Recenze Opel Meriva – co od něj čekat?

Zájemci by rádi koupili ojeté MPV Opel Meriva. Na co by si měli dát pozor a jakou motorizaci doporučíme pro roční nájezd 15 tis. km?
28.11.2014, poradna

hodnocení článku: 4.7 z 5 (94%)
hodnoceno: 9x
vaše hodnocení: -

DOTAZ:Dobrý den, jelikož uvažujeme o nákupu ojetého Opelu Meriva, rád bych vás poprosil o nějaké bližší informace týkající se tohoto vozu. Měl by nám sloužit k běžnému ježdění s ročním nájezdem okolo 15 tis. km. Počítáme s dovolenou dvakrát do roka, kdy bude muset zvládnout tisícikilometrové jízdy. Jaký motor doporučíte jako kompromis z hlediska spolehlivosti a provozních nákladů?

Zdraví Jaroslav a Lenka H.


ODPOVĚĎ: Zdravím Vás, Jaroslave a Lenko. Meriva je takové malé - velké auto, stojí totiž na podvozku corsy, ale při délce jen lehce přesahující čtyři metry nabídne poměrně slušný vnitřní prostor. Velký podíl na tom má především její vyšší stavba. Při dlouhých cestách je jízda pohodlná při obsazení maximálně 4 osobami, a to kvůli menší šířce vozu. Zadní sedadla jsou posuvná a v závislosti na jejich poloze máte k dispozici od 350 do 405 litrů nákladu.

Co se týká jízdních vlastností, čekejte spíše komfortní nastavení podvozku s dobrou schopností filtrovat nedokonalosti českých silnic, držení stopy je na dobré úrovni. Rozhodit vůz dokáží krátké příčné nerovnosti nebo prudší úhybné manévry ve vyšší rychlosti. Počítejte také s vyšší citlivostí na boční vítr, opět kvůli vyšší stavbě karoserie.

Z technického hlediska je meriva jednodušší, pokud dojde k opotřebení některé z komponent na podvozku (nejčastěji na přední nápravě), lze ji poměrně jednoduše a levně vyměnit. Inženýři ale odvedli dobrou práci a podvozek má dobrou životnost na našich rozbitých cestách.

#foto24346 Jaký motor vybrat pod kapotou? Vzhledem k ročnímu nájezdu doporučuji spíše benzínový motor, na výběr jich u merivy máte hned několik. Od začátku prodeje představovala základ nabídky osmiventilová šestnáctistovka s výkonem 64 kW. Ta je vhodná především pro klidnější řidiče, jelikož má s vozem poměrně dost práce, z toho pramení vyšší spotřeba paliva a mimo ní tato pohonná jednotka trpí na časté úniky oleje. Od poloviny roku 2004 byla tato šestnáctistovka nahrazena modernější čtrnáctistovkou se 16 ventily a výkonem 66 kW. Jako ideální motorizaci ale vidím o dvě deci objemnější agregát s označením Z16XE či Z16XEP, který se nabízel ve výkonových verzích 74 a 77 kW (Twinport). S oběma verzemi lze jezdit za spotřebu okolo 7,5 litru Naturalu na 100 km. Verze Twinport se od klasického provedení ve zkratce liší jiným sacím potrubím. Při nízkém zatížení zůstává jeden ze sacích kanálů každého válce uzavřen z důvodu zvýšení víření směsi. Zároveň dochází k přisávání spalin do sacího potrubí (až 25 % objemu nasátého vzduchu, což dovoluje spalovat chudou směs). Motor je tak při nižším zatížení o několik deci úspornější.Chybu neuděláte ani s osmnáctistovkou Z18XE s 92 kW výkonu, která už zajistí poměrně dynamickou jízdu. Sportovnímu provedení OPC s turbomotorem se zde věnovat nebudu.

Se spolehlivostí je na tom minivan velmi dobře, pravidelně obsazuje přední příčky statistik TÜV. Bezporuchový vůz to ale samozřejmě není, potrápit by Vás mohlo například časté praskání žárovek ve světlometech (na vině bývá opakované kolísání napětí), ložiska kol na konci životnosti (prozradí to jejich typické hučení), porucha zapalovacího modulu či tekoucí vodní pumpa (to se stává především majitelům, kteří ji nemění spolu s rozvody motoru). Koroze se vyjma výfuku obávat nemusíte.

Při častějších jízdách na krátké vzdálenosti, nebo po dálnici nezapomeňte pravidelně kontrolovat hladinu motorového oleje, jeho spotřeba se v těchto režimech zvyšuje.

