0
zpět
10757

S jakým dieselem koupit starší Fiat 500L?

Náš čtenář váhá mezi vznětovou třináctistovkou a silnější šestnástistovkou Multijet pro ojetý Fiat 500L. V dnešní poradně to rozsekneme.
14.12.2018, poradna

hodnocení článku: 5.0 z 5 (100%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Dobrý den, mám nabídku na Fiat 500 L living s motorem 1,6 multijet za 350 tisíc korun. Je to podle vás dobrá volba? Nebude 1,3 multijet úspornější? Děkuji Mirek

ODPOVĚĎ: Dobrý den Mirku, motor 1,6 Multijet o výkonu 77, později 80 kW je na trhu ojetin nejrozšířenější motorizací. Tento motor mohu s klidným svědomím doporučit. Myslím si, že při dobrém nešizeném servisu bude jeho životnost vyšší než zbytku auta. Za Vámi uvedený rozpočet si můžete pořídit novější a výkonnější verzi motoru s 88 kW. Navýšení výkonu je dáno použitím novějšího turba s proměnnou geometrií lopatek. Motor jede opravdu moc hezky, je tichý i úsporný. Tady by se mohla konkurence učit.

Slabší 1,3 Multijet o výkonu 62 a 70 kW nedává moc smysl. Je sice úsporný i spolehlivý, ale ve srovnání se šestnáctistovkou také hlučnější (hlavně v nízkých otáčkách). Navíc má jen pětistupňový manuál a výkonový rozdíl je v praxi znát více, než by bylo příjemné.

Ještě v krátkosti zmíním i několik specifických věcí, na které je dobré si dát při nákupu ojetého Fiatu 500L pozor. Určitě si nechejte auto zvednout a zkontrolujte stav podvozku. Právě ten je největší bolestí tohoto Fiatu. Často pískají brzdy, které je třeba pravidelně čistit. Často jsou také problémy s ruční brzdou (destičky se po odjištění nevrací zcela do své původní polohy a auto tak stále nepatrně brzdí), to je třeba řešit silnější pružinou v brzdovém třmenu. I při menších nájezdech se objevují vůle v táhlech předních příčných stabilizátorů. Osobně doporučuji také zkontrolovat servisní historii, konkrétně bych se zaměřil na intervaly výměny motorového oleje. Pokud byl předchozí majitel chytrý, měnil olej u dieselu dříve, než po výrobcem předepsaných 35 tis. km.
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Laky, 08.12.2018 12:39
Variantu 1,3 jsem měl toto léto na týden z půjčovny. Nový sotva zajetý vůz. Ve městě pohodlné, s dobrým výhledem a spotřebou okolo 4 l/100 km. Okresky už chce pořád držet plyn na podlaze a stejně v každém kopečku brzdí provoz. Na dálnici je to tragédie, neudrží 130 km/h. ve stoupání a já mám divný pocit, když jedu pořád s nohou na podlaze a stejně nedám ani 120 km/h. Najel jsem s tím necelý tisíc km. a po dálnici zpět na letiště jsem se těšil až to vrátím.
Motor 1,6 neznám, ale určitě musí být lepší.
Motorbike, 08.12.2018 20:32
500L není zase tak malé auto a u kupujícího předpokládám, že si ho pořizuje kvůli rodinnému využití. Najezdil jsem cca 100 tis. km s 1,6 MJet, verzí 77 kW v Doblo Panorama. Bez jediné poruchy nejen motoru, ale celého vozu. A hýbal s ním opravdu velmi slušně. Redaktor Světa motorů M. Vaculík ho označil za jeden z nejlepších dieselů v historii! 5 litrů olejová náplň, hydroštely, 77kW nemá naklápění lopatek turba, 88kW ano. Litinový blok, hliníková hlava, u 77kW verze je obtok řešen podtlakem, nikoliv elektromotorkem, který se po čase vyhřeje. Pokud vím, až úplně nejnovější verze bude mít vstřikování Adblue, takže raději tu bez. S 1.3 jsem měl tu čest v Puntu, kam bych ji zvolil s ohledem na velikost vozu a předpokladu obsazení jen řidičem. Po vyřešení rozvodů nemá chronický problém, ale do 500L raději šestnáctistovku. V dvě, tři čísla nazpět byl test v SM na 500L jako ojetinu a o šestnáctce psali, že táhne jako konkurenční dvoulitr. Vyzkoušejte, nejsou daleko od pravdy. Spotřeba u krabicovitého Dobla kolem 6 litrů. Nyní mám nové Tipo SW 1,4 TJet v LPG verzi a jsem velmi spokojený. Pokud najedete do 15000 km za rok, mrkněte se po tomto motoru. Nepřímovstřik, výkonově aktuálně poddimenzovaný, zvládal i 150 koní s Multiairem. Na rozdíl od přímovstřiků nekarbonuje a neředí olej benzínem. A nemá filtr pevných částic.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.