zpět

Ojetý Peugeot 3008 – motorová ruleta

Ceny ojetin dnes začínají na částce 200 tis. Kč, jen je třeba vědět, co přesně za tyto peníze vybrat. Ne všechny motorizace jsou totiž sázkou na jistotu.
08.05.2015, poradna

hodnocení článku: 5.0 z 5 (100%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -

DOTAZ: Rád bych koupil ojeté, cenově dostupné vyšší auto, do kterého by se mi kvůli zdravotním problémům dobře nastupovalo. Nechci Dacii Duster, ale zaujal mne Peugeot 3008, který vypadá dobře, navíc Peugeot už jsem v minulosti vlastnil a nijak mne nezklamal. Poradíte, jaký motor koupit, pokud najedu cca 15 tis. km za rok na kratší vzdálenosti?


ODPOVĚĎ: Peugeot 3008 se u nás začal prodávat v roce 2009 se dvěma zážehovými motory 1.6 VTi (88 kW) a 1.6 THP (110, popř. 115 kW). V hledáčku zákazníků ale byly hlavně diesely, konkrétně 1.6 HDI (80 kW, později 82 kW a 84 kW) a 2.0 HDI (110 a 120 kW).

S Vaším nájezdem na kratší vzdálenosti bych v normálním případě doporučil benzínovou motorizaci, ovšem u 3008 to neudělám. Oba výše zmíněné benzíny jsou podle mého názoru tak problémové, že mi nezbývá, než Vás nasměrovat k dieselu. Co konkrétně mi na zážehových motorizacích vadí? 1.6 VTi se zdá některým majitelům příliš slabá a navíc ji koupíte pouze s pětistupňovým manuálem. Tím nejzásadnějším jsou ale u tohoto motoru velmi časté závady rozvodového řetězu. Oprava s výměnou rozvodů pak vyjde cenově kolem 10 tis. Kč. A ano, tohle je ten motor, který byl vyvinut společně s BMW. Silnější 1.6 THP je jízdně naprosto dostačující, sám jsem s ním měl v minulosti krátkou zkušenost. Pokud tedy jede, je vše v pořádku, obávám se ale, že by Vám v případě jeho koupě bezproblémovou jízdu narušily velmi časté a opakující se usazeniny karbonu ve spalovacím prostoru a v sacím potrubí. Je tedy třeba přidávat do paliva aditivum. Kromě toho osobně vím o závadách čidla teploty chladicí kapaliny (bylo v minulosti řešeno svolávací akcí), ale problémy jsou i s vytahanými rozvodovými řetězy a často zlobí i turbodmychadla.

Z výše napsaného asi sám usoudíte, že benzínové motory nebudou tou pravou volbou. Naopak diesely, zvláště ty novější ročníky, jsou na tom lépe, i když pro Váš menší nájezd se ne tak úplně vyplatí. Je u nich ale obecně doporučováno měnit olej častěji než po předepsaném intervalu 20 tis. km. Osobně bych se při koupi zaměřil na 2.0 HDI. Je agilní, spolehlivý a auto má s tímto motorem i lepší konstrukci zadní nápravy. Před koupí zkontrolujte, jestli byly /popř. kdy budou/ měněny rozvody – interval je po 150 tis. km. Zvolit lze i slabší jednotku 1.6 HDI - v tom případě doporučuji ročníky 2010 a mladší, kdy se podařilo vyřešit časté netěsnosti vstřikovačů.

V současné době je v České republice k mání zhruba 80 bazarových kousků tohoto modelu. Cenově se pohybují od 200 do 600 tis. Kč. V nabídce převažují naftové motory 1.6 HDI, problémových benzínů je poskrovnu.


autor:
"originální stav ojetin je lepší než tuning"
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
*autofans*, 04.05.2015 08:35
Pokud to má být ojeté auto tak silně závisí na nabídce která je celkem jednotvárná a v duchu HDI. Když se vyhnete 1.6 thp o které už bylo napsáno dost tak Vám kromě raritní a užrané atmo 1.6 benzin zůstávají jen diesely. 2.0 hdi jede v 3008 famózně a plusem je i dostupnost se slušně fungujícím automatem. 1.6 hdi dokáže jezdit oproti 2.0 hdi ještě výrazně úsporněji a je i kultivovanější. Tento hliníkový motor se rychleji ohřívá a je lepší na kratší vzdálenosti a není spojen se složitější zadní nápravou s tlumičem náklonů jako silnější diesel. Je tady jedno ale. Koupit jen od někoho kdo jezdil zkrácený olejový servis po max. 15-20tkm. Tento motor je také občas nutné pořádně protáhnout po dálnici, jízdy na krátké vzdálenosti nečiní ani tak problém fapu, jako spíše sacímu traktu, který se ve zvýšené míře nejen díky EGR zanáší bordelem.
Vyhněte se také nabídkám kde je u 1.6 hdi uvedeno automat - prodávající mystifikují, je to ne úplně ideální robot.
V Čechách se toto auto neprodává tak dobře jako v Německu nebo Francii, tam je to doslova hit u generace 50+ takže se dá dovézt pěkné auto s nijak extrémním nájezdem.

Paul, 04.05.2015 08:48
Tak bych to doplnil vzhledem k ročnímu nájezdu tazatele. U Peugeotu už dlouho mají smysl jen diesely, jenže čím novější, tím víc se vyplatí jen tomu, kdo hodně najezdí. Spolehlivé a levné auto s vyšším posazem, co není Dacia? Škoda Roomster 1,4 16V, nebo starší 1,6 16V s řetězem a je vystaráno!
Pavlik, 04.05.2015 17:12


V Roomsteru je vyšší posaz? V porovnání s čím? Roomster je jen vysoký, ale sedačky jsou stejně nízko jako ve Fabii 2 - tedy žádné zvýšené sezení ani pohodlnější nastupování se nekoná.
Osobně bych hledal Renault Scenic III s benzinovým motorem 1,6 o výkonu 81 (někdy 83) kw. Má 6° převodovku, auto jako celek je spolehlivé, vnitřní prostor výtečný a cena je více než dobrá.
Paul, 05.05.2015 09:58


I Fabia 2 má sama o sobě vyšší posaz, ale v Roomsteru se dá sedět výš, protože je víc místa nad hlavou a sedačka se dá vytáhnout výš, aniž by člověk šoupal hlavou o strop. Zažil jsem několik invalidů, co si Roomstera pořídili i pro přestavbu pro vozíček a auto obstálo. Scénik 3 1,6 16V je dobrá alternativa, ale přece jen ve stejném stavu jako Roomster dražší. Zvlášť, když se teď doprodávají skladovky Roomsteru se solidní výbavou (klima a pod.) kolem 250 klacků - a je to nové auto v záruce.
Pavlik, 05.05.2015 21:13


Neříkám, že Roomster nemůže obstát, ale v porovnání s pravým MPV je prostě pořád podstatně nižší. Scenic III je dražší - je to plnohodnotné MPV, je o třídu větší a má téměř vždy o dost lepší výbavu.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Karavanem do Rakouska. Praktické rady a zkušenosti

nejčtenější články

Jaký vybrat benzínový šestiválec pro ojeté Audi A6?

Vybíráme nejlepší benzínový motor pro ojetý VW Golf VII?

S jakým dieselem koupit ojetý Volkswagen Phaeton?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.