Náhradní díly jsou dostupné bez problému, přední brzdové kotouče stojí v druhovýrobě cca 2.600 Kč, destičky k nim pořídíte za 1.200 korun a táhlo stabilizátoru přední nápravy stojí 500 Kč.

V inzerci TipCars si můžete vybírat z více než sedmi desítek vozů s benzínovým motorem, cena nejlevnějších vozů začíná pod hranicí 60 tis. Kč a vozy mají na tachometru v průměru 130 tis. km.


autor:
"originální stav ojetin je lepší než tuning"
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Roman AX, 24.11.2014 19:01
Autor: Váradi Petr

Dobrý den,

Opel Meriva první generace byla představena v Ženevě na jaře 2003. Jednalo se o malé MPV odvozené od modelu Corsa vyráběné v závodě společnosti Opel ve Španělsku. Dodávány byly výbavové verze Essentia, Enjoy a Cosmo. Při koupi ojetiny nedoporučuji Essentii, pokud možno volte vyšší výbavové verze (kvůli skutečně spartánské výbavě u Essentie i kvůli větším možnostem variability interiéru spojené až s vyššími verzemi).

Motorová paleta zpočátku zahrnovala základní zážehový motor 1.6 8V 64kW, jenž byl v roce 2004 nahrazen modernější šestnáctiventilovou čtrnáctistovkou o výkonu 66kW. Není to špatná volba ani v dnešní době, uspokojí ovšem spíše klidnější řidiče. Jeho devizou je kultivovanost chodu, díky řetězu nenáročnost na údržbu a ochota se vytáčet. Dalšími benzínovými motory v nabídce byly 1.6 16V o výkonu 74kW (od r. 2006 77kW) a 1.8 16V 92kW, který již disponuje poměrně komfortní výkonovou rezervou a konečně vrcholná verze 1.6 T o výkonu 132kW určená pro Opelův „sportovní“ model Meriva OPC. Ten do tohoto článku nezahrnuji.

Základní, a nutno říci, že poměrně výrazně poddimenzovanou, vznětovou jednotkou byl motor 1.3 CDTi, 55kW, jenž pohání např. i vozy značky Fiat. Vznětový motor 1.7 se dodával ve variantě bez common railu s výkonem 55kW (DTi), common rail CDTi stejně jako předchozí jednotka rovněž s geny od Isuzu měl výkon 74kW, po roce 2007 92kW.

Dostáváme se k zásadnímu bodu. Tím je volba motoru. Aniž bych chtěl hanět vznětové jednotky, tak si troufám říci, že u výše jmenovaných je prostě jejich koupě u ojetiny Pandořinou skříňkou. Motor 1.7 CDTi 74kW neudělí vozu až tak výraznou dynamiku, jak by se podle papírových předpokladů mohlo zdát, ani spotřeba není jeho silnou stránkou, což umocňuje absence šestého převodového stupně. U stojanu se připravte na zhruba 6,5 litrů nafty na 100km. Pomůžete si silnější variantou? Inu, spotřeba bude srovnatelná jako u 1.7 CDTi, dynamika lepší, šestku na řadicí páce najdete. Jenomže. Jenomže proč si komplikovat život naftovým motorem (a zde promiňte, ale právě výše zmíněné naftové motory kvůli spolehlivosti a dražšímu servisu za komplikaci považuji), když např. zážehová 1.6 74kW si vystačí s přibližně 7 litry benzínu? Jaký by musel být kilometrový nájezd, aby ospravedlnil koupi naftové ojetiny v tomto případě? Prosím nepočítejte pouze s rozdílnou cenou nafty u pumpy. Pokud již naftový motor, tak minimalistickou třináctistovku s objemem 1248 kubických cm, ale ta zase každému nemusí stačit po dynamické stránce.

Opel Meriva spotřeba
víčko nádrže se odemyká zároveň s dveřmi, odpadá tedy hledání tlačítka či páčky v interiéru
Jak již bylo řešeno výše, pro klidnější řidiče lze doporučit již základní čtrnáctistovku, pokud chcete při předjíždění podřazovat pouze o jeden stupeň a nikoli o dva, hledejte šestnáctistovku. Osmnáctistovku bych vzhledem k povaze vozu nedoporučil (v jiném voze to může být zajímavá volba). Meriva je totiž primárně rodinný vůz, žádný sprinter, a je pravda, že tento motor již láká k ostřejší jízdě, kde limitem je spíše než podvozek Merivy subjektivní pocit z jejího výše posazeného těžiště. Taktéž spotřeba již nebude tak příznivá jako u slabších benzinových agregátů. Ani benzínovým motorům ale nejsou zcela cizí problémy, obecně můžete narazit na značné úniky oleje (u 1.6 a 1.8), přidřené ventily (při koupi požádejte o demontáž svíček, nesmí být zanesené od oleje). Ve zkratce je u benzínu důležité, aby motor měl za studena i po dostatečném prohřátí klidný chod a držel otáčky volnoběhu. O absenci rozsvícené kontrolky motoru nemluvě. Nedrží otáčky, svítí kontrolka, za plynem nejde plynule: nebrat, výběr je velice široký...

Opel MerivaMerivu si nicméně člověk kupuje především kvůli jejím praktickým vlastnostem. Vysoká stavba karoserie vozu dlouhého pouze 4042mm umožňuje plnohodnotnou přepravu 4 dospělých osob, páté sedadlo je spíše nouzové. O velikosti vnitřního prostoru vypovídá údaj o rozvoru náprav, kdy 2630mm Merivy je jen o 73mm méně než u modelu Zafira. A Zafira, to už je pořádný kus auta...Pro představu, rozvor Merivy je o více než 50mm větší, než u Octávie II. Zavazadlový prostor disponuje při posunutí zadních sedadel dozadu 350 litry, pokud není potřeba je posouvat, bude zavazadelník připraven pojmout až 560 litrů nákladu. Jeho další výhodou je absence nakládací hrany a nekomplikovaný vnitřní tvar nenarušovaný podběhy, neboť kola jsou umístěna skutečně až v rozích karoserie. A pokud máte v úmyslu převážet opravdu hodně nákladu, poslouží Meriva díky systému FlexSpace dočasně i coby malý stěhováček. Po zapuštění zadních sedadel můžete do Merivy umístit předměty dlouhé 170cm, ve výbavě Enjoy a Cosmo dokonce po sklopení sedadla spolujezdce až předměty s délkou 240cm. V té chvíli se již bavíme o úctyhodném vnitřním užitném prostoru o objemu dvou kubických metrů...Množství odkládacích prostorů je rovněž příkladné. Prostě po stránce variability interiéru a přepravní kapacity je Meriva nenápadným malým velkým vozem.

Opel Meriva interiérMeriva má dobrou pověst i co se týče spolehlivosti. V roce 2007 se ve výzkumu TÜV (můžeme o výpovědní hodnotě TÜV diskutovat, nicméně se jedná o objektivní kritérium, kdy podmínky jsou pro všechny vozy stejné) dokonce umístila na prvním místě mezi všemi vozy do tří let stáří. O rok později byla na stále velmi solidní deváté pozici.

Zápory se na Merivě hledají poměrně obtížně. Jsou kritizovány pedály plynu a brzdy umístěné blízko u sebe, tuhost sedáků (podle mne velice subjektivní záležitost, tužší sedáky se mohou ukázat jako výhoda na delších trasách), ergonomie také není úplně bezchybná. Příkladem budiž výškové nastavení sedadla řidiče, jež by při koupi zasluhovalo školení. Systém, kdy vlastní vahou hledáte optimální posez a pak jej aretujete, není zcela obvyklý. Osvětlení kabiny, jež se ovládá vytažením spínače světel, někdo poté, co si na něj zvykne, naopak chválí. Chování vozu při poryvech bočního větru může bohužel nepříjemně připomínat seriál Napněte všechny plachty! Z mého pohledu je zásadním problémem výhled šikmo vpřed, zdvojený A sloupek „umí“ zatajit řidiči podstatnou část informací přicházejících k němu zleva. Je nutno s tím počítat. Tím výčet záporů víceméně končí.
Citroenak, 28.11.2014 10:23
Prave sa po tomto aute pozeram. Dakujem za pekny clanok,Roman AX. Sice ako pises, je toho na internete o tom aute uz dost, ale mne bohate staci to co si tu vlozil.
tomaskrtek, 28.11.2014 15:39
nejsem si na 100% jistý ale nemívá Meriva elektrický posilovač řízení který se hojně kazí?
David V, 28.11.2014 19:11


Jo, je to tak, ale nevím, jestli všechny motorizace s tím mají problém.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Renault Grand Espace 3.0 - našich společných 50 000 kilometrů

nejčtenější články

Jaké ojeté Subaru Forester za 350 tis. Kč?

Koupit VW Sharan II v benzínu?

Škoda Yeti 1,8 TSI 4x4 - zkušenosti po 135 000 kilometrech

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.