Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Peugeot 5008 druhé generace: jaký je s nejsilnějším dieselem?

Poradna
František Mašek | 01.05.2024
foto: Peugeot
Petr se zakoukal do šestiletého Peugeotu 5008 s naftovým dvoulitrem pod kapotou. Jaký názor máme na tento motor i na auto celkově?
Dotaz
Dobrý den, zaujal mě váš inzerát na Peugeot 5008 druhé generace s dieselem o výkonu 110 kW. Uvažuji o koupi šestiletého modelu s dvoulitrovým naftovým motorem a rád bych se dozvěděl více o vašich zkušenostech s tímto vozem. Jaký je váš názor na tento motor a jak hodnotíte auto celkově z hlediska spolehlivosti, jízdních vlastností a spolehlivosti? Děkuji za vaši odpověď, Petr.

Odpověď
Dobrý den Petře, Vámi vybraný naftový dvoulitr BlueHDI se ve druhé generaci Peugeot 5008 objevil hned od počátku v roce 2017 a v nabídce vydržel celých pět let. Existují ale dvě naladění a to na 110 kW a 133 kW (vždy s pohonem předních kol).

Slabší verze BlueHDI 150 se prodávala jen dva roky, v roce 2018 přibyla do nabídky silnější (BlueHDI 180). Obě již mají integrováno vstřikování močoviny. Pokud bych si měl vybrat, osobně bych volil silnější verzi motoru, která nemá tek velkou turbodíru a nemusíte ji tolik držet v otáčkách.

Každopádně spolehlivost hojně rozšířeného a poctivě postaveného motoru od PSA (DW10) je slušná a není zde důvod Vás od nákupu zrazovat. Navíc většinu aktuálně nabízených kusů vlastní firmy, takže je zde větší předpoklad poctivě vedeného servisu. Prověřte si ale, že byl do motoru doplňován olej normy ACEA C. Pokud má Vámi vybraný kousek automat EAT6, bát se ho nemusíte, funguje spolehlivě. Toto platí i o osmistupňovém automatu od stejného výrobce (Aisin), kterým jsou vybaveny Peugeoty 5008 od roku 2019. Bonusem je fakt, že rozvody zde vydrží krásných 240 tisíc kilometrů.

Peugeot 5008 druhé generace stojí na platformě EMP2, která je shodná s menším modelem 3008. Oproti první generaci je auto o 112 mm delší a o 7 mm širší. Díky tomu je při srovnání více místa na zadních sedadlech. Po koupi staršího kousku je dobré nezapomenout na aktualizaci mapových podkladů a firmwaru auta. Na Vaši žádost to provede buď autoservis, nebo tak můžete učinit i sami přímo na webu automobilky.
Hodnocení článku
5.0 z 5 (100%)
Hodnoceno: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
TomRx125, 02.05.2024 16:23
Dobrý den, u dieslových motorů značky PEUGEOT ( konkrétně P3008, 1,6BHDi ) jsem narazil na to, že v autě se používá i kapalina EOLYS. O této jsem nikde nic nenalezl, myšleno v manuále k vozidlu. Vozidlo jsem kupoval jako starší, a toto zjištění bylo pro mne celkem překvapením. Jinak s autem jako takovým úplná spokojenost.

Prosím Vás, jaké je použití kapaliny EOLYS?
Používá se u všech dieslových motorů koncernu PEUGEOT a CITROEN?
Jaká je výdrž originál první náplně?
Děkuji
Ma007, 08.05.2024 19:26


Eylos sa používa na zníženie potrebnej teploty na začatie regenerácie FAP filtra snaď od €3 po €5. Bez eylosu je potrebná teplota výfukových splodín nad 700°C, automobilky to riešia dodatočným (piatym) vstrekovačom vo výfukovom potrubí (myslím, že Renault) , alebo oneskorenou dávkou paliva vo fáze výfukovej expanzie (VW), ktorý má za následok kontamináciu oleja naftou.
S eylosom problém nebýva, zo samostatnej nádržky ktorá je pri nádrži na naftu sa vstrekuje určité množstvo do nafty, preto sa odporúča tankovať plnú a nie po 5 litrov... Bežne vydrží viac ako 150.000km, dopĺňajú to v servise, cena nie je strašná.
Nevýhodou je, že po čase sa FAP zaplní popolčekom a je potrebná výmena. Pri PSA za rozumný peniaz je ako nový (700€) tak aj repasovaný (400€) FAP.
vstoupit do diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů