Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Renault Grand Scenic III - spolehlivá ojetina za 200 tis. Kč?

Poradna
František Mašek | 29.03.2017
Lze za uvedený rozpočet vybrat spolehlivé MPV z Francie? V dnešní poradně se zaměříme na dostupné motorizace.
DOTAZ: Dobrý den, vybírám starší Grand Scenic a rád bych věděl, který z motorů je nejspolehlivější. Můžete mi poradit? Na auto mám 200 tisíc korun. Děkuji, Josef B.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Josefe, Renault Grand Scenic třetí generace se začal prodávat v roce 2009 se dvěma benzínovými motory (1,6 16V s výkonem 81 kW a 1,4 TCe s výkonem 95 kW) a třemi diesely (1,5 dCi s výkonem 63 a 78 kW, 1,9 dCi s výkonem 96 kW a dvoulitrem dCi s výkonem 110 a 118 kW). O dva roky později na scénu vstupuje i nový motor 1,6 dCi s výkonem 96 kW. Ceny ojetin s touto "jednašestkou" ale začínají minimálně na 220 tis. Kč. Stejně tak je tomu i u zážehového motoru 1,2 TCe, který se pod kapotu dostal až v roce 2012 - výběr je minimální a ceny se stále drží kolem hranice 300 tis. Kč. Který motor bude nejlepší volbou? Začnu tím, že v inzerci je benzínů poskrovnu. Kolem 200 tisíc korun je k dispozici atmosférická šestnáctistovka, která moc nejede a má docela vysokou spotřebu. Je ale spolehlivá, takže na krátké popojíždění bych se jí nebál. 1,4 TCe jede lépe, spotřeba se ovšem pohybuje velmi blízko desetilitrové hranici.

Radostnější výběr je u dieselů. Nejčastěji v autobazarech potkáte vozy s 1,5 dCi. Pozor na verzi s výkonem 63 kW, kde velmi často odchází vstřikovací systém Delphi, u vyšších výkonových variant zatím vstřikování bez komplikací. Stejně tak se drahé závady zatím vyhýbají i jednotce 1,6 dCi. Také starší 1,9 dCi jezdí spolehlivě. Pokud narazíte na kousek s rokem výroby 2008-2009, nebude mít ani filtr pevných částic. Při výběru se u dieselů 1,5 dCi zaměřte na nájezd - pokud má auto najeto přes 120 tisíc km, zkontrolujte, zda byly měněny rozvody. Pokud si nejste jisti, proveďte výměnu preventivně. A opět radím to, co skoro vždy - zkraťte interval výměny motorového oleje na 15 tis. km. A ještě poznámka k převodovce - berte manuál. Naštěstí je jich většina.

Závěr: Pokud najedete za rok alespoň 15 tis. km., osobně bych hledal motor 1,5 dCi ve výkonech 78 a 81 kW s manuální převodovkou a jasnou servisní historií.
Hodnocení článku
4.8 z 5 (96%)
Hodnoceno: 5x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
Pavlik, 30.03.2017 20:14
Celkem souhlasím s uvedenými radami, až ta poslední je dost zavádějící. Motor 1,5 DCi berte pokud možno jen ve verzi 78kw (euro 4) - tam není filtr pevných částic, vstřikování i dvouhmota bez problémů drží. Verze 81kw (euro 5) již filtr pevných částic má vždy. Je sice stejně spolehlivá jako výše zmíněná verze, ale díky FAP ekokurvítku má téměř o litr větší spotřebu a jednou se ten filtr prostě naplní....Alespoň ale neředí olej naftou - Francouzi na rozdíl od východních Němců neudělali chybu, když místo pumpování nadbytečné nafty do motoru (určené k vypálení FAP), a nainstalovali pátý vstřikovač přímo do výfuku.
vstoupit do diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů