Rodinné MPV do 250 tis. Kč - Chevrolet Orlando nebo Peugeot 5008?

Dieselové MPV s nízkou spotřebou paliva je snem mnoha českých rodin. Který z těchto dvou kandidátů má větší šanci lépe posloužit?
15.02.2017, poradna

hodnocení článku: 2.5 z 5 (50%)
hodnoceno: 2x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Dobrý den všem čtenářům, známý mi nabízí Chevrolet Orlando s dvoulitrem v naftě. Má nájezd 95 tisíc km. Je to podle vás dobré auto? Moc Chevroletům nevěřím, prý je to ale technika z Opelu. Manželce se ještě líbí Peugeot 5008. Je to podle vás lepší volba? Chtěli bychom jej také v naftě. Rozpočet: 250 tisíc korun. Díky Zdeněk.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Zdeňku, Orlando je docela dobře postaveným autem, i když není tak praktické jako Peugeot 5008. Pokud chcete dieselový motor, usuzuji, že najezdíte větší porce kilometrů. Jinak by nafta smysl nedávala a volil bych spíše atmosférickou osmnáctistovku v benzínu, která má sice vyšší spotřebu, ale na krátké vzdálenosti je z dlouhodobého pohledu mnohem spolehlivější. Diesel 2.0 VCDi (96 a 120 kW) bude tedy vhodnou volbou, pokud často jezdíte na dlouhé trasy při plném zatížení a váš roční nájezd bude řekněme nad 20 tis. km. Motor splňuje emisní normu Euro 5 a netrpí v podstatě žádnými častými závadami. Jeho jedinou nevýhodou je fakt, že pokud bude třeba vyměnit filtr pevných částic, oprava se prodraží - neexistuje z druhovýroby a cena je přes 100 tis. Kč. Před nákupem si s autem zajeďte na diagnostiku a nechte si vyčíst paměť závad, případně i stav FAPu.

U Peugeotu je diesel dobrou volbou. Za Váš rozpočet koupíte zhruba to stejné jako v případě Orlanda - tedy ročníky 2011-2013 s nájezdy kolem 120 tis. km. Budete mít jen nesrovnatelně větší výběr. Na tipcars.com je v současnosti k disopozici kolem 120 vozidel s dieselovým motorem oproti 16 naftovým Orlandům. Pojďme tedy k motorizacím. Zvolit lze slabší osmiventilovou jednotku 1.6 HDI - v tom případě doporučuji ročníky 2010 a mladší, kdy se podařilo vyřešit časté netěsnosti vstřikovačů. Motorový olej měňte nejpozději po 15 tisíci kilometrech. V autorizovaném servisu si nechte zkontrolovat stav (zaplnění) filtru pevných částic. Může být zanesen buď popílkem, častěji však nespálenými sazemi. Lze jej repasovat, nebo zakoupit nový filtr. V automobilech koncernu PSA existují tři řady filtrů FAP lišící se podle stáří vozu a emisní normy, přičemž jejich koncové ceny začínají na částce 8 990 Kč (vč. DPH). V případě sofistikovaného systému používaného u některých vozů koncernu PSA, kdy je FAP spojen s oxidačním katalyzátorem, je cena 16 990 Kč. Od roku 2014 motor 1,6 HDi s výkonem 88 kW splňuje normu Euro 6, což mimo jiné znamená, že budete muset doplňovat AdBlue.
Osobně bych se při koupi zaměřil na 2.0 HDI. Je agilní, spolehlivý a auto má s tímto motorem i lepší konstrukci zadní nápravy. Před koupí zkontrolujte, jestli byly /popř. kdy budou/ měněny rozvody – interval je po 150 tis. km. Olej u dieselového dvoulitru měňte po 20 tis. km.
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
mufik.martin, 15.02.2017 08:10
Nevim jestli FAP u 120kw je stejny pro C5 i 5008, tipuji ze ano. To znamena, ze je kombinovany s katalyzatorem, stejne jako v moji C5 a tam si Citroen uctuje 26 tis. A za klasicky FAP bez katalyzatoru uctuje 15tis. Alespon tedy Brnocar.
Arthuro, 15.02.2017 10:13
Zdravím,

zaměřil bych se na stav prodávaného vozu (Chevrolet), proč ho vůbec známý prodává, jak "dobrý" známý ten prodávající vůbec je, jak se o auto stará, jestli by jste se dozvěděl, resp. co víte o jeho případných závadách v době, kdy auto bylo v jeho držení atd.
Pokud je to tedy "dobrý" známý, je vám známa jeho historie (auta), je v držení toho prodávajícího delší dobu a můžete si být tedy jist, že nemělo/ nemá žádné závažné problémy, upřednostnil bych ho i za cenu nižší praktičnosti, možná i prestiže a i toho, že manželce se více líbí, před ojetinou s vždy "nejistým" původem...

Ciao,

Arthuro
BobanHTP, 15.02.2017 14:20
Pro PSA diesly platí zlaté pravidlo - brát 2.0 HDI
Chevrolet je exotické auto, nebrat
To raději obyčejný Opel Zafira 1.9 CDI nebo Citroen C4 Grand Picasso 2.0 HDI nebo Seat Alhambra 1.9 TDI apod
pale, 17.02.2017 16:54
Ze své zkušenosti z vlastnictví Orlanda mohu jen doporučit. není to žádný exot, ale ve světě hodně rozšířená značka. Navíc osobně design tohota auta je zajímavě hranatý a stále působí moderně a atraktivně. V první řadě je na místě kvalitní zpracování, poctivě pozinkovaná karoserie, při najetých 175 tis. km nic uvnitř nedrnčí, žádné pazvuky,což na autě velmi oceňuji. To co mě na autě dostalo, bylo ticho v interiéru ve 120 kW dieselu. Po zkušenostech se všemi evropskými výrobci vč. koncernu v tomto autě neznalý človek diesel sotva pozná, chod motoru v jakýkoliv otáčkách spíše připomíná benzín. Výborné je i odhlučnění od kol a jistota podvozku s minimálními náklony. Opravdu se dnes již nevidí množštví odhlučňovacího materiálu použitého v interiéru, v podlahách, kolem sloupku řadící páky, kolem prahů. Spolehlivost, nic se nepokazilo mimo zadního spínače 5 tých dveří, ND jsou cenově dostupné (několikanásobně levnější než v Opelu) od nejmenované slovenské firmy dovážející díly na korejské vozy. Závěrem opravdu mohu doporučit, vyzkoušejte zkušební jízdu a nejspíš budete nečekaně pozitivně překvapeni jako já. Auto stále vlastním a v současné době, kdy zvažuji koupě nového vozidla v horizontzu 1-2 let stále nemám vybraného nástupce, který nesmí být v žádném směru (vlastnostmi) horší.
danet - redakce TipCars, 20.02.2017 12:55


Dobrý den, budeme rádi, když své zkušenosti s Orlandem shrnete v samostatné recenzi: http://www.tipcars.com/#vlozit-zkusenost Děkujeme.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jeep Compass 2.0 MultiJet – crossover pro horaly

nejčtenější články

Velké SUV za 400 tisíc korun: ix55 nebo XC90?

Kia Sportage, nebo Škoda Yeti? Vybíráme ojeté SUV s dieselem

Audi A6 - vybíráme nejlepší diesel

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.