Ojetina za 150 tis. Kč - koupit Swift nebo Fabii?

Náš čtenář se rozhoduje mezi Škodou Fabií a Suzuki Swift s benzínovými motory. Na obě auta má částku asi 150 tisíc. Které z vozidel vyniká nad tím druhým?
08.08.2017, poradna

hodnocení článku: 3.0 z 5 (60%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Dobrý den, chci pro manželku koupit něco do města. Rozpočet mám 150 tisíc korun. Chtěla Fabii, tak jsem koukal, že by bylo dobré koupit 1,4i, nebo 1,2 TSI. Známý mi ale doporučil Swift, prý lépe jede s motorem 1,3i. A teď mi zkuste poradit. Díky, Pavel P.

ODPOVĚĎ: Zdravím Pavle. Za uvedené peníze koupíte Suzuki Swift druhé generace z posledních let výroby, tedy 2010. Najeto mívá většinou vždy do 100 tisíc kilometrů. S motorem 1,3 i 16V o výkonu 69 kW jede opravdu hezky. Navíc je motor také spolehlivý. Některé modely jsou dokonce i s pohonem 4x4, ale těch je už v nabídce velmi málo. Funguje tak, že se zadní náprava do akce dostává po prokluzu předních kol, o její připojení se stará elektromagnetická lamelová spojka, umístěná v bloku před zadním diferenciálem. Na zadní kola se může v případě potřeby dostat až 47 % síly motoru. Systém je poměrně rychlý a praxe ukázala, že i spolehlivý. Obecně ke Swiftu - hodnotím jej osobně jako velmi spolehlivé přibližovadlo. Když už je nutné něco vyměnit, bývají to nejčastěji komponenty přední nápravy, zkorodovaný výfuk nebo nadměrně opotřebená spojka, která trpí především v městském provozu. Přední brzdové kotouče stojí v druhovýrobě 1.600 Kč, destičky k nim pořídíte za 900 korun a tyčka stabilizátoru přední nápravy vyjde na 500 Kč. Oproti Fabii má Swift objem kufru pouhých 213 litrů a nebudete si také moci vybírat z tolika exemplářů jako v případě české klasiky.

Škoda Fabia za 150 tisíc korun bude o rok až o dva mladší než v případě Swiftu. A jakou jednotku zvolit? Pro městský provoz doporučuji i obávané motory HTP, ale až od roku 2010. Změnila se konstrukce klikového mechanismu a nepřeskakuje u nich rozvodový řetěz, což se dělo u předchozí generace motoru. Za spolehlivý lze označit i benzínový čtyřválec 1,4i 16V. Pokud motor dostává předepsaný servis, není problém s ním najet opravdu velikou porci kilometrů. Pokoření hranice 300 tis. km není nereálnou metou. Jde o opravdu povedený motor, který Vám mohu s klidem doporučit. V případě 1,2 TSI dříve zlobily rozvodové řetězy, které ale byly od poloviny roku 2011 nahrazeny jinými, které už bez problémů vydrží i nižší otáčky. Jinak motor netrpí závažnějšími problémy, důležitý je ale jeho nešizený servis. Motorový olej meňte po 15 tisících kilometrech.Oproti Swiftu vypadá fabia výrazně vyšší a užší. Fabia II. generace je relativně jednoduché auto, na kterém se toho nemůže moc pokazit. Pokud si vyberete správný motor a pokud vám ji neukradnou, může sloužit opravdu dlouho bez větších výdajů.

Závěr: Obě auta nabízí spolehlivé benzínové motory. U Swiftu mohou být ve srovnání s Fabií malinko dražší náhradní díly a auto je celkově menší. Má však výkonnější motor, lepší jízdní vlastnosti a sportovnější design. Fabie trpí velikým zájmem zlodějů, je však praktičtější a existuje na ni dostatek náhradních dílů. Myslím, že v tomto případě rozhodnou osobní preference Vaší manželky :-)
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.