zpět

Novou Mazdu 6 nebo Ford Mondeo?

Dnešní poradna dokazuje, že i výběr nového automobilu nemusí být nejlehčí. Čtenář se rozhoduje mezi Mazdou6 a Mondeem od Fordu, přičemž hlavní důraz klade na spotřebu a spolehlivost.
05.08.2008, poradna

hodnocení článku: 2.0 z 5 (40%)
hodnoceno: 2x
vaše hodnocení: -

Dotaz: Dobrý den, stále řeším velké dilema. FORD MONDEO r.v. 2008 nebo Mazda 6 r.v. 2008? Co by jste mi prosím doporučili? U Forda přemýšlím nad 1.8TDci nebo 2.0TDci a u Mazdy spíše nad 1.8 benzin. Zajímala by mě spolehlivost a taky spotřeba, bohužel jsem nenašel žádný test nové Mazdy 6. Děkuji za odpověd, pokud se ovsem dostanete k mému dotazu.


Odpověď: Toto dilema vyřešíte nejlépe Vy sám. Pokusím se nastínit několik vodítek, čím se tyto dva vozy od sebe liší a také prozradím, po kterém z těchto vozů bych sáhl. V prvé řadě je nutné zmínit, že hodnotit spolehlivost je velmi předčasné. Pokud vím, ani jeden zmiňovaný vůz neměl dosud žádnou svolávací akci a ani u jednoho jsem nezaznamenal stížnosti jejich dosavadních majitelů na výslovně technický problém.

A teď pojďme k pohonným jednotkám. Jelikož je Mondeo celkem velké a poměrně těžké, uveze až pět osob a spoustu nákladu, volil bych raději Vámi zmiňovanou silnější pohonnou jednotku. Ta je navíc méně namáhána a dosahuje stejné spotřeby jako Vámi zmiňovaná osmnáctistovka. Volbě správné motorizace jsme se věnovali na TipCarsu nedávno v této poradně. Ještě si Vás dovolím odkázat na námi uveřejněné redakční testy Fordu Mondeo Combi 2,0 TDCi s šestistupňovou manuální převodovkou a verze s benzínovým agregátem 2,3 HE vybavené automatickou převodovkou, která mě příliš neokouzlila.

To samé platí i o Mazdě. Benzínová osmnáctistovka tvoří základ motorové palety. Zde bych doporučil sáhnout po osvědčeném zážehovém dvoulitru MZR, který chlubí dvojí charakteristikou. S tímto dvoulitrem lze jezdit ledově klidně, ale i slušně rychle. Nechá se hravě vytáčet a spotřebu lze udržet v přijemných mezích (dlouhodobá průměrná kombinová spotřeba se pohybuje kolem 7,5 l/100 km). Navíc tento agregát patří po stránce spolehlivosti k vůbec nejspolehlivějších současným čtyřválcům. Znamenitou práci odváděl již v předchozí generaci Mazdy6 nebo pod kapotou Mondea druhé a třetí (současné) generace pod označením Duratec (řady HE).

Dalším rozdílem mezi oběma rivaly je (ne)možnost konfigurace interiéru dle svých požadavků. Mondeo nabízí bohatý seznam prvků příplatkové výbavy a individualizaci interiéru k obrazu svému, kdeždo Mazda stejně jako většina japonských automobilek nedovoluje v této oblasti téměř žádnou možnost uzpůsobení vozu. Na druhou stranu (ke cti japonské automobilky) musím zdůraznit, že již základní výbava "šestky" zahrnuje většinu potřebných věcí. Pokud se rozhodnete zvolit benzínový dvoulitr, jednoznačně doporučuji sáhnout po Mazdě, která produkovaný výkon přenáší na přední nápravu pomocí šestirychlostní manuální převodovky oproti jen pětistupňové u Mondea, která se negativně projevuje i na výsledné dlouhodobé spotřebě. U Mondea je šestistupňová převodovka k dispozici až s dva-a-půl litrem. U obou vozů je dieselový dvoulitr nabízen s "šestikvaltem" a cenově se jeví výhodněji taktéž v Mazdě6, která mi ze všech různých porovnání a subjektivních dojmů vychází o něco lépe než Mondeo. Závěrem doporučuji zkušební jízdu oběma, jelikož oba vozy patří mezi to nejlepší, co můžete ve střední třídě koupit. U Fordu navíc nabízejí velmi často slušné slevy, čímž dochází ke smazání prvotního cenového rozdílu.


autor:
"výkonu není nikdy dost..."
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
anonym, 07.08.2008 22:27
Ta nahoře zmiňovaná nová honda si dá starýho passata jako zákusek? Proč se mu vlastně říká etalon? Čim je tak vyjímečnej? Možná trojka BMW, ta je snad možná nejlepší ve třídě, ale už dost zastaralej passat?!?
anonym, 07.08.2008 22:34
Srovnávat už trochu důchodovej model passatu s pětkovým BMW, to chce velký sebevědomí. Protipólem passatu je trojka, a ta ho převálcuje s prstem v nose! VW má bejt levná alternativa pro nenáročný, což je i když trochu předražená. BMW je sportovní premiant kategorie, passata s ním srovnávat je jak básnit o oktávce 1.8 co má ve 250 omezovač. BMW 320d jezdí líp snad na zpátečku než všechny TDíčka dopředu!
anonym, 17.08.2008 12:53
Obě to jsou auta jednoho koncernu a maj tu a tam něco společnýho. Obě jsou povedený a nadprůměrný, svez se a vyber si sám podle motoru co potřebuješ atd. Ani jedno neni chyba.
anonym, 22.08.2008 17:45
a co mají společného, myslím konstr. prvky? děkuji
Kylie, 31.10.2008 02:34
Možná asi spíše Mazdu (a počkat na nový dieslový 2.2)

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jaké jsou naftové motory v Citroenu C4 Picasso?

nejčtenější články

BMW M5 - jaké je jako ojetina?

S jakým dieselem koupit Mercedes W124?

Fiat Stilo - s jakým benzínem jej koupit?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.