zpět
9023

S jakým motorem koupit Rover 75?

Náš čtenář se nebojí experimentovat. Vyhlédl si ojetý Rover 75 a dotazuje se na ideální motor do tohoto netypického vozu.
17.10.2017, poradna

hodnocení článku: 3.0 z 5 (60%)
hodnoceno: 2x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Dobrý den, za 80 tisíc korun jsem si vyhlédl ojetý Rover 75. Má ale dieselový motor. Toho se trochu bojím. Je to podle vás spolehlivé auto? Případně který motor je nejspolehlivější? Děkuji, Filip T.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Filipe, Rover 75 už jen tak na tuzemských silnicích nepotkáme. Přesto může stále nabídnout neotřelé tvary karoserie v kombinaci s velmi komfortní jízdou. Pro ostatní zájemce nejdříve něco k benzínům, které se v tomto modelu celkem nabízely čtyři. Základním benzinovým motorem je čtyřválcová jedna-osmička vychvalované série K s výkonem 120 koní a točivým momentem 160 Nm. Ten patří k nejrozšířenějším a mohu jej doporučit. Dalšími v nabídce jsou čtyřventilové šestiválce s proměnlivou délkou sání o obsahu 2.0 (150 koní a 185 Nm.). Tyto motory, ač šestiválce, mají mdlou dynamiku a ve většině případů je koupíte jen s tragicky pomalým automatem. Vyráběl se ale jen do roku 2002, kdy byl nahrazen čtyřválcem o výkonu 110 nebo 118 kW s turbem. Právě tento by byl mou volbou, bohužel si pro něj musíte skočit do Německa, u nás jej neseženete. Dalším benzínovým šestiválcem je motor o objemu 2.5 litru (177 koní a 240 Nm). Ten už jede hezky svižně a s poměrně nízkou spotřebou, má ale v porovnání s doporučeným dvoulitrem zbytečně drahý servis (např. za výměnu rozvodů u něj dáte kolem 20 tisíc korun, což může být třetina ceny auta).

Zástupcem vznětových motorů je dvoulitr CDTi s výkonem 85 a 96 kW při 4000 otáčkách za minutu a točivým momentem 260 Nm při 2000 otáčkách. Jde o jednotku z BMW označovanou jako M47. Motor je spolehlivý, když už něco zazlobí, jde o váhu vzduchu. Pokud máte u vozidla zjištěnu jeho historii, nebál bych se ho koupit. Berte spíše verze s manuální převodovkou, automaty od firmy Jatco toho mnoho nevydrží. Náhradních dílů se nebojte, seženete je. Jen si na ně budete muset počkat trochu delší dobu. Každopádně na tuzemském trhu je výběr těchto vozidel velmi omezen. Aktuálně se na TipCars.com nabízejí jen tři kousky s cenami od 54 do 75 tisíc korun.
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
GSX1100G, 17.10.2017 19:23
Nezlobte se na mne, ale koupit si auto od před léty zkrachovalé automobilky (a navíc britské !!) považuji za šílenost. Drahé a hůře dostupné náhradní díly, minimální nabídka druhovýroby, vrakáče prázdné. Jak jsem již napsal. Šílenství.
PatM, 17.10.2017 19:40
Třeba to chce jako budoucího veterána a nebo jako koníček a něco co nemá každý pak bych vzal V6 v manuálu třeba tohle https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=252043412
AnderN, 18.10.2017 11:05
Dovolím si trochu upřesnit vesměs amatérskou odpověď pana Maška.

Ano, základním motorem byl zážehový čtyřválec 1.8 litru s výkonem 88 kW. Tento motor je originální konstrukcí Rover serie K, stejně jako tentýž motor s přeplňováním 1.8T (110 kW), který v průběhu výroby nahradil původní 2.0 V6 se shodným výkonem. V provedení 118 kW se motor 1.8T pod kapotou R75 nikdy nedostal, tato verze byla vyhrazena pro "převlečený" model MG ZT a je jich jako šafránu.

