Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Škoda Fabia: koupit s motorem TSI nebo MPI?

Poradna
František Mašek | 24.05.2024
foto: tipcars.com
Radka vybírá aktuální generaci Fabie. Její cenový strop je 330 tisíc korun. Jak se rozhodnout, když se za podobnou cenu nabízí dva různé motory?
Dotaz
Dobrý den, prosím o radu. Právě si vybírám Škodu Fabia ročníky 2022/2023 a když si zadám ve vyhledávání můj cenový strop (330 tisíc korun), nachází mi to auta s motory TSI a MPI. Který z nich je v čem lepší, zkrátka více doporučeníhodný? Děkuji, Radka.

Odpověď
Dobrý den Radko, tady bude hodně záležet, kde budete s autem jezdit. Pokud to bude jen po městě, nebál bych se v případě čtvrté generace Fabie atmosférického motoru 1.0 MPI. Ten je ve srovnání s výkonnějším oturbeným tříválcem TSI vždy úspornější a není tolik citlivý na změnu spotřeby při vyšším tempu. MPI motor je také konstrukčně jednodušší a nebude trpět karbonovými usazeninami při krátkých popojížďkách se studeným motorem. Celkově tomuto atmosférickému tříválci o výkonu 59 kW prorokuji vyšší spolehlivost i při vysokých nájezdech. A samozřejmě i menší servisní náročnost.

Naopak tříválec 1.0 TSI o výkonu 70 kW má ve Fabii IV výrazně vyšší výkon, což se projevuje při delších jízdách, nebo při vyšším zatížení auta více cestujícími nebo nákladem. Celkově je díky turbu s variabilním naklápěním lopatek motor pružnější než MPI a je také tišší při vyšších otáčkách (podotýkám, že tato verze TSI nemá dvouhmotový setrvačník). Jednotka TSI už ale disponuje filtrem pevných částic. Pro tento motor bych se rozhodl, pokud bych jezdil pravidelně delší trasy – např. při dojíždění do zaměstnání po dálnici, atd… Oba motory mají stejnou pětistupňovou manuální převodovku MQ 200, pro každý z nich je ale jinak odstupňována (pro MPI byly zvoleny kratší převody, ideální do městského provozu, TSI má převody delší).
Hodnocení článku
3.3 z 5 (66%)
Hodnoceno: 4x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
Verny_2013, 20.05.2024 22:56
a kolem komína. Kdo se chce aspoň občas podívat na dálnici, nebo na silnici předjet cokoliv jiného než traktor tak TSi byť je to jen litr.
vstoupit do diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů