Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

S jakým dieselem koupit starší Jeep Cherokee V?

Poradna
František Mašek | 27.12.2019
Náš čtenář by rád koupil ojetý Cherokee s dieselovým motorem. Která z dvojice dostupných motorizací bude pro pátou generaci lepší volbou?
DOTAZ: Dobrý den, hledám k prodeji Jeep Cherokee ročníky 2014 a mladší. Cena kolem 500 tis. Kč. Je lépe sáhnout po 2.0 MultiJet, nebo po 2.2 MultiJet? Děkuji Matějíček.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, slabší dvoulitr MultiJet o výkonu 103 kW plní roli základní motorizace a na trhu ojetin patří mezi nejlevnější (vozy s ním mají vždy jen pohon předních kol). Ceny s dvoulitrem začínají cca od 400 tisíc korun. Na můj vkus je ale tento motor pro poměrně těžké SUV příliš slabý. Ani se silnější verzí stejného motoru o výkonu 125 kW si moc nepomůžete. Výběr vozů s dvoulitrem MultiJet ale není veliký, jednotka se prodávala jen do roku 2015, kdy byla nahrazena silnějším 2.2 MultiJet o výkonech 136, 147 nebo později 134 kW. Právě vůz s tímto motorem bych hledal. S Vaším rozpočtem máte sice šanci, že narazíte na hezký kousek, nejspíše si ale budete muset malinko připlatit, nebo se poohlédnout v zahraničí. 2.2 MultiJet je spolehlivý a na rozdíl od dvoulitru má mnohem více síly. Může být spárován jak s manuální převodovkou tak s automatem. Ve většině případů zákazníci volili právě automatickou převodovku. Výměnu oleje v ní nemusíte řešit, jde o doživotní náplň. Ve spojení se silnějším motorem je prozatím devítistupňový automat spolehlivý. Před koupí zkontrolujte stav podvozku, může být špatná geometrie, nebo opotřebená přední náprava (silentbloky nebo čepy).

+ Zajímavá a netradiční karoserie
+ Výborný podvozek a převodovka
+ Místy velmi promyšlené detaily
- Málo místa v kufru a nad hlavou
Hodnocení článku
3.6 z 5 (72%)
Hodnoceno: 7x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
stréc od piva, 02.01.2020 21:51
může mi prosím autor odpovědi vysvětlit jaká je životnost automatické převodovky? nedokáži si představit,že ten olej v převodovce má stejnou konzistenci když vyjede z fabriky a když má odkrouceno 400 000km...opravdu tam není nikdy potřeba měnit?
danet - redakce TipCars, 06.01.2020 12:10


Dobrý den, přikládám odpověď autora článku: Dobrý den, v některých případech výrobce výměnu oleje v převodovce předepisuje. Děje se tak, pokud je olejová náplň příliš malá, nebo je převodovka vystavena zvýšenému namáhání. Jindy je výrobcem náplň v převodovce specifikována jako doživotní, ale po problémech z minulosti je doporučeno olej měnit preventivně. Ve třetím případě je převodovka vzhledem k provoznímu zatížení dimenzována dostatečně, má velký objem olejové lázně a ani po velkém kilometrovém proběhu v minulosti nedocházelo k jakémukoli poškození převodovky vinou degradovaného oleje. Pak není opravdu nutné olej měnit.
vavrisimo, 06.01.2020 13:11
Doživotní olejová náplň v čemkoliv je kravina, tečka.
David V, 06.01.2020 15:00


K tomuto tvrzení bych se s dovolením připojil. Vzhledem k tomu, že už půl druhého roku provozuji auto s AT a zpočátku ve mě k tomuto zařízení byla jistá nedůvěra, aproto jsem načetl spoustu různých článků a bez ohledu na jejich odbornost a erudovanost pisatelů se všechny článka shodovaly v tom, že za 90% problémů AT jsou zanedbané výměny právě těch "doživotních" kapalin. Tedy pokud mluvíme o klasice s hydroměničem. U dvojspojek těch % bude méně, aby zbylo i na jiné "lahůdky".
A teď trocha matematiky: aniž bych znal nějaká přesná data, troufnu si odhadnout, že motor a převodovka spíše než na km proběh je navrhovaná na "motohodiny". Takže dejme tomu, že se pohybujeme někde na hodnotách 3-5 tisíc motohodin (ano tak málo) a na tuto hodnotu je dimenzovaná i "doživotní" náplň. Potom je podstatný rozdíl v kilometrovém proběhu, kde se auto pohybuje. Pokud poskakuje po městě s průměrnou rychlostí do 30 km/h, tak za životnost najede 100-150 tkm, ale pokud jezdí dálnice s průměrnou rychlostí 100 km/h, tak jsme rázem na hodnotách 300-500 tkm. To si myslím málo lidí uvědomuje. Zjednodušeně se dá říci, že 1 km ve městě odpovídá 3-4km mimo město (ustálený provoz). Bohužel auta neukazují čítač motohodin, ale najeté km, kde není vidět, kolik má auto skutečně odslouženo, a proto při nákupu ojetiny považuji za to naprosté minimum, vyměnit pokud možno všechny náplně, čímž se zcela jistě prodlouží životnost agregátů.
vstoupit do diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů