0
zpět

S jakým benzínovým motorem koupit ojetý VW Phaeton?

Náš čtenář pokukuje po starším Volkswagenu Phaeton s benzínovým motorem. Měl by volit některý ze šestiválců, nebo hledat osmiválec, či snad dvanáctiválec? Poradíme v dnešní poradně.
05.10.2018, poradna

hodnocení článku: 5.0 z 5 (100%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Dobrý den všem, když se před x lety tohle auto začalo prodávat jako nové, byl to nedostižný sen. Teď už je situace jiná a Phaeton bych si alespoň na krátký čas pořídil. Bude to auto hlavně pro radost, nebudu s ním jezdit desítky tisíc kilometrů za rok. Předpokládám, že se vlezu do 10 tisíc kilometrů. Spotřebu pak nemá smysl řešit, takže chci benzín. Poradíte mi prosím, který motor je nejspolehlivější? Děkuji Matěj.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Matěji. VW Phaeton se u nás začal prodávat už v roce 2002. Od začátku se nabízel šestiválec 3,2 V6 s výkonem 177 kW. U nás se sice téměř nevyskytuje, ale v zahraničí na něj natrefit můžete. Tento motor byl kombinován s manuální převodovkou a pohonem předních kol, nebo s automatem (5) a pohonem všech kol. Osobně nevidím důvod, proč se pro něj rozhodnout, je to jednotka starší konstrukce, moc nejede a spolehlivá také příliš není. Motor každopádně ve výrobě vydržel až do roku 2008, kdy byl nahrazena silnějším 3,6 FSI s výkonem 206 kW. Ten už je na tom s dynamikou lépe, ale také se výrazně zvýšila spotřeba.

Raději bych sáhl po benzínovém osmiválci (od 2003), který je asi nejspolehlivější pohonnou jednotkou z motorové palety. K bezproblémovému fungování mu stačí pravidelná výměna oleje po maximálně 15 tis. km a slušné zacházení. Spotřebuje sice mezi 11 až 16 litry Naturalu 95, na druhou stranu je ale úžasně pružný. Je možné jej také přestavět na LPG. Pokud se vozu dostávalo pravidelné údržby a nezapomínalo se na výměnu oleje v automatické převodovce po cca 60-80 tisících km, mohlo by Vás potrápit snad jen zatékání vody do kabiny kvůli ucpanému odtoku v motorovém prostoru.

Co se týká náhradních dílů, myslím, že očekáváte vyšší cenu. Přední brzdové destičky stojí přes 7 tisíc, jeden brzdový kotouč přijde v originále na cca 4.000 Kč a přední hliníkové rameno Vás vyjde na 6 tis. Kč. (přední i zadní náprava pochází z minulé generace Audi A8). Pro pořádek dodávám, že od začátku prodejů byl k dispozici i šestilitrový dvanáctiválec, který se mimo jiné objevuje pod kapotou některých vozů Bentley. Tomuto motoru bych se raději vyhnul, údržba ani případné opravy nebudou vůbec levnou záležitostí a díky své konstrukční složitosti je nějaká komplikace dost pravděpodobná, obzvláště pokud nevíte, jak se k motoru choval předchozí majitel.
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Corlis, 01.10.2018 19:30
no za mne, když už, tak už. 6.0 W12 pro kochání se přírodou...
sheogorath, 02.10.2018 10:46


presne tak

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.