S jakým motorem koupit ojetou Škodu Rapid?

Čtenář se rozhlíží po starším Rapidu do 250 tisíc. Dnes pro něj i pro ostatní čtenáře přiblížíme jednotlivé motorizace.
21.03.2017, poradna

hodnocení článku: 4.6 z 5 (92%)
hodnoceno: 5x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Dobrý den, chci starší Škodu Rapid za nějakých 200-250 tisíc korun. Co za tuto cenu koupím a s jakým motorem jej doporučíte? Výběr je totiž docela veliký. Josef Sýkora

Doporučeníhodná motorizace 1.2 MPI
ODPOVĚĎ: Dobrý den Josefe, máte pravdu, že koupit si ojetý Rapid dnes nepředstavuje žádný problém, zde na tipcars.com jich je v nabídce skoro osm set kusů. Zajímavé je, že masivně převládají benzínové motorizace (přes 600 kusů), zatímco dieselových je k prodeji "jen" cca 170 kusů. Protože ale ve vašem dotazu nepreferujete žádné z paliv, podíváme se na všechny možnosti. Za vámi uvedený rozpočet koupíte v případě nafty 1,6 TDI CR s výkonem 77 kW, převážně půjde o auta roku výroby 2013 s nájezdem kolem 100 tis. km. U benzínů převládá motor 1,2 TSI s výkonem 63, případně i 77 kW. Benzínové verze ale budou mít mnohem menší nájezd - počítejte zhruba s 30-40 tisíci ujetými kilometry u ojetiny s cenou kolem 250 tisíc korun.

1,2 TSI 77 kW - o tomto motoru jsme již na tipcars.com psali několikrát. Pokud funguje, jede výborně a když nejezdíte svižně, ani moc nežere. Konstrukčně je motor shodný se slabší variantou, která má v Rapidu 63 kW. Je to konstrukčně jednoduchý motor, kterému chybí EGR ventil a nemá ani proměnné časování ventilů. Bohužel ale jeho pověst na začátku pokazily vytahané rozvodové řetězy, které výrobce od poloviny roku 2011 nahradil jiným, širším řetězem. Kdo jezdí na krátké trasy nebo hodně na spotřebu, může si zakarbonovat písty nebo si naředit nespáleným palivem olej. Zkrátka nebojte se motor čas od času malinko prohnat v otáčkách. Osobně bych se jednotky neobával, samozřejmě záleží na jeho aktuálním stavu a nájezdu. Riziko závady je ale vyšší než u atmosférického motoru.

1,2 MPI 55 kW - v inzerci jich najdete jen pár kousků, což je škoda, protože tohle je skvělá volba. Pokud jste tedy klidným řidičem a zajímá vás hlavně spolehlivost motoru. Tenhle atmosférický tříválec známe hlavně z menší Fabie (zde jako HTP), kde tyhle dvanáctiventilové motory (tovární označení CGPA-C) najíždějí neuvěřitelné kilometry bez fatálních závad. Za mne palec nahoru.

1,4 TSI 90 kW - ano, to je on. Problémový motor, který od začátku trápily problémy s rozvody. V inzerci jich naštěstí najdete jen asi patnáct, zřejmě je už majitelé odstavili. Tomuto motoru se vyhněte.

1,6 TDI 66 a 77 kW - pokud se rozhodnete pro diesel, jinou volbu mít nebudete. Vyloženě problémový motor to není, když už se něco porouchá, většinou jde o vstřiky. Stejnou jednotku najdeme i v Octavii.
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
i, 21.04.2017 13:34
Dobrý den,
Škoda Rapid se zařadila mezi velice spolehlivé modely (stejně jako OIII). Z motorů si vyberte takový, jaký potřebujete.
Kombinaci 1,4tsi s výhradně dodávanou 7g DSG převodovkou se suchými spojkami (převodovka ostudně "vyrezne" zevnitř vzdušnou vlhkostí) nazvali redaktoři Světa motorů jako záruku drahých problémů v levném autě. Motor sám za nic nemůže, jde o jednotku příbuznou s OIII a tedy sám o sobě by byl dobrý.
1,2 tsi 77kw je v pohodě pro běžné ježdění a v lehkém Rapidu má dobrou spotřebu (od 2015 pak i ve vysokých otáčkách na dálnici). Slabší variantu není důvod shánět (pokud je za dobrou cenu berte a nechte upravit software).
1,6 tdi cr je dobrý motor, který je schopen jezdit za +-5l nafty a dle servisních techniků je i spolehlivý (kolem 200 tis. ale bude chtít vstřiky, které se nedají zrepasovat za cca 11 tis./ks.
Velký bazarový článek byl nedávno v SM, zájemci doporučuji přečíst.
BobanHTP, 23.04.2017 23:54
Zdravím všechny,
tak nejdříve bych rád varoval před HTP motorem, tento motor není spolehlivý ani v poslední verzi CGPA, CGPB, kdo nevěří, nechť kontaktuje lidi dělající GO těchto motorů jak na běžícím páse, jsou dostupní na HTP foru Ale kdo chce kam...

Rapid měl a má docela dost much, které se vychytávaly jak šel čas a výroba. Boužel ani pro Rapid 2015 nejd říct, že vše je ok. Dokonce můj služební R2016 už měl dvě reklamace a chystá se na třetí
Na co si tedy dát pozor:
- do roku 2015 teklo do dveří, servis to umí opravit
- pískání vodního čerpadla - většinou servis mění celé čerpadal
- občas se odporoučí celé turbo (kamarádovi po 150ts.km)
- součásný model trápí vrzání plynového pedálu, v reklamaci se vymění, ale po čase to začne znova
- mě odešla mechanika i spojkového pedálu - vyměněn celý

Sumasumárum, za 250tis.kč koupíte mnohem prostornější a spolehlivější vozy, klidně jen Golf 1.6 MPI nebo F.Focus 1.6 či Ecoboost 1.0/1.6, Rapid jako ojetina zatím moc smysl nedává

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jeep Compass 2.0 MultiJet – crossover pro horaly

nejčtenější články

Velké SUV za 400 tisíc korun: ix55 nebo XC90?

Kia Sportage, nebo Škoda Yeti? Vybíráme ojeté SUV s dieselem

Audi A6 - vybíráme nejlepší diesel

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.