0
zpět

Peugeot 307 Break nebo Ford Focus Combi?

Dotaz:
09.03.2006, poradna

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Dotaz

Dobrý den, prosím vás o radu. Rozhoduji se o koupi ojetého vozu Peugeot 307 Break - SW nebo Ford Focus Combi. Najezdím ročně asi 20 000km. Nejsem si jist pohonnou jednotkou, zdali zvolit benzínový nebo naftový agregát, jelikož má každý nějaké mouchy, zvláště auta ojetá. Prosím vás o radu, jaké případné problémy mě s těmito vozy čekají, nebo mi poraďte i jiný model. Hodlám investovat zhruba 300 000 Kč.

Děkuji Aleš


Odpověď

Ford Focus
jsem již v poradnách několikrát doporučoval a udělám to i dnes s verzí combi. Focus patří k vozům s dobrou kvalitou a cenou. Nezávislé zavěšení všech kol dovoluje sportovní jízdu narozdíl od konkurence (např. zmíněný P307), který se drží vlečných ramen.
Focuse bych volil s motorem 1.6 16V 74 kW, se kterým lze jezdit jak úsporně, tak dravě. U Focuse oceníte především přesné řízení a řazení.
Uznávám, že někomu se nemusí líbit ostré hrany a extravagantní palubní deska. V provedení kombi je karoserie více usedlá a zaměřena spíše prakticky. Zavazadlový prostor pojme 520 litrů a po sklopení zadních sedadel docílíte ložnou plochu o délce 1600mm a objemu 1520 litrů.

(+) dobrá bezpečnostní ochrana cestující(-) nepřesné palivoměry
(+) levné náhradní díly a servis(-) vadné řídící jednotky 
(+) široký výběr(-) rychlejší opotřebení předních brzd
(+) prostornost(-) vadné řídící jednotky
(+) výborné jízdní vlastnosti(-) vůle v táhlech a uložení zadního příčného stabilizátoru
(+) pohodlná sedadla

(-) zřídka zvlněné přední kotouče

 

Peugeot 307 Break
byl představen na jaře 2001 a stal se nástupem modelu 306. Vůz je všemi směry prostorný, odvezete pohodlně čtyřčlennou rodinu na chalupu. P307 se nabízí ve čtyřech výbavách XR, XR Presence, XT a XSi. Nabídka motorů je více než pestrá. Můžete se setkat s benzínovou 1.4 o výkonu 55kW/75k, dále s 1.6 s výkonem 80kW/k a dvoulitrem o výkonu 100kW/136k. Z naftových motorů můžete vybírat z 1.4 HDI 50kW/68k, 1.6 HDI 66/90 nebo ze silnější verze s 80kW/110k. Vše uzavírá dvoulitrový HDI v provedení s 66kW/90k, resp. 80kW/110k. Osobně bych i u Peugeotu volil zážehovou šestnáctistovku s výkonem 80 kW, která poskytuje solidní dynamiku a zároveň i dobrou průměrnou spotřebu (7-8l/100km).
Chválu si zaslouží především účinné brzdy. U některých modelů narazíte na automatické spouštění varovných blikačů v případě razantního brzdění. Jízdní vlastnosti jsou velmi dobré a přední sedadla komfortní. Zadní jsou více vzpřímená, což může být problém při delších cestách.
Mezi nedostatky patří předčasné opotřebení přední nápravy a spojky, závady alternátoru, netěsná hlava motoru a problémy s elektronikou vozu. Často se vyskytují praskající žárovky (kolísání napětí), ke kterým je navíc špatný přístup. Při koupi se zaměřte na plasty, které se snadno poškrábají. Dále je třeba věnovat zvýšenou pozornost případným pazvukům linoucím se od přední nápravy (vždy svědčí o nějakém problému).

(+) komfortní odpružení(-) pomalý nástup topení
(+) účinné brzdy(-) špatný přístup k žárovkám
(+) solidní jízdní vlastnosti(-) předčasné opotřebení spojky
 (-) náchylnější přední náprava
 (-) menší odolnost plastů v interiérů
 (-) občasné problémy s elektronikou vozu
 (-) závady alternátoru
 (-) gumové řazení


autor:
"výkonu není nikdy dost..."
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Pepe, 09.03.2006 16:09
Tak to by mě zajímalo, v čem byl zážitek tak strašný. Před 2 roky jsem právě tato auta zahrnul do výběru při koupi nového (+ R. Megane, Fiat Stillo, vše kombi). Že by byl v jízdě tak dramatický rozdíl, aby zde kdokoli propadal hysterii, to jsem si fakt nevšiml. Fokus to prohrál tvrdými plasty, menším místem na zadních sedačkách a nad hlavou, poměrem cena + výbava atd. Podotýkám, že konečné slovo jsem neměl já, protože jezdím osobákem prakticky jen o víkendech. Ale výběru rozhodně nelituju, spíš litiju lidi, pro které je všechno ostatní než mají oni příšerné. Jinak souhlas s článkem, v 17.000 km měněna levá tyčka stabilizátoru, což je poměrně brzo. A teď do mě...
Karel, 09.03.2006 17:23
P 307 má vlečná ramena na zadní nápravě? Mám za to, že u tohoto modelu je zadní náprava víceprvková. Ale nechám se poučit. Jinak vlečená ramena nejsou taky žádná katastrofa - není to na závodění ale běžné komfortní ježdění a neubírá místo pro zavazadlový prostor, vlastní zkušenost - P 309 má širší kufr než H Sonata.
Charger, 09.03.2006 21:43
Přesně tak!
anonym, 10.03.2006 11:13
Co jsou to tvrdé plasty prosím ? Mám FOCUSe a žádný tvrdý plasty mi tam nedali. 307 má měké plasty, nebo co ?
Pepe, 13.03.2006 07:54
Přesně tak tomu bylo před 2 roky - u Focuse prakticky vše tvrzené, u P 307 měkčenné plasty na přístrojové desce apod. Stačí porovnat, já tak činil velmi důkladně. A ještě jedna maličkost: Airbag spolujezdce se u Focuse dal deaktivovat jedině servisem, ne klíčkem, jek je zvykem u ostatních aut. Pro někoho maličkost, pro někoho, kdo potřebuje vozit kojence v autosedačce (v našem případě 2x po sobě) docela handicap pro Focus.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.