0
zpět
2490

Peuget 206 - problémy s elektrikou

Dotaz

Dobrý den,
zakoupili jsme vůz Peugeot 206 1,1 z autobazaru, vůz je dovezen z Itálie. Nejsme s otcem mechanici, ale podle rad jsme se řídili a na vozu jsme nic neshledali, ale po koupi jsme zjistili, že nefunguje zapalovač, v servisu zjistili, že je "úplně divná" elektrika, že je to různě popřepojované. Výsledkem je výměna ovládače okýnek a zrcátek. A teď to hlavní, při zapojeni auta na diagnostiku mechanici zjistili, že počítač v autě je z jiného vozu. Máme nějakou možnost vozidlo vrátit, nebo reklamovat? Už teď nás oprava stála 5000,-

Děkuji Novotný

27.03.2007, poradna

hodnocení článku: 4.0 z 5 (80%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -

Odpověď

Skutečnost, že vůz je dovezen z Itálie nehraje roli. Vy, jako kupující-spotřebitel (spotřebitelem jste, nekupujete-li věc za účelem podnikání), můžete uplatňovat v případě koupě věci (auta) z bazaru rozpor s kupní smlouvou blíže dle:

§616 (3) ObčZ V případě, že věc při převzetí kupujícím není ve shodě s kupní smlouvou (dále jen "rozpor s kupní smlouvou"), má kupující právo na to, aby prodávající bezplatně a bez zbytečného odkladu věc uvedl do stavu odpovídajícího kupní smlouvě, a to podle požadavku kupujícího buď výměnou věci, nebo její opravou; není-li takový postup možný, může kupující požadovat přiměřenou slevu z ceny věci nebo od smlouvy odstoupit. To neplatí, pokud kupující před převzetím věci o rozporu s kupní smlouvou věděl nebo rozpor s kupní smlouvou sám způsobil.

§616 (4) ObčZ Rozpor s kupní smlouvou, který se projeví během šesti měsíců ode dne převzetí věci, se považuje za rozpor existující již při jejím převzetí, pokud to neodporuje povaze věci nebo pokud se neprokáže opak.

Z čehož vyplývá, že za vadu, která byla na voze již při převzetí (možno uplatnit do 6 měsíců...) odpovídá prodávající.
Zákon sice neoperuje s termínem „skrytá vada“ , leč s rezervou jej v tomto případě můžeme použít – jedná se o vadu, kterou nemůže spotřebitel při zběžné prohlídce odhalit. Podepíše-li spotřebitel, že si je vědom všech vad, které na voze jsou, muže i navzdory tomu uplatňovat rozpor s kupní smlouvou – „skryté vady“.
Vozidlo můžete „reklamovat“ – uplatňovat rozpor s kupní smlouvou. Prodávající musí zajistit opravu věci nebo výměnu věci (celého auta). Výběr mezi opravou nebo výměnou je na spotřebiteli. Můžete se dožadovat výměny opravy věci nebo výměny věci tedy vůz „Peugeot 206 1,1 s divnou elektřinou“ za vůz „Peugeot 206 1,1 100% ok“. Není-li takový postup možný (nemožné opravit/ nemožné vyměnit), může se spotřebitel domáhat práva odstoupit od smlouvy.


Sdružení obrany spotřebitelů (SOS), www.spotrebitele.info, poradenská linka 900 08 08 08 (8 Kč/min)

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
jiriez, 27.03.2007 09:47
No, z jiného auta asi ne, ale z jiného motoru je asi pravděpodobnější. Jsem právník, kdysi jsem dělal případ, kdy v Polu 1.4 byla jednotka z Golfu 1.6. Dokázalo to na to jet tak 100 - 200 km, pak si to přestalo rozumět a přeplo se to na nouzový režim a v jednotce se musel přehrát SW. No, nakonec se přišlo na to, že ta jednotka je z jiného auta, ale přišel na to až třetí prodejce (myslím Auto Jarov, Exner a Tukaz se nechytli). Jinak po právní stránce se to samozřejmě jako skrytá vada reklamovat dá, a to docela dobře. Poměrně dobře se to dá i vysoudit (mě se to aspoň povedlo). Zdravím.
xxx, 27.03.2007 11:19
počítač to je široký pojem, jedná se o vadnou ECU, nebo o dodatečně montovaný palubní počítač? Pokud máte již 206tku s multiplexáží, pak jsou zde teoretické možnosti jak dodatečně aktivovat určité funkce, někdo se takto mohl pokusit o dodatečnou montáž palubního PC...tak může být právě závada na té multiplexáži...
mufik.martin, 27.03.2007 11:37
Jeste taky podle me zalezi na tom, jestli ten, kdo dovezl auto, to prihlasil na ceske papiry nebo ne. Kamarad ted koupil auto, dovezene z DE, ale nemelo ceske papiry. Tak si vse vybehal sam, a kdyz mu zacalo tyct cerpadlo, hned druhy den, tka zjistil, ze ten prostrednik za nic nemuze, protoze neni nikde ani uveden, smlouva je rovnou mezi bazarem v DE a mym kamaradem, o tom, kdo to vozidlo dovezl je zminka jen v kupni smlouve, o predani penez, ale mate i tak narok vyzadovat penize od prostrednika? Preci, kdyz koupim auto z bazaru, a je tam v komisi, a je problem, tak nemuzu jit na bazar, ale na puvodniho majitele, protoze bazar auto nevlastni, pokud neni vykoupene. Takze i muj kamarad by teoeticky mel jit do DE reklamovat? Vim, ze bazarista musel taky auto koupit, ale neni o tom nidke zminka
Ryšár, 27.03.2007 11:55
Na tohle právě bazary hřeší. Oni ta auta nevlastní a proto za nic vlastně nemůžou. Kupujte jen z bazarů, kde VYKUPUJÍ a ZAPÍŠÍ SE DO TP JAKO VLASTNÍCI.
Jarda, 27.03.2007 21:21
Je vcelku jedno jestli je zapsan v TP jako majitel autobazar nebo ne ale je dulezite komu byly predany za auto penize, tzn. ze v kupni smlouve je uveden jako prodavajici autobazar a tim padem odpovida za vady on. Pokud je smlouva formulovana jinak (jako prostrednik) tak potom uz je problem s uplatnenim vady! Oni v autobazarech se tomu brani ale v dusledku jsou si vedomi co je ceka pri soudnim sporu a ze to neni zrovna levna zalezitost kdyz je min. na 99 % jiste ze je pravo na strane kupujiciho!

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze




Copyright © EBM system k.s., 2005 – 2021, všechna práva vyhrazena.