Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Nissan Qashqai III - doporučíme motor 1,3 DIG-T?

Poradna
František Mašek | 22.03.2024
Nissan Qashqai 2021 | foto: Nissan
Petr plánuje koupi druhého Nissanu Qashqai. Je benzínová třináctistovka vhodným pohonem pro těžké SUV?
Dotaz
Dobrý den, jsem majitelem vozidla Nissan Qashqai 1.6 a jsme s ním moc spokojení. V současné době vážně uvažujeme o koupi druhého vozidla zn. Qashqai, ale zarazilo mě, že je k mání pouze objem 1.3. V minulosti jsme měli vozidlo se stejným objemem a při dovolené při delší cestě po dálnici jsme ho "uvařili". Proto máme obavy auto s takovým motorem kupovat. Prosím, můžete mi to nějak upřesnit. Děkuji. PETR Pavel

Odpověď
Dobrý den, ano, máte pravdu, třetí generace Nissanu Qashqai je k dispozici pouze s přeplňovaným benzínovým čtyřválecem 1,3 DIG-T, který je k mání se dvěma výkony 103 nebo 116 kW.

Jednotka vznikla ve spolupráci s aliancí Renault - Nissan - Daimler. Vámi zmíněnou šestnáctistovku nahradila už ve druhé generaci modelu z důvodu přísnějších emisních limitu (splňuje Euro 6d-TEMP). Jak jsem zmínil, na tento motor můžete narazit i ve druhé generaci, v té třetí je však poměrně výrazně upraven - má jiné vstřikovací trysky nebo odlišný obtokový ventil turba. Nejpodstatnější změnou je však integrace mild-hybridu se startér-generátorem (Nissan jej pojmenoval ALiS), který pomáhá spalovacímu motoru při zrychlování.

Pokud hledáte spojení tohoto motoru se sedmistupňovým dvouspojkovým automatem X-Tronic, musíte hledat jen silnější provedení 116 kW, kde byla možnost si za tuto převodovku připlatit. Zajímavostí je fakt, že s automatem má motor zvýšený točivý moment o 10 Nm (celkem 260 Nm). Standardně je ale Qashqai s tímto motorem spojen se šestistupňovým manuálem.

Ačkoli můžete mít z nízkého objemu obavy, v praxi motor funguje výborně, je kultivovaný, zatahuje v širokém pásmu otáček a má i slušnou spotřebu (počítejte s průměrem kolem 6,5 l/100 km, pokud se budete snažit, