Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Opel Corsa: koupit pátou generaci s pohonem na LPG?

Poradna
František Mašek | 03.05.2024
foto: Petr Šikl
Zdeňka si plánuje dovézt z Německa šestiletý Opel Corsa 1,4 LPG s nájezdem 85 tisíc kilometrů a cenovkou 230 tisíc korun. Půjde o spolehlivou volbu?
Dotaz
Dobrý den, ráda bych se zeptala – dosluhuje mi Opel Corsa z roku 2009, mám ho na LPG a jsem na to zvyklá, vyhovuje mi to. Hledala jsem podobný, ale novější. U nás se ale neprodává. Kamarád mi doporučil Německo, kde jsem našla ročník 2018, má ujeto 85 tisíc a cena je 9000 EUR. Poradíte mi prosím, jak je na tom se spolehlivostí? Děkuji, Zdeňka.

Odpověď
Dobrý den Zdeňko, Vámi zmíněný benzínový čtyřválec je pro pátou generaci Opelu Corsa za mne (společně s tříválcem 1.0 Turbo) nejspolehlivějším motorem. Nemá ještě přímý vstřik a jede líp než slabší dvanáctistovka. Možná i díky tomu vydržel v nabídce po celou dobu prodejů. Hledal bych kousky se spolehlivějším manuálním pětikvaltem (naštěstí je jich v nabídce většina), který se do téhle Corsy tehdy dodával v základu.

Jednotka má výkon 66 kW, což není žádná sláva, ale pro vás coby začátečníky je to dostačující. Tovární přestavba verze na LPG zahrnuje oproti čistě benzínové verzi dílčí úpravy na motoru, který musí odolat vyššímu tepelnému namáhání. Plynová Corsa páté generace má ale také odlišnou pětistupňovou manuální převodovku, díky které je takové auto vhodnější na delší cestování. Ostatně právě to se od verze na LPG čeká. V této souvislosti musím zmínit, že plynová nádrž na třicet pět litrů je umístěna v zavazadelníku namísto rezervního kola a benzínová nádrž zůstala zachována v původním objemu.

Co se předkupní prohlídky týče, zaměřil bych se na studený start motoru – jednotka by neměla nijak chrastit, ani vydávat jiné podezřelé zvuky (při vyšším nájezdu to může značit čas na výměnu řetězových rozvodů). Určitě si taky nechte auto zvednout a mrkněte na těsnost převodovky. Pokud z ní uniká olej, je to naštěstí ve většině případů levně opravitelná závada. Každopádně doporučuji při nákupu přizvat i známého servisáka, který Vám bude schopen ještě před finálním rozhodnutím nacenit první nutný servis po koupi.

Co se týká nutných zákonných vícenákladů spojených s provozem vozu na LPG, předpokládám že máte dostatek zkušeností z předešlé Corsy.

Pro ostatní zájemce o Corsu páté generace s pohonem na LPG upřesňuji, že u nás je nabídka velmi omezená, je třeba tak koukat do Německa a zvláště do Itálie, kde je tato verze velmi oblíbená. Ceny aktuálně začínají od cca 140 tisíc korun za nejstarší ročníky (2015).
Hodnocení článku
5.0 z 5 (100%)
Hodnoceno: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů