0
zpět
12122

S jakým benzínovým motorem koupit starší BMW 1?

Náš čtenář by rád koupil auto pro radost. Jeho favoritem je ojeté BMW řady 1 s některým z benzínových motorů. Který doporučíme jako nejlepší volbu?
10.01.2020, poradna

hodnocení článku: 3.0 z 5 (60%)
hodnoceno: 4x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Dobrý den, na jaře plánuji koupit BMW řady 1. Bude to mé auto pro radost na občasné vyjížďky, takže moc kilometrů nenajedu. Z tohoto pohledu chci benzínový motor. Poradíte prosím, na který bych se měl při hledání zaměřit? Děkuji Josef.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Josefe, pro vaše potřeby je rada poměrně jednoduchá. Volte výhradně vůz s označením 130i, který má pod kapotou třílitr s šesti válci o výkonu 190 nebo 195 kW. Zrychlení z 0 na 100 km/h proběhne během 6,2 sekundy a maximální rychlost vyletí až na elektronicky omezených 250 km/h. Motor skvěle táhne až k hranici 7000 otáček, jeho zvuk lahodí uchu. A co víc, motor netrestá řidiče enormně vysokou spotřebou. S BMW 130i se dá jezdit v průměru za deset litrů benzínu. Třílitrový agregát N52 má variabilní zdvih sacích ventilů odpovídající pozici plynového pedálu a systém BMW double-VANOS, což je variabilní časování vačkových hřídelí sacích a výfukových ventilů. Motor je s tímto systémem i po letech překvapivě spolehlivý. Jednotka 130i se prodávala až do roku 2009. V tuzemské inzerci aktuálně najdeme jen dva kousky, větší výběr je ale standardně na německém trhu, kde ceny těchto ojetin začínají od cca 300 tisíc korun a mohou se za hezký kousek vyšplhat až k půl milionu korun.

V autobazaru BMW 1 130i poznáte jednoduše. V zadním nárazníku vyčnívá dvojitá koncovka výfuku, do standardu se dostaly 17“ litá kola, v interiéru najdeme kromě chromovaných doplňků také sportovní sedadla s možností prodloužení sedáku. A nevýhody? Při parkování vyžaduje volant větší dávku síly, stejně tak i pedály nebo řazení. A mohutný točivý moment přinutí řidiče zacházet se spojkou mnohem citlivěji, než bývá u běžných aut zvykem. Pak tu máme otázku praktičnosti. Navzdory relativně velkorysým rozměrům karosérie i dlouhému rozvoru není v interiéru BMW místa nazbyt. Poněkud stísněný interiér BMW řady 1 je však možná to poslední, co potenciální kupce tohoto vozu zajímá. Auto má podstatně více silných stránek, které jsou u jiných značek jen těžko k nalezení.
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system k.s., 2005 – 2020, všechna práva vyhrazena.