Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Škoda Kamiq – koupit starší kus s motorem 1,5 TSI?

Poradna
František Mašek | 23.03.2023
Ondřej si vyhlédl tříletý Kamiq s přeplňovanou patnáctistovkou TSI o výkonu 110 kW. Je to motor, který doporučíme?
Dotaz
Dobrý den, zajímal by mě názor pana Maška na Škodu Kamiq. V autobazaru jsem narazil na auto ročníku 2020, které má motor 1,5 TSI 110 kW, nájezd 65 tisíc kilometrů a cenovku 0,5 mil. korun. Předpokládám, že mi vzhledem k jeho nízkému věku bude spolehlivě sloužit i bez nákladné údržby. Můžete mi o tomto motoru napsat něco více? Děkuji, váš čtenář Ondřej

Odpověď
Dobrý den Ondřeji, Kamiq se čtyřválcovým motorem 1,5 TSI o výkonu 110 kW se do modelu dodává od roku 2019 a překvapivě nejede pocitově zas o tolik lépe než základní litrový tříválec. Mezi jeho konstrukční prvky patří efektivnější a výkonnější nepřímé chlazení stlačeného vzduchu. Díly citlivé na teplotu, jako například škrticí klapka, jsou zde umístěny za chladičem stlačeného vzduchu v oblasti s optimálními teplotními podmínkami. A motor má samozřejmě i filtr pevných částic.

Patnáctistovka je celkově výrazně složitější než zmíněný 1,0 TSI. Proto bude zajímavé sledovat, jak často a s jakými problémy bude v následujících letech navštěvovat autoservisy. Prozatím se po třech letech zdá, že žádnými výraznými neduhy netrpí. Na zodpovědné soudy je ale zatím příliš brzy. Předpoklady ke dlouhodobé spolehlivosti u něj ale spíše nevidím.

Obecně ale mohu konstatovat, že Kamiq je poctivě postavené auto, na kterém se zatím systémově nic zásadního nekazí. Nabízí překvapivě dostatek místa pro posádku i spoustu odkládacích přihrádek v interiéru. Jen zavazadelník má skromnější a hůře využitelný objem.

Pokud si plánujete auto nechat delší dobu, osobně bych preferoval auta s manuální převodovkou. Sedmistupňová dvouspojka DSG s označením DQ200 je u bazarových kousků zastoupena z cca 1/3 a při vyšších nájezdech si bude žádat servisní zásah (třecí segmenty spojek bude třeba vyměnit, k tomu je určena celá spojková sada).

Co Vám tedy doporučím závěrem? Určitě se svezte i se slabším tříválcem. Pokud Vám bude vyhovovat, můžete jej před 1,5 TSI s klidem upřednostnit. Patnáctistovka podle mého názoru nenabízí oproti litru tolik výhod, aby mne přesvědčila ke koupi.
Hodnocení článku
3.9 z 5 (78%)
Hodnoceno: 16x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
Verny_2013, 23.03.2023 08:08
Nechápu jak někdo může tvrdit opak. Rozdíl v kultuře chodu, pružnosti, dynamice je obrovský. Spotřeba téměř stejná, ve městě lepší 1,0, na dálnici 1,5. Co mě odrazuje u Scaly a Kamiqu u 1,5 je ten dvouválcový režim. auto do něj padá velmi často a zvukově se v tom momentu blíží tříválci. Za mě je optimální motor pro Kamiqa 1,6 TDi v manuálu. Ten snad kromě toho že nesnáší krátké jízdy nemá žádné mouchy.
vstoupit do diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů