RS. Článků o těchto vozech je až až.. ale doposud jsem nenašel srovnávací. Zajímal by mě váš názor, sám se nemohu rozhodnout. Zatím jezdím ve vozu Alfa Romeo 147, ale v poslední době s ní mám časté poruchy,takže by mě zajímalo, abych si třeba nepohoršil.
Na "ereskové" fábce mě láká ta hravost vozu, naopak odrazuje naftový motor.. :-( O proti tomu Octavie je přece jenom auto spíše pro "chlapy" :-) a bez diskuze s mnohem větším zavazadlovým prostorem.
Žádám Vás tímto, alespoň o stručné srovnání těchto vozů.

Předem mockrát děkuji za odpověď.

24.08.2007, poradna

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
+16

Odpověď

Předpokládám, že zvažovanou Octavií RS míníte minulou generaci s motorem 1.8 T 132 kW. Oba vozy jsou na tom přibližně stejně s prostorností (mimo zavazadelníku) a celkovou robustností konstrukce. Fabia má dle mého názoru o trochu lepší jízdní vlastnosti (a nezmění na tom nic ani použití výrazně těžšího naftového motoru), Octavia nebudí zrovna jistotu ve vysokých rychlostech v přímém směru, což bude zjevně zásluha příliš krátkého rozvoru v poměru k délce vozu. V čem jsou však tyto vozy diametrálně odlišné, to je charakter jejich motorů. Octavia s dobře odhlučněným širokorozsahovým motorem působí velice příjemně, dokáže takřka z jakýchkoliv otáček silně zrychlit, a nenutí řidiče k častému řazení ani bedlivému sledování otáčkoměru. Dalo by říct, že i přes vysoký výkon se dokáže chovat naprosto plynule, pružně, v nižších a středních otáčkách překvapivě tiše. K tomu přidává tu správnou „benzínovou“ gradaci nad hodnotou 4.000 otáček, tedy tam, kde to valná většina zájemců očekává. Zkrátka, Octavia RS dovede být skutečně rychlá, ale stále je taková „uhlazená“.

Fabia RS 1.9 TDI 96 kW naproti tomu téměř provokuje. Její hrubý motor dokáže nesoustředěnému řidiči při rozjezdu snadno zhasnout, má absolutně neharmonickou výkonovou charakteristiku, a díky úzkému rozsahu dieselu je potřeba řadit někdy tak často (hlavně ve městě), že si budete připadat téměř jako pilot speciálu WRC... Přesto z mého pohledu nabízí Fabia víc. V době stále dokonalejších, plynulejších, tišších a celkově uživatelsky ohleduplnějších vozů, působí ta věc pod její kapotou sice jako pozdrav z motoristického pravěku, ale má to opravdu něco do sebe. Všechny silniční „spory“ řeší kyjem zvaným točivý moment, a pokud s ním řidič bude umět náležitě zacházet, bude to v reálném provozu (nikoliv na okruhu) snad ještě účinnější zbraň, než jakou disponuje Octavia RS. Na trhu dnes najdeme mnoho výkonných dieselů, ale tak návykovou prudkost ve středním otáčkovém pásmu nabízí jen málokterý z nich. Někteří novináři sice k dieselové RS dodnes přistupují s despektem, valná část veřejnosti ji také považuje za jakýsi omyl, ale tato Fabia dokáže být (v těch správných rukou) skutečným predátorem silnic, o čemž se ke svému zděšení přesvědčil nejeden majitel „nadupaného“ vozu renomované značky. Abych subjektivní dojem nadprůměrné dynamiky podpořil i objektivně, nabízím v tabulce zajímavé srovnání výsledků měření pružné akcelerace obou zvažovaných vozů. Jsou zde použity hodnoty naměřené časopisem Automobil Revue (č. 3/03 Octavia; 8/04 Fabia).

Akcelerace bez řazení

 

Fabia RS (96 kW)

 

Octavia RS (132 kW)

 

50- 90 km/h na 3. stupeň

 

5,0 s.

 

5,8 s.

 

50- 90 km/h na 4. stupeň

 

6,7 s.

 

7,7 s.

 

90- 130 km/h na 4. stupeň

 

8,0 s.

 

7,8 s.

 

90- 130 km/h na 5. stupeň

 

9,2 s.

 

10,3 s.

 

Jistě, řidič Octavie může nechat Fabii za sebou když podřadí a vyžene otáčky, jenže pružné zrychlení je v reálu mnohem důležitější disciplínou než klasická akcelerace s využitím maximálních otáček. Oba zvažované vozy jsou v tomto ohledu nadprůměrné, ale konkrétně před Fabií se bude muset sklonit nejeden šestiválec. Řidič Octavie RS nebude mít s Fabií sakramentské potíže jen v případě, že bude motor svého vozu nekompromisně držet nadohled červeného pásma otáčkoměru. A ruku na srdce, kdo preventivně podřazuje o stupeň nebo dva, když se ve zpětném zrcátku objeví Fabia?
Koupě sportovně laděného vozu coby ojetiny, s sebou přináší vždycky větší rizika. Octavia RS na tom bude časem určitě o něco lépe, a to nejen kvůli tomu, že benzínový motor je schopen lépe ustát brutální zacházení. U ní bych potenciální problém viděl snad jen v turbodmychadle, které někteří horkokrevní řidiči nenechávají „vydýchat“, v životnosti spojkového obložení, a ve zlobivých zapalovacích cívkách. Fabia RS zřejmě již tak skromná nebude. Kromě samotného turba (či jeho regulace)a spojkového obložení, bude zvýšenému riziku vystaven i dvouhmotový setrvačník, známá váha vzduchu se u této konkrétní motorizace stane takřka spotřebním zbožím, a vysoká zátěž se nepochybně časem podepíše i na vstřikovacích jednotkách PD.

Pokud sázíte více na jistotu a preferujete svižnou jízdu bez velkých ústupků v komfortu ovládání, pak by Octavia měla být lepší volbou. Fabia RS je z pohledu cestujících možná více „rozházená“, ale v extrému má lepší jízdní vlastnosti a vládne famózní pružnou akcelerací. Údržba a servis zde budou časem pravděpodobně více nákladné, takže nižší spotřeba paliva nemusí mít v konečném důsledku žádný pozitivní finanční efekt. Ideálem by bylo vyzkoušet oba vozy, a rozhodnout se na základě vlastních dojmů.

ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
anonym, 26.08.2007 10:25
Ono spíš nemá cenu lidem jako ty něco vysvětlovat a vyplatí se vše číst pozorně do konce a nereagovat jako potrefená slepice po třetím slově.
anonym, 26.08.2007 12:20
na trojku to dotahne bez chipu k tachometrovym 170;) tabulku zrychleni delal opravdu blazen... kdyz tam dam v 50ti 4ku tak ten motor pomalu vyleze a rozbije mi hubu, ptz to sou opravdu nemistne male otacky...
Tomáš, 26.08.2007 12:50
Jóó, to máte naprostou pravdu !!! Taky jsem se zděsil, když jsem po víkendu jen tak mrknul do diskuze.... ale to je tu normální......
anonym, 26.08.2007 16:49
Ani jedno z nich.
anonym, 26.08.2007 18:34
Zkus se podívat do některých z minulých čísel Světa Motorů, tam bylo srovnání Fabie RS, Octavie Tour RS a Octavie II RS

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system k.s., 2005 – 2021, všechna práva vyhrazena.