Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Opel Astra K – koupit starší kus s dieselem 1,6 CDTI?

Poradna
František Mašek | 15.12.2022
foto: Michal Štengl
Olda by rád pořídil tříletou Astru kombi s nájezdem 120 tis. km a cenovkou 290 tisíc korun. Jak tohle auto funguje se vznětovým motorem o výkonu 100 kW?
Dotaz
Chci se poptat na Astru kombi. Mám tip na auto z roku 2019 s motorem 1,6 diesel 100 kW, automat! - asi to dřív jezdilo ve firmě. Má najeto 120 000 kilometrů, cena je 290 tisíc. Rád bych věděl, jaká je spolehlivost a spotřeba, případně silné a slabé stránky tohoto auta. Nemám s Opelem zatím zkušenost. Děkuji, Olda.


Odpověď
Dobrý den Oldo, tahle dieselová šestnáctistovka je vcelku spolehlivým motorem. Jen to chce dát si pozor na kvalitu tankovaného paliva.

U více jetých kusů může zazlobit EGR ventil, který je pak potřeba vyměnit. Rozvody poháněné řetězem zatím nezlobí.
Jinak tohle je nejvýkonnější verze motoru, ale pouze s jedním turbem (levnější servis v případě výměny). V autobazarech můžete narazit na šestnáctistovku s výkonem 118 kW, která má už turba dvě a věnoval jsem se jí v samostatné poradně.

Zmínit musím nepříliš rozšířenou kombinaci s šestistupňovým automatem (ve své době byl za příplatek 40 tis. Kč.). Jde o verzi s hydrodynamickým měničem, která řadí krásně hladce a nijak nezvyšuje celkovou spotřebu auta.

Ještě ke spotřebě, na kterou se ptáte – s touto konfigurací budete dle mého názoru jezdit v praxi za 5-5,5 l/100 km. Takže poměrně úsporně. Když si odmyslím jadrnější projev motoru několik málo minut po studeném startu, je příkladně kultivovaný a především krásně pružný už zhruba od 1200 otáček.

Na dálnici ztrácí dech až v hodně nezákonných rychlostech. Podvozkově je za mne tahle generace Astry ideálním kompromisem mezi komfortem a jistotou jízdy. I kombík (správně Sports Tourer) má nebývalou ochotu zatáčet, takže manévrování v hustém městském provozu je zas o kus jednodušší.

Co bych Astře v této generaci lehce vytknul, jsou poddimenzované brzdy, které při ostřejším opakovaném brždění rády vadnou.

Pokud auto jezdilo ve firmě, prošlo výrobcem udávaným servisním intervalem pro výměnu oleje. Ten je ale dlouhých 30 tis. km. Doporučuji okamžitě zkrátit alespoň na polovinu, případně náplň měnit každý rok.

Jako vždy doporučuji auto dobře vybírat, ideálně si k nákupu přizvat nezávislého odborníka - podívejte se na můj starší článek na toto téma.
Hodnocení článku
4.3 z 5 (86%)
Hodnoceno: 6x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
DominikPrach, 23.01.2024 07:29
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na spolehlivost motoru a na nějaké největší problémy, mám možnost koupit již zmiňovaný model v moc hezké konfiguraci, kožené sedačky, virtuální cockpit a tak dále, jen auto má najeto 194 000 a je původem z Německa, má plnou servisní knížku. Tak se chci zeptat, jestli byste do toho šli nebo ne?
vstoupit do diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů