zpět

S jakým motorem koupit Renault Clio II?

Nejstarší exempláře mají letos dvacet let. Přesto je na tuzemských silnicích stále potkáváme. Který motor je u ojetiny za pár desítek tisíc korun nejspolehlivější?
17.01.2018, poradna

hodnocení článku: 4.7 z 5 (94%)
hodnoceno: 3x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Dobrý den, rád bych pro přítelkyni koupil starší Clio za asi 50 tisíc korun. Který motor by podle vás bylo nejlepší zvolit? Mirek P., Opava

ODPOVĚĎ: Dobrý den Mirku, za uvedený rozpočet dnes koupíte Renault Clio druhé generace. Ten se začal prodávat v roce 1998 a vyráběl se i po příchodu třetí generace v roce 2005. Přesto nejvíce ojetin najdeme právě do roku 2005. Aktuálně se na TipCars.com nabízí asi osmdesátka kousků, převažují bezínové verze, které také přiblížím podrobněji, protože jsou mnohem spolehlivější než diesely.

1,2i (43 kW) - nejslabší osmiventilová verze je ideální do městského provozu. Ceny začínají na cca 40 tis. Kč, aktuálně je v nabídce asi třicítka ojetin. Motor je spolehlivý, pokud však jezdíte častěji na delší vzdálenosti, případně ve větším zatížení, volte šestnáctiventilovou verzi.

1,2i (56 kW) - tahle verze používá stejný motorový základ jako u nejslabší dvanáctistovky. Zde však byla použita šestnáctiventilová hlava válců. Jak jsem psal výše, tato motorizace je příjemnější na cestování ve více lidech, i pár kW výkonu je znát. Výběr je taktéž slušný, aktuálně jde asi o dvacítku ojetin s cenami od 45 tisíc korun.

1,4i (55 nebo 66 kW) - osmiventilová čtrnáctistovka pochází z Clia první generace. V inzerci narazíte hlavně na slabší verzi s výkonem 55 kW. V prodeji byla jen první dva roky prodejů, proto je výběr omezen. Jde o nejlevnější kousky s cenami od 20 tisíc korun. Přesto je motor i po letech hodnocen jako spolehlivý. Odpustit mu ale musíte vyšší hlučnost i spotřebu.

1,4i (72 kW) - šestnáctiventilový motor patří také k velmi spolehlivým a byl by mou volbou. Jen škoda, že se v inzerci vyskytuje velmi málo a často jde o notně jeté exempláře.

1,4i (79 kW) - to samé mohu poznamenat i k objemnější verzi dvouvačkového motoru. Pokud už na nějaký hezký kus narazíte, bude určitě mimo Váš rozpočet, ceny se většinou pohybují od 80 tis. Kč výše.

Před nákupem zkontrolujte stav přední nápravy, občas praskají pružiny. U 1,2i nechejte preventivně zkontrolovat ventilové vůle. Jinak je Clio velmi spolehlivé a nerezne.
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Zdeny60, 19.01.2018 07:40


nene, svá auta jsem viděl zespod opravdu všechna. Po odstrojení všech krytů čehokoliv a bůhvíkde zjistíš, že nástřik zasahuje asi polovinu plochy spodku auta a spodek není jen pltaforma, ale třebas ramena, nápravnice atd. A tyto díly mám ošetřené. Nesnaž s emě poučovat, tohle mám prostě zvládnutý na 1 s *. Jinak uvedu jeden příklad: velmi oblíbená Honda CR-V. Řeklo by se - SUV, oplastovaný, atd... Kamarád mě přesvědčoval (a já zase jeho) že to nemá (za mě má) smysl to odstrojovat a něco s tím dělat. Do okamžiku, než jsme jeho CR-V zvedli a odstrojili. Pak jen žasnul a dal mně za pravdu. Spdek totál neošetřený, poze v místě, "kde je vidět", jinak ultrahunt. Takže tím chci říct, že odstrojení všech krytů a plastů je naprostý základ a pak má ošetření spodku význam. A jelikož mám už teD´v posledních letech jako rodinné vozy pouze japonce, tak tam mě opravdu vyškolili. Včetně Subaru, které na korozi netrpí (mimo starých Imprez z let 98-00), tak je třeba plasta sundat a pod nimi to udělat. A pak je klid a o tom je důkaz mé Lego, které opravdu po 12 letech nemá jediný náznak koroze, a tím myslím jak na kastli (zejména lemy, prahy, tak na spodkuú. Samosebou ramena a litina a no, ale tam by to znamenaloto stříkat a ošetřovat každou sezonu. Ovšem s ohledem na to, že tyto věci přežijí auto asi tak 100x, to opravdu nemá cenu a stačí prvozní základní ošetření, když se dělá auto jako celek. A stejně to má i Mondeo 2006, které mi nyní stojí před domem a jezdí s ním žena do práce (protože je to prostě njelenější doprava) a ani ono - po stejné péči, co dělám já, dělal i můj tátá a od něj to mám - nenese jedniný pupínek nikde. prostě, někdo chlastá a kuří, někdo se stará o auto, někdo dělá něco jiného. mě technika baví a mám hlavně rád perfektní věci. A auto beru jako stroj, který má mít pěči, ne jen jako nástroj k tomu, aby mě někam odvezl. Nehldě na to, je-li to dceřino Clio, nebo mé Infiniti.
i, 19.01.2018 08:42
Dobrý den,

pokud skutečně chcete pouze Clio této generace, pak doporučím motor 1,2 16v, ale jinak bych se spíše poohlédl jinde (Fabia). Při výběru šťastnou ruku.
Pavlik, 19.01.2018 10:55


Auto je, i když se to mnohým zástupcům "staré školy" nelíbí, obyčejná spotřební věc/stroj. Stejně jako třeba pračka, jen je dražší. Odmítám se o auto starat způsobem který popisuje Zdeny, protože:
1) pokud si koupím auto s dobrou antikorozní úpravou karoserie (což má dnes většina), je zmíněná péče zbytečná. Karoserie dnes nerezaví, pokud nejsou poškozené (to si hlídám i já a poškození "na plech" okamžitě nechávám opravit).
2) Zdeny zmiňuje "gumolakové" ošetřování podvozkových komponentů (ramena, nápravnice, atd.). Tyto díly jsou skutečně jen lakované a povrchově rezavějí. Ale jsou to spotřební věci, které se mění max. po 300 tisících km / 10 letech. Po uvedeném nájezdu nebo době jsou stejně gumové silentbloky zteřelé a čepy na výměnu. Koroze je až poslední jejich problém, mnohem dříve odejdou opotřebením.
3) Pokud auto zespod neostříká vapkou po úplně každé zimní jízdě (čemuž opravdu nevěřím) a následně jej nenechá vyschnout ve vytápěné garáži, dělá naprosto zbytečnou práci jen pro svůj dobrý pocit. Umytí a voskování v myčce (když venku nemrzne) alespoň jednou za 14 dnů (nebo podle potřeby) úplně stačí.
Pavlik, 19.01.2018 11:03


Zdeny, ohledně péče věnované autu se s tebou nehádám, byť já za tím vidím spíše nešizený servis a včasnou výměnu opotřebených komponentů. Ale opakuji ti, že péče o karoserii, u Renaultu zvlášť, je zbytečná. Můj bývalý Megane II (teď jej má synovec, takže o něm mám stále přehled) má také 12 let. Kromě mytí a voskování v myčce jsem nic speciálního nevymýšlel a "kupodivu" na něm také nenajdeš flíček koroze. Modus, který u mě slouží ve stejném stylu jako tvoje Clio, je na tom stejně, 12 let a po korozi ani stopa.
GSX1100G, 23.01.2018 12:37


S tímto se dá souhlasit v případě, že se s autem skutečně jezdí denně a hodně. Ne však každý za deset let auto ojezdí. Naše druhé auto v garáži najelo za poslední tři roky 7000km. Bylo kupované jako 4 roky staré s 50.000km. Hned na začátku pečlivě ošetřeno zvenku i zevnitř. Při tomto nájezdu nám to auto bohatě vydrží ještě min. 12 let a nebudu muset řešit na hrkání kolem komína nějaké díry v podbězích a podplácet na STK. Koroze je u takto málo ježděných vozů to jediné, proč auto skončí na vrakáči. Takže za mne :
1) Pokud si koupím nový vůz na denní ježdění a za 6 let se ho budu chtít zbavit, tak je nástřik nesmysl.
2) Pokud si koupím nový, či novější vůz na min. 10-15 let malého provozu, tak má první cesta bude na poctivý nástřik.

Kolegové si ve stejnou dobu před 6 lety koupili celkem pěkná a málo jetá 7iletá auta cca za 120.000,- Kč. Oba se na nástřik vykašlali a dnes už oba musí řešit nákup dalšího vozu. Oběma auta šlapou jako hodinky, žádné vážné problémy, ale neprojdou na STK kvůli korozi. Kdyby onehdá zainvestovali 5-7 tisíc do kvalitního nástřiku, mohli nyní ještě cca 3-4 roky v pohodě jezdit, nebo auta bez problémů prodat a koupi si jiná. Takhle je to konečná na vrakáči. Asi tak

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Co trápí ojetý Opel Ampera?

nejčtenější články

BMW M5 - jaké je jako ojetina?

S jakým dieselem koupit Mercedes W124?

Fiat Stilo - s jakým benzínem jej koupit?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.