0
zpět
10398

S jakým benzínovým motorem koupit Peugeot 5008?

Naše čtenářka by ráda zakoupila Peugeot 5008 s benzínovým motorem, Který z nabídky vybrat?
11.09.2018, poradna

hodnocení článku: 5.0 z 5 (100%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Dobrý den, prosím o radu. Líbí se nám Peugeot 5008 ročník 2015 a mladší. Zvažujeme ale benzínový motor, protože toho moc nenajezdíme. Poradíte prosím konkrétní motorizaci? Trochu se v tom ztrácím. Děkuji, Petra L.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Petro, Peugeot 5008 byl uveden do prodeje začátkem roku 2010 a na trh vstoupil se dvěma benzínovými motory: 1,6 VTi s výkonem 88 kW a 1,6 THP s výkonem 115 kW. V roce 2015 se začal do vozu montovat i přímovstřikový zážehový tříválec 1,2 PureTech s výkonem 96 kW, který nahradil nejslabší benzín 1,6 VTi. Atmosférický 1,6 VTi je na těžký vůz příliš slabý, doporučil bych jej snad jen staršímu páru na občasné dojíždění do supermarketu. Motor 1,6 THP (Euro 5) je hlavně při provozu ve městě učiněnou katastrofou a již jsme před jeho koupí (zejména u prvních ročníků) zde na tipcars několikrát varovali. Je pověstný svými dlouhými servisními intervaly, díky kterým se zakarbonuje motor a díky němu pak vznikají problémy s hlavou válců, písty, atd...Je tedy třeba přidávat do paliva aditivum. Rád se trhá i příliš volný rozvodový řetěz, zlobí čidla teploty chladící kapaliny, občas nefunguje regulace turbodmychadla. Ve verzi Euro 6 (121 kW) už je situace se spolehlivostí lepší.

Pokud chcete 5008 v benzínu, volte jednoznačně 1,2 PureTech. Ten se ale v tuzemských bazarech téměř nevyskytuje (v ČR se dlouho nenabízel), na západ od našich hranic je však nabídka o malinko lepší a ceny modelu s tímto tříválcem zde začínají na cca 350 tis. Kč. Motor má odolný rozvodový řemen (výrobce předepisuje interval výměny až po 175 tis. km), kované písty s odolnými pístními kroužky a usazování karbonu (které hojně trápí konkurenční motory od EcoBoost od Fordu, nebo 1,6 THP Euro5) zabraňuje i speciálně navržené vstřikování. Vydržet vysoké tlaky u ojetin s tímto motorem by mělo i turbodmychadlo, tedy pokud se budete držet servisního intervalu pro výměnu motorového oleje co jeden rok. Zapalovací svíčky měňte u tohoto motoru každé čtyři roky. A ještě dodám, že stejný motor se dodává i pro modely 308, 208, 2008 i pro většinu Citroenů.

Peugeot 5008 je hojně zastoupenou ojetinou i v tuzemských autobazarech. Ceny nejlevnějších kousků začínají na 130 tis. korunách. V nabídce převažují dieselové motory. Nejvíce jsou zastoupené šestnáctistovky, silnější dvoulitr najdeme zhruba u tři desítek ojetin k prodeji. U dvou třetin vozů převládá manuální převodovka, kterou bych osobně preferoval, u novějších kousků od roku 2014 bych se nebál ani automatu s měničem. Před koupí zkontrolujte: na podvozku se zaměřte na stav tyček stabilizátoru, zkontrolujte stav zadních tlumičů (do roku 2013 byly zdrojem hluku od zadní nápravy), podívejte se i na stav brzdových kotoučů na zadní nápravě, jejich výměna není levnou záležitostí.
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.