Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Opel Grandland X: jaký je s motorem 1,6 Turbo?

Poradna
František Mašek | 29.04.2024
foto: Michal Štengl
Radim si vyhlédl čtyřletý Grandland X s nájezdem necelých 60 tisíc kilometrů. Jak hodnotíme tohle auto se silnou benzínovou šestnáctistovkou z hlediska spolehlivosti?
Dotaz
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o informace k Opelu Grandland X s motorem 1,6 T. Potřebuji auto s vyšším posezem, ale zároveň ať má trochu víc koní pod kapotou. Našel jsem si u vás na serveru kus z roku 2020 s najetými 56 tisíci kilometry za 495 tisíc korun. Když bych se na něj vypravil podívat, co prosím zkontrolovat? A je tam něco, co se kazí? Děkuji, váš čtenář Radim.

Odpověď
Dobrý den Radime, Vámi vybraná oturbená šestnáctistovka s přímým vstřikem patří k těm lepším motorům v paletě Opelu Grandland. V podstatě k ní nemám větších výhrad, protože zde už jde po letech úprav o pružný a spolehlivý motor, jehož nevýhodou je snad jen o něco vyšší spotřeba (počítejte 7-8 l/100 km) ve spojení s osmistupňovou automatickou převodovkou, která se k této motorizaci dodávala vždy.

Naštěstí jde o trvanlivou a dobře fungující převodovou skříň EAT8 od japonského Aisinu. Pro bezproblémovou funkci převodovky je ale více než vhodné měnit olejovou náplň každých 60 tisíc kilometrů. 1,6 Turbo je motorem koncernu Stellantis a objevuje se například v některých Peugeotech. Rozvody má poháněné řetězem, který je bezúdržbový a nemění se. A prozatím to vypadá, že motor netrpí ani přílišným karbonováním při častých jízdách za studena.

Podotýkám, že obecně je model Grandland X v podstatě Peugeot 3008. Obě auta jsou postavena na stejné platformě bez možnosti pohonu všech kol. V tuzemských autobazarech je ale výběr ojetin s motorem 1,6 Turbo minimální. Aktuálně na TipCars.com najdete jen dva kousky s cenami kolem 500 tisíc korun. Prim v nabídce hraje mnohem rozšířenější motorizace 1,2 Turbo o výkonu 96 kW, které jsme se zde v poradně už věnovali.
Hodnocení článku
Hodnoceno: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
Yvetta, 19.05.2024 21:27
Dobrý večer, mám prosbu o radu. S manželem zvažujeme zda koupit Opel GrandlandX 1,5 CDTi automat z roku 2019, najeto přes 80 tis.km nebo volit auto nové v právě probíhající akci do konce května na Crossland či Mokka 1,2 manuální převodovka. Jsme důchodci a po dvanácti letech vlastnění Kia Sportage už jsou naše cesty po okolí za nákupy nebo lékaři, po dálnici max. Moravskoslezský kraj. Taky uvažujeme případně o tom, aby bylo auto o něco menší. Opel GrandlandX je velikostně stejný jako Kia Sportage a Opel Crossland či Mokka jsou o cca 10 cm na šířku a cca 20 cm na délku menší. Můžete mi prosím někdo poradit? Díky, Yvetta.
vstoupit do diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů