Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Renault Koleos: doporučíme starší kus s benzínovým motorem?

Poradna
František Mašek | 17.04.2024
foto: renault
Marek objevil v Německu hezký Koleos druhé generace z roku 2021 s motorem 1,3 TCe. Je tahle třináctistovka vhodná do velkého SUV a jak je na tom se spolehlivostí?
Dotaz
Dobrý den, možná blbost, ale co říkáte na Koleos s benzínovým motorem 1,3i? V podstatě jsem o tomto motoru vůbec nevěděl, u nás se snad ani neprodával? V Německu jsem našel v autobazaru kousek z roku 2021, najeto jen 30 tisíc km a prodává se za 22 tisíc eur bez daně. Co mě zajímá je spolehlivost a pak taky dynamika. Proč mu dát přednost před naftou? Díky, Marek.

Odpověď
Dobrý den Marku, zážehová přímovstřiková třináctistovka o výkonu 116 kW se do Koleosu dostala po jeho modernizaci v roce 2020 (fyzicky od ledna 2021). Benzínový motor s označením TCe 160 EDC se nabízel i u nás, ale prodejní rekordy nelámal, což se po letech odráží i v minimální nabídce ojetin s tímto motorem. V západní Evropě však byly prodejní výsledky benzínové verze s nízkými emisemi lepší, odběratelem zde byla hlavně firemní klientela. Je třeba připomenout, že druhá generace Koleosu s tímto motorem je vždy předokolkou a je spojena výhradně s automatickou sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou EDC od Magny (měňte u ní olej dle servisního plánu).

Zajímavostí je fakt, že spotřeba tohoto motoru je obdobná, jako u naftové alternativy – motoru 2.0 Blue dCi o výkonu 135 kW. Abych byl konkrétní, při klidné jízdě se budete pohybovat kolem sedmi litrů, při kratších jízdách po městě to může být o cca litr více.

Přeplňovaná třináctistovka se zatím zdá být povedeným motorem. K pohonu rozvodů používá rozvodový řetěz, má vždy filtr pevných částic a chlazené výfukové svody – což znamená lepší výkon topení v zimě. Díky tomu také motor netrpí srážením benzínu na stěnách válců a tím ředěním motorového oleje palivem.

Motor má tedy mnohem lepší předpoklady vydržet sloužit déle, než starší 1,2 TCe. Zbytek auta je postaven poctivě a to včetně bytelného podvozku, který díky své konstrukční jednoduchosti vydrží i horší zacházení.

Podotýkám, že ve Vámi udávané cenové relaci se nejspíše jedná o základní výbavový stupeň Intens, lépe vybavené kousky pak najdete ve vrcholné výbavě Initiale Paris. Jinou volbu výbavy zde kromě pár možných příplatků nemáte.
Hodnocení článku
Hodnoceno: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů