Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Škoda Kamiq – koupit v bazaru verzi s pohonem na CNG?

Poradna
František Mašek | 06.10.2023
Škoda Scala už jezdí na CNG. Stejně jako Kamiq. | foto: Škoda Auto
Martin by rád pořídil starší Kamiq s litrovým tříválcem a pohonem na zemní plyn. Je to dobrý nápad?
Dotaz
Ahoj, co říkáte na pohon CNG? Konkrétně mne zajímá Kamiq, který má tuhle přestavbu už jako tovární. Představuji si něco do 500 tisíc korun a ve stáří 2-3 roky. Nejde mi ani tak o levný provoz, jako o nižší emise! Děkuji za názor. Martin


Odpověď
Dobrý den Martine, technicky jde o stejné provedení, které se objevuje například ve Škodě Scala G-Tec, případně v sesterském Seatu Arona TGI. Litrový tříválec o výkonu 66 kW byl přepracován na spalování zemního plynu – má upravenou hlavu motoru, jiné vstřikovače, vačky i výfukové ventily. Se svým výkonem jde o nejslabší motor v nabídce. Rozdíl oproti čistě benzínovému tříválci s výkonem 70/85 kW je dost znát hlavně na horší pružnosti motoru.

Do prodeje se verze na CNG dostala v roce 2020, ale vzhledem k vysokým cenám CNG neměla na růžích ustláno. Situace se však letos stabilizovala a pro někoho může tohle auto dávat smysl. Jak však píšete, bonusem této verze je hlavně dobrý pocit z nízkých emisí. Je třeba mít na paměti, že Kamiq G-TEC má u zadní nápravy tři ocelové nádrže na plyn s celkovým objemem 13,8 l. To má za následek zvýšení dna zavazadelníku a tím snížení jeho objemu na 278 litrů (klasický Kamiq má 400 l). Navíc zde chybí rezervní kolo.

Nádrž na benzin je opravdu nouzová a má objem pouhých 9 litrů. Pokud bude čtenáře zajímat spotřeba, tek v reálném provozu počítejte s apetitem mezi pěti až šesti kilogramy plynu, což znamená poměrně nízký akční rádius – dle stylu jízdy do 300 km. Toto je tedy další omezení, s kterým je třeba se smířit. Obecně ale mohu konstatovat, že Kamiq je poctivě postavené auto, na kterém se zatím systémově nic zásadního nekazí. Nabízí překvapivě dostatek místa pro posádku i spoustu odkládacích přihrádek v interiéru. Výběr bazarových kousků s pohonem na CNG není veliký, aktuálně jde o necelou desítku vozidel s cenami od 380 tisíc korun. Výhodou je ale jejich poměrně nízký nájezd.
Hodnocení článku
3.0 z 5 (60%)
Hodnoceno: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
GSX1100G, 29.09.2023 08:32
Jen naprostý blázen si může koupit komplikovanější vůz z horším výkonem jen kvůli emisím. Tato ekopošahanost mnohých individuí mě nepřestává fascinovat. Kupte si pro lepší pocit ojeté e-auto. Tam se naplni Vaše fanatické představy o tom co vše děláte za oběť pro lidstvo....
Pavlik, 01.10.2023 08:06


S vaším názorem lze jen a jen souhlasit.
Pokud by chtěl opravdu něco udělat pro ekologii, musel by začít chodit pěšky.
ZzAa, 27.11.2023 11:39
Mám Octavii 1.4 CNG už 8 let, naprosto spolehlivé auto. Mimo předepsanou údržbu jsem měl jen tyto problémy:
1. Zrezly mi zadní kotouče ve 230.000 kilometrech
2. Odešla ložiska v diferenciálu

Jinak je auto v původním stavu, přední kotouče a destičky pořád původní! Tlumiče taky...

Výhoda Octavie 1.4 je 50l benzínová nádrž a víceprvek vzadu, ty 1.4 de dávaly i po faceliftu a automatem, dneska už jsou za rozumné peníze.
Spotřeba je dlouhodbě 4 kg/100 km, úsporu si může spočítak každý.

Nevýhoda je horší trakce na mokru - má ocelové nádrže vzadu a odlehčuje to zadní trochu zadní kola.

Celkově bych znovu do toho auta šel i oproti Scale i Kamiqu.
vstoupit do diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů