zpět
7175

Ojetý Peugeot 308 – jaký je benzínový motor 1.6 VTi?

Pana Tomáše zajímá, zdali ojetý Peugeot 308 s benzínovou šestnáctistovkou zvládne spolehlivě sloužit tříčlenné rodině.
16.09.2014, poradna

hodnocení článku: 3.8 z 5 (76%)
hodnoceno: 5x
vaše hodnocení: -

DOTAZ: Hezký den do redakce TipCars. Pro naši tříčlennou rodinu hledáme nějaký spolehlivý automobil. Se ženou jsme se dohodli na Peugeotu 308. Nejčastěji se pohybujeme v městském provozu, ročně neujedeme více než 12 tis. km, proto bychom rádi benzínovou šestnáctistovku. Na co bychom si při jejím nákupu měli dát pozor a je to vůbec dobrá volba?

S pozdravem
Tomáš A.


ODPOVĚĎ: Vážený Tomáši, pokud jste Peugeotem 308 nikdy nejel a chtěl byste si ho před koupí vyzkoušet, klidně se svezte v třistasedmičce. Tyto dva vozy toho totiž mají opravdu hodně společného. Zásadní změna se ale udála pod kapotou. Motorová paleta je stále velmi bohatá, ovšem oproti modelu 307 zcela obměněná (mohou za to zejména přísnější emisní limity). Benzínové motory dostaly označení VTi, dieselům zůstalo tradiční HDi.

Konkrétně dotazovaná zážehová šestnáctistovka byla napěchována moderními technologiemi, zahrnujícími mimo jiné proměnné časování a zdvih ventilů. Od toho výrobce čekal zvýšení výkonu a snížení spotřeby. První se povedlo (spíše ale jen na papíře), druhé ne. Jednotka má rozvody poháněné řetězem, jehož životnost by určitě měla být vyšší než 50 tis. km, po kterých se často vytahá, rozhodí tím celé řízení motoru a většinou následuje pád do nouzového režimu. Pokud byste tento problém, který se v pokročilejší fázi projevuje chrastěním řetězu na volnoběh (podobně jako třeba u Škody Felicie), ignoroval, zaděláváte si na vážnou poruchu. Nebýt tohoto problému, byla by to skvělá motorizace a proti jejímu doporučení bych nemohl říci půl slova. Je dostatečně výkonný a pružný, spotřebu s ním udržíte do 7 litrů na 100 km.

Při výběru vozu pro nájezd do 20 tis. km ročně obvykle doporučuji benzínový motor, občas se ale najde případ, ve kterém je lepší volbou diesel. A tím je podle mého i ten Váš. Za sebe tedy doporučuji verzi 1.6 HDi, konkrétně její nejslabší variantu se 66 kW výkonu. Jedná se o jeden z nejlepších dieselů ve své objemové třídě, a to jak spotřebou, tak spolehlivostí. Problémy nejsou se vstřikováním ani s turbodmychadly, alespoň pokud nezanedbáte údržbu. A to nejlepší na konec - jednotka plní emisní normu Euro 4 i bez filtru pevných částic. To je ten hlavní důvod, proč Vám jej doporučím i do městského provozu na kratší vzdálenosti. Jediné, co je mu potřeba dopřát, je pravidelná výměna oleje nejpozději po 15 tis. km (raději bych vyměnil také vzduchový filtr, u nás totiž nedýcháme moc čistý vzduch ani my, ani naše auta) a výrobcem stanovený interval pro výměnu rozvodů na extrémních 240 tis. km zkraťte na 160 tis. km.

Stav náplně motorového oleje před vrácením vozu (a před plánovanou výměnou po 20 tis. km) - hladina zůstala zachována. Testovaná motorizace ztrácením oleje rozhodně netrpí.
Pokud neznáte servisní historii vozu, je dobré při výměně oleje sundat olejovou vanu a odstranit případné karbonové usazeniny. Ty mohou být také v tlakovém vedení k turbodmychadlu, v němž pomalu ucpou drobné sítko a ochromí tak mazání kluzných ložisek. Mnoho servisů poté vymění zničené turbo, ale pokud nevyčistí olejové vedení, opětovná mnohatisícová investice do nového turbodmychadla na sebe nenechá dlouho čekat.

Co se týká náhradních dílů, ty jsou dostupné bez problému. Přední brzdové kotouče Vás v druhovýrobě vyjdou na 3.000 Kč, destičky stojí zhruba polovinu (obojí budete měnit poměrně často, krátká životnost brzd je slabinou Peugeotu 308).

V inzerci TipCars čeká přes 170 naftových Peugeotů 308. Jejich cena začíná na 120 tis. Kč, na zachovalý kus si ale připravte alespoň 190 tisíc. Vozy mají průměrně najeto 150 tis. km.


autor:
"originální stav ojetin je lepší než tuning"
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Paul, 17.09.2014 07:30
Peugeot 308 může být zajímavý pouze cenou a protikorozní ochranou, ale i v této neprémiové kategorii jsou lepší auta. Bohužel si koncern PSA s motory Vti a THP dost zavařil, podobně jako VW s prvními malými TSI. Chtěli ,,katovat kosty´´ spoluprací s BMW a ještě tím splnit nová EURA, jenže netušili, že BMW už katovalo před tím. Samo šlo s kvalitou cca od r. 2005 dost dolů (načančanost interiéru novějších aut nerovná se kvalita) a majitelé jedničkových Baworáků a Mini se stejnými motory si taky ,,užívají´´, takže není to tím, že by koncernu PSA posílali druhou jakost, jak už jsem párkrát slyšel... Lepší službu a možná ještě za menší peníze vám odvede třeba současná generace Megane s živým a spolehlivým 1.6 16V, nebo taková Kia Cee,apostrof,d.
karelgr, 18.09.2014 19:31
Pro autora - vytahanými řetězy určitě netrpí felda, ale Fabie, viďte?
MarekMM, 18.09.2014 20:16
Dobrý den. V tomto případě jsem chtěl dát za příklad felicii, jelikož u ní, v případě motoru 1.3 MPI nebo BMM, jsou rozvody hlučné (typické chrastění), když už je řetěz po letech vytažený. Zde ale prakticky nehrozí, že by rozvod přeskočil, na rozdíl od Fabie, tedy spíše motorů TSi, kde se jednalo o vážný problém. Marek Blaháček, autor článku.

Paul, 19.09.2014 08:14


Trpí tím obě auta při vysokém nájezdu. Autor tím myslel škodovácké motory OHV 1.3 - 1.4l. Naštěstí nehrozí nic vážného, jen je to hlučné a může to zvýšit spotřebu. Oprava ale stojí pár korun. V případě Fabie hrozí vytahání s následným přeskočením u HTP a TSI, hlavně prvních sérii.
Ajap, 03.12.2014 19:48
Mám pocit, že 1,6 VTi je taková "urban legend" vytvořená Světem Motorů, který si jej kdysi dávno spletl s opravdu problémovým 1,6 THP - motoru odvozeného od VTi, ale s přímým vstřikováním a přeplňováním. Bohužel tento omyl se u nás opravdu zažil, takže ve většině článků se člověk dočte o problémech, o kterých skuteční majitelé této motorizace nikdy neslyšeli. Tady jich naštěstí není zmíněno tolik.

Ad článek a zmiňované rozvody - u prvních ročníků se opravdu mohlo stát, že se řetěz rozvodu vytáhl. Nicméně v praxi se jedná o jednotky kusů, drtivá většina majitelů o tomto problému nikdy neslyšela ani při nájezdu vysoce překračujícím 100tkm. Pokud už nastane, nedojde k "potkání" motoru, ale pouze k rozhození časování ventilů. Cena materiálu na opravu (řetěz, napínák, vodící lišty) v autorizovaném servisu je 2500Kč. Neřekl bych, že je to důvod, proč motor nebrat.

Co se jízdních vlastností a dojmu z auta týče, tak se 308 a 307 moc porovnávat nedá.

Ad diskuze - M.See. Motor 1,4l považujete oproti 1,6l za spolehlivý, ale slabý. Souhlasím s obojím a dovoluji si dodat, že do 308 se dávala pouze 1,4 VTi, která je kromě zdvihového objemu prakticky totožná s objemnější variantou.


vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.