zpět
9782

Opel Meriva - koupit ojetinu s turbobenzínem?

Náš čtenář se zajímá o Opel Meriva se zážehovým motorem 1,4 Turbo. Jeho rozpočet je cca 300 tisíc korun.
11.05.2018, poradna

hodnocení článku: 4.5 z 5 (90%)
hodnoceno: 4x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Vážení, dlouhou dobu sleduji Vaše hodnocení a porovnávání technických i užitných vlastností posuzovaných vozů, což následně mnohým může velmi usnadnit vlastní rozhodování při výběru svého vozu i snížit rizika a nemilá překvapení po koupi. Obracím se na Vás ve stejném duchu při rozhodování užitných vlastností, spolehlivosti i závadovosti při výběru malého MPV jako je OPEL MERIVA a jeho motorizace benzín 1,4i 88kW nebo 103kW. Předpokládaná kupní cena je cca 300 tis., + - 50 tis. Velice Vám děkuji za zveřejnění vašeho zhodnocení tohoto modelu, případně s přidáním porovnání podobných modelů obdobné kategorie. S pozdravem, Vladimír

ODPOVĚĎ: Dobrý den Vladimíre, za Vámi udávaný rozpočet se bavíme o lehce ojeté, téměř zánovní Merivě druhé generace po faceliftu. Tohle kompaktní MPV se na trh dostalo v roce 2010 a z nabídek importéra zmizelo v roce 2017, kdy bylo nahrazeno crossoverem Opel Crossland X. Co se zážehových motorů týče, v nabídce byly jen čtrnáctistovky. Atmosférická 1,4i 16V má výkon 66 nebo 77 kW. Přeplňovaná čtrnáctistovka 1,4 T pak může mít výkon 88 a 103 kW. Za uvedené peníze byste si v případě zájmu mohl sáhnout právě na výkonnější verzi 1,4 Turbo s výkonem 103 kW. Motor 1,4 Turbo v obou výkonových verzích je na běžnou jízdu skvělý, je mnohem pružnější než atmosférická verze. Je ale také hlučnější než konstrukčně novější motory od konkurence a je také nutné počítat s vyšší spotřebou (i díky vysoké pohotovostní hmotnosti). Ojeté vozy mohou mít pětistupňovou nebo šestistupnovou manuální převodovku, obě jsou ale zpřevodovány velmi slušně. Škoda delšího chodu řadící páky v kulise.

Pamatuji si, že když jsem ji měl před lety poprvé k redakčnímu testu, zaujala mne hlavně zadními dveřmi otevíranými po směru jídy (FlexDoors). Veliký, dobře přístupný otvor oceníte hlavně při manipulaci s dětskými sedačkami, naopak ve stísněných prostorech bude nastupování a vystupování obtížnější. Zvažte tedy všechny klady i zápory tohoto řešení a při výběru vozu dveře vyzkoušejte. Dobře vyřešený je zavazadelník s nízkou nakládací hranou. A jak je na tom Meriva druhé generace se spolehlivostí? Zatím dobře. Ostatně bez větších komplikací dodnes jezdí i první generace tohoto vozu. Vy se bát rozhodně nemusíte, vůz bude v záruce. Konkurenčních modelů není mnoho, výrobci sází spíše na crossovery. Pokud se ale zaměříme na kompaktní MPV, v úvahu přichází například Renault Scénic, Hyundai ix20 nebo Fiat 500L. A na závěr dodávám, že v cenové kategorii od 300 do 350 tisíc korun najdete aktuálně na TipCars.com cca 10 Meriv se zážehovým motorem, převážně s výkonem 103 kW a s ročníkem výroby 2017.
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
*autofans*, 16.05.2018 09:26
Pane Mašku, škoda že jste se nedal alespoň na 10 minutové studium nějakého Opel fóra. Meriva je výborně vymyšlené auto s dobrým podvozkem, ale motorová nabídka je ukázka toho jak Opelu ujel vlak. 1.4 turbo trpí kvůli kombinaci nepřímého vstřikování a natěžko zpřevodované bruselské převodovky detonačním spalováním, což vám klidně po 60000km odrovná tři písty ze čtyř odštípnutím materiálu mezi pístními kroužky. Motor 1.4T o výkonu 88kW jede jako konkurenční šestnáctistovky bez turba. Motor 1.4T o 103kW má problémovou 6°stupňovou převodovkku, která stěží zvládne více než 150tkm. Relativně bez problému je nejslabší motor, který ale 1,5t uděluje dynamiku tak do Kauflandu a zpátky. Dieselové Isuzu 1.7 pamatují také pravěk, nejsou nijak extra úsporné a hlučností taky podprůměr. Budu trošku za oponenta většiny diskutujících, kteří vidí převzetí Opelu koncernem PSA jako úpadek značky, ale já vidím to, že Opel bude mít konečně alespoň ty motory na úrovni doby. S ukončením výroby Ecotecu 1.8 a snad s vyjímkou vyjímečně spolehlivých fiaťáckých JTD pod značku CDTI se opravdu nebylo čím chlubit.
KoobaS, 18.05.2018 09:35


Nebyla ta problémová 1,4T přímovstřiková? Nebo to je nějaká pozdější a opět problémová?

Jinak naprostý souhlas s tím, že OPEL dlouhodobě upadá a PSA za může jenom pomoct...
*autofans*, 21.05.2018 09:13


Všechny benzinové motory v Merivě používají nepřímé vstřikování. Škoda, že se při vývoji zapalování neinspirovali kdyby sesterským Saabem. Tam velice dobře věděli, co je to detonační spalování a na motorech požívali zapalování Trionic, které dokázalo předcházet detonačnímu spalování v kombinaci s krátkodobým obohacením směsi. Přímovstřikové motory mají vyšší kompresní poměr, takže tam to nehrozí v takové míře.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.