zpět
9553

S jakým dieselem koupit Hyundai i30?

Náš čtenář zvažuje nákup i30 druhé generace s dieselem. Je to dobrý nápad?
28.03.2018, poradna

hodnocení článku: 5.0 z 5 (100%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Dobrý den, mám vyhlédnuté Hyundai i30 rok 2013 za 199 tis. Kč. Mohli byste mi poradit, jestli je motor 1,4 CRDI spolehlivý a jaká je asi jeho spotřeba? Děkuji F. Zatloukal

ODPOVĚĎ: Dobrý den pane Zatloukale, za Vámi uvedený rozpočet půjde o druhou generaci modelu před faceliftem (ten přišel v roce 2015 a takové ojetiny jsou zatím o pár desítek tisíc dražší). Motor 1,4 CRDI má v i30 druhé generace výkon 66 kW. V inzerci není tato naftová motorizace tak rozšířenou, nicméně jde o jednoduchý a spolehlivý motor. Vstřikovače Delphi se dnes už dají bez problému repasovat a stejně tak nejsou komplikace ani s filtry pevných částic. Na limity motoru narazíte až při vyšším zatížení nebo při rychlé dálniční jízdě. Určitě se v něm svezte a pokud Vám bude svým projevem vyhovovat, po technické stránce se ho bát nemusíte. Je spojen se šestistupňovým poměrně krátce zpřevodovaným manuálem.

Mnohem rozšířenějším je 1,6 CRDi, který má výkon 81 nebo 94 kW. Bonusem je fakt, že ani on nemá poruchový a drahý dvouhmotový setrvačník. Nemusíte ani řešit volbu převodovky, u i30 druhé generace jsou oba druhy bez komplikací. Spotřeba se v reálu pohybuje kolem šesti litrů. Oba motory mají rozvodové řetězy, které by měly vydržet velmi dlouho a mění se jen v případě potřeby. Motorový olej stačí měnit každých 20 tis. km, spíše se zaměřte na palivový filtr, který si zaslouží výměnu každých 60 tis. km.

Závěr: Naftové Hyundai i30 má prozatím na trhu ojetin dobrou pověst, i když někomu může vadit absence silného dvoulitru v motorové paletě nebo vyšší ceny některých náhradních dílů. Přes to všechno Vám mohu nákup i30 s jedním z naftových motorů s klidem doporučit. Při výběru se ale zaměřte na důkladnou kontrolu technického stavu konkrétního kusu. Což ovšem platí při nákupu jakékoli ojetiny.
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Jarda s Xantii, 03.04.2018 11:39
Díky nevhodným až urážejícím reklamám ve sdělovacích prostředcích bych nákup všech vozidel jak nových tak ojetých pod značkou Hyundai NEKUPOVAL. Vždyď je tolik lepších aut k výběru.
Jarda

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.