Oba uvedené šestiválce jsou také serie K konstrukce Rover, označované KV6. Slabší 2.0 / 110 kW byl tedy později nahrazen motorem 1.8T, silnější 2.5 / 130 kW vydržel ve výrobě až do konce. Pokud si někdo stěžuje na mdlou dynamiku těchto agregátů, jde s největší pravděpodobností o vadné vířivé klapky v sání, které nepřepínají délku sání tak, jak mají. Motor potom ve vyšších otáčkách postrádá gradaci výkonu, kterou má správně mít.

Všechny uvedené benzinové motory trpí závadami těsnění pod hlavou válců, což by samo o sobě nebylo tak hrozné (zkrátka je potřeba těsnění vyměnit jednou za cca 100.000 km) a kdo to udělá preventivně, má od toho pokoj (stejně jako u většiny aut měníme vodní pumpu spolu s rozvody). Katastrofa nastává tehdy, když těsnění selže náhle a řidič si toho nevšimne. Motory mají chladicí okruh konstruovaný tak, že rychle nabírají provozní teplotu, ovšem při selhání těsnění mají tendenci k rychlému přehřátí. Potom dochází k poškození hliníkových hlav, ventilů a někdy i samotných bloků. Ani v této krajní situaci není vše ztraceno, motory se dají koupit a vyměnit jako celek, prozatím je jich dostatek.

Vznětová jednotka disponovala výkonem 85 kW (2.0 CDT, označení M47R), později 96 kW (2.0 CDTi, označení 204D2). Motor má shodný základ jako tehdy používaný motor BMW 2.0d (označení M47), ale pro zástavbu v Roveru dostal jako první jednotka v koncernu BMW vysokotlaké vstřikování common rail. Motor je to nadprůměrně spolehlivý a je dobrým spolěčníkem na dlouhé cesty.

Tolik k motorům, k utopickým cenám oprav a dostupnosti náhradních dílů už se vyjadřovat nebudu. Kdo má zájem, skutečné náklady si snadno zjistí pohledem do katalogu náhradních dílů. Spotřební věci, jako jsou brzdové kotouče a desky, akumulátory, výfuky, nebo chladiče (ano, jsou to stará auta) stojí zhruba stejně, jako na každé jiné auto stejné kategorie a jsou samozřejmě skladem, protože jsou kompatibilní s jinými vozy, např. s některými typy BMW.

Také nevím, kde autor vzal informaci o nespolehlivém automatu. Je to pětistupňová japonská převodovka s měničem momentu Jatco JF506E, kterou kromě R75 disponovaly v té době také vozidla Land Rover Freelander, VW Golf a Sharan, Jaguar X-Type, Ford Mondeo nebo Galaxy a další. Převodovka je spolehlivá za předpokladu, že se v ní v předepsaném intervalu mění předepsaný typ oleje. To bych rád zdůraznil, protože stále existuje řada servisů, kde vám budou tvrdit, že náplň převodovky je doživotní, případně vám tam nalejí libovolný olej, který mají po ruce. To ale platí obecně pro všechny automatické převodovky.

Asi bych v dnešní době nedopručil tento neobvyklý automobil každému. Kdo očekává, že koupí starý Rover 75 (nejmladším je letos již více jak 12 let) a bude jen dolévat palivo a bezstarostně jezdit, může být nemile překvapen. Vážným zájemcům, kterým je jasné, že staré auto vyžaduje údržbu a čím komplikovanější stroj, tím náročnější s věkem, doporučuji návštěvu diskuzního fóra www.roverclub.cz, kde naleznou řadu informací, rad a tipů. S ohledem na sofistikovanost a výbavu je ale R75 jako celek nadprůměrně spolehlivé auto.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Pět tipů na jednodenní výlet autem

nejčtenější články

VW Passat B6 - na který diesel si dát pozor?

S jakým benzínovým motorem koupit Jaguar X-Type?

Dilema za 300 tis. Kč: BMW 530d nebo Audi A6 3.0 TDI?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.