Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Seat Arona: koupit starší kus s motorem 1,5 TSI?

Poradna
František Mašek | 29.03.2024
Lukáš by si rád pořídil menší SUV do 500 tisíc korun. Jak hodnotíme Seat Arona s čtyřválcovým benzínovým motorem 1,5 TSI o výkonu 110 kW?
Dotaz
Dobrý den, prosím o bližší info k Seatu Arona s motorem 1,5 tsi, který si plánuji zakoupit. Má představa je spíše starší ročník, ale za lepší peníze kolem 500 tisíc korun. U vás na tipcars jsem viděl v nabídce i pod touto cenou. Zajímala by mě spolehlivost motoru. Děkuji, Lukáš

Odpověď
Dobrý den Lukáši, motor 1,5 TSI nejede pocitově zas o tolik lépe než základní litrový tříválec 1.0 TSI (85 kW). Mezi jeho konstrukční prvky patří efektivnější a výkonnější nepřímé chlazení stlačeného vzduchu. Díly citlivé na teplotu, jako například škrticí klapka, jsou zde umístěny za chladičem stlačeného vzduchu v oblasti s optimálními teplotními podmínkami. A motor má samozřejmě i filtr pevných částic.

Patnáctistovka je celkově výrazně složitější než zmíněný tříválec. Proto bude zajímavé sledovat, jak často a s jakými problémy bude v následujících letech navštěvovat autoservisy. Prozatím se po třech letech zdá, že žádnými výraznými neduhy netrpí. Na zodpovědné soudy je ale zatím příliš brzy. Předpoklady ke dlouhodobé spolehlivosti u něj ale spíše nevidím.

Máte pravdu, že ceny nejstarších bazarových kousků s tímto motorem jsou vcelku příznivé. Aktuálně začínají těsně za hranicí 400 tisíc korun. Na výběr budete mít jak verze s manuálním šestikvaltem, tak i se sedmistupňovým automatem DSG. Pokud nebudete spěchat, dostanete se díky systému ACT (vypínání dvojice válců) na vcelku příjemné hodnoty spotřeby. Při dynamické jízdě ale nebude problém jezdit i za osm litrů na 100 km.

Před koupí prověřte stav brzd (tato verze má kotoučové brzdy i vzadu). Rozvody by měly vydržet i 200 tisíc kilometrů, preventivně bych je měnil do tohoto nájezdu. Tento servisní zásah ale nebude úplně levný, proto pokud kupujete Aronu s nájezdem nad 150 tisíc kilometrů, nechte si výměnu rozvodů nacenit předem.
Hodnocení článku
2.6 z 5 (52%)
Hodnoceno: 8x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
Belous, 28.03.2024 18:10
Kdybych měl půl milionu na jeté 1.5 TSIčko, tak bych volil toto:

https://www.tipcars.com/skoda-scala/hatchback/benzin/skoda-scala-style-1-5-tsi-110-kw-automat-59770990.html

Větší, hezčí, skoro nové, s automatem.
vstoupit do diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů