0
zpět

Opel Mokka nebo Mitsubishi ASX? Srovnáváme dvě SUV s pohonem 4x4

Náš čtenář hledá ojeté SUV s pohonem všech kol a úsporným dieselovým motorem. Každé ze dvojice vozidel má jiné přednosti. Ty jsme vyzdvihli v naší poradně.
15.05.2019, poradna

hodnocení článku: 5.0 z 5 (100%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Dobrý den, chci dieselové suv s pohonem všech kol (s motory s Euro 6). Bydlíme v náročnějších podmínkách...Vzal bych buď Mokku nebo ASX, stáří do čtyř let. Rozhoduje cena. Díky Robert K.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Roberte, děkuji za dotaz, oba vozy s dieselovými jednašestkami se pokusím postavit proti sobě.

Opel Mokka 1,6 CDTi: Oproti ASX má líbivější vzhled a v případě, že srovnáváme "jednašestky" silnější motor. 1,6 CDTI se pod kapotu Opelu Mokka dostal v roce 2015. Plní emisní normu Euro 6, ale nepoužívá vstřikování močoviny. Oproti "jednasedmičce" je tišší a pružnější, i když má výkon jen 81 kW (od roku 2017 posílenou na 100 kW). S vyššími nájezdy ale bude podle mého názoru choulostivější na karbonování, což s sebou přinese i další navazující problémy. To je ale otázka dalších let, většina ojetin s touto motorizací toho za sebou ještě nemá dost na smysluplné závěry. Ať už jde o jednu, nebo druhou motorizaci, doporučoval bych u všech kousků s manuální převodovkou preventivní výměny převodového oleje po 50-60 tis. km. Výhodou oproti ASX jsou kvalitnější materiály v interiéru, lepší odhlučnění podvozku při jízdě a pohodlnější sedadla - zejména vzadu. Naopak Mokka nezvládne v terénu o nic víc než běžný osobák s pohonem všech kol. Důvodem je nízká světlá výška i malé nájezdové úhly.

Mitsubishi ASX 1,6 DI-D: V roce 2014/15 s přechodem na emisní normu Euro 6 se objevil dieselový motor z dílny PSA 1,6 DI-D (jinými slovy 1,6 HDI), který závažnějšími poruchami netrpí. Pokud chcete diesel, volte tento. Na auto je však přeci jen slabší (84 kW) a tak počítejte s vyšší spotřebou - zejména při vysokém tempu na dálnici. Výhodou je fakt, že si tenhle diesel můžete koupit i se čtyřkolkou, kterou preferujete. ASX má oproti Opelu lepší jízdní vlastnosti v terénu - projede toho více. Má také objemnější zavazadelník a více místa na šířku. Motor zatahuje lépe z nízkého otáčkového spektra, kdežto u Mokky je třeba jej držet spíše ve vyšších otáčkách, kde pak funguje bezvadně.

Závěr: Pokud budete jezdit i na nezpevněných cestách, berte Mitsubishi ASX. Opel Mokka se zase lépe cítí na asfaltu, jeho motor bude mít také v praxi nižší spotřebu. Výsledná volba je na vás.
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.