Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Seat Leon Cupra: koupit starší kus s 2.0 TSI?

Poradna
František Mašek | 13.05.2024
Pepa se chystá na koupi osmileté Cupry s nájezdem 100 tisíc kilometrů. Jak po letech hodnotíme nejsilnější Leon a co prověřit při jeho výběru? Poradíme.
Dotaz
Ahoj, právě se nacházím ve finální fázi před kupí nového auta. Vybral jsem si Seat Leon Cupra benzín, dvoulitr, 213 kW. Je to rok 2016, jasná historie, nájezd lehce přes 100 000 km, cenovka i s prvním servisem cca 500 tisíc. Zajímalo by mě, jak tohle auto hodnotíte vy, co říkají vaše zkušenosti a jestli jsou na autě nějaká místa, která mám speciálně prohlédnout. Díky, Pepa.

Odpověď
Dobrý den Pepo, ve Vašem případě jde o Cupru 290, tedy motorem 2.0 TSI naladěným na 213 kW, což je v tuzemských autobazarech nejčastěji zastoupené provedení nabízené od roku 2015 (výkonových verzí stejného motoru bylo pro Cupru celkem sedm). Tahle verze má kódové označení CJXH a DNUC, motor známe např. i z VW Golf GTI TCR sedmé generace.

Jde o třetí generaci motorů EA 888 s rozvody poháněnými řetězem. Jednotka je spolehlivá, je ale třeba dbát na pravidelné výměny motorového oleje (interval upravte dle stylu používání a nájezdu) a tankovat kvalitní palivo s oktanovým číslem minimálně 98, ideálně i s aditivem.

Pokud má tedy Vámi nalezené auto jasnou servisní historii, dokážete si interval výměny oleje zjistit. U kousků s manuální převodovkou bych se zaměřil na stav spojky, brzd a podvozku. Většina prodávaných kousků ale disponuje šestistupňovým dvouspojkovým automatem DSG, u kterého je třeba měnit olej po 60 tis. km. Pokud má tedy Vámi vybraný vůz nájezd kolem 100 tis. km, zjistěte si, zda a kdy byla olejová náplň v převodovce měněna.

Nešizený servis je zkrátka jedním z důležitých faktorů pro spolehlivý provoz i při vyšším nájezdu. Výběr tuzemských ojetin pomalu ale jistě klesá, aktuálně můžeme vybírat zhruba desítky kousků, což není mnoho. Lepší situace je klasicky v Německu, kde si můžete vybírat dle libosti.
Hodnocení článku
Hodnoceno: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů