Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Opel Astra J – který benzínový motor hledat a kterému se vyhnout?

Poradna
František Mašek | 03.08.2022
foto: Adam Špaček
Dva motory, které se prodávaly souběžně. Jeden z nich se po letech ukázal jako skvělá volba, druhý se stal propadákem.
DOTAZ: Dobrý den, můžete mi prosím poradit? V bazaru mi udělali dobrou cenu na Astru čtvrté generace, je to auto s motorem 1,6 85 kW.
Nevím ale, jestli nebude mít velkou spotřebu, možná by mi stačila i menší čtrnáctistovka 74 kW. Co vy na to? Děkuji za objasnění, Jindřich.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Jindřichu, zrovna Vámi zmíněná šestnáctistovka ECOTEC je skvělou volbou, pokud nečekáte silný zátah, ale jde Vám o dlouhodobou spolehlivost.
Motor známe už z předchozí generace Astry. A spotřeba? Pokud nebudete spěchat, dostanete se na 5,5-6 l/100 km, při normální jízdě však spíše počítejte se spotřebou o cca litr vyšší.

Výběr ojetin s touto motorizací je v ČR dostatečný. Ceny začínají už na 80 tis. Kč za kousky z let 2010/11 a nájezdem kolem 150 tis. km. Stále ale seženete i hezká auta z posledních let výroby (2014-16) s nájezdem jen několik desítek tisíc kilometrů. Za ty je potřeba si sice připlatit, na druhou stranu dostanete auto v dobrém stavu, které bude mít do budoucna velmi malé servisní náklady.

A pak tu máme Vámi zmíněnou 1,4 16V o výkonu 66 a 74 kW. Ta je už pro Astru čtvrté generace dle mého názoru příliš slabá. Navíc mohou u ojetějších kusů zazlobit řetězové rozvody. Raději bych se jí proto vyhnul. Osobně hodnotím čtvrtou generaci Astry jako hodně poctivě postavené auto, které má slušnou spolehlivost, dobré jízdní vlastnosti a povedený je i podvozek.

Nelíbí se mi vysoká hmotnost auta, která odepsala použitelnost slabších motorizací a negativně se projevila i na rychlejším opotřebení brzdových destiček a kotoučů. Někomu se také může zdát množství tlačítek na středovém panelu až moc, ale dá se na to zvyknout.

Jako vždy doporučuji auto dobře vybírat, ideálně si k nákupu přizvat nezávislého odborníka - podívejte se na můj starší článek na toto téma.
Hodnocení článku
4.0 z 5 (80%)
Hodnoceno: 8x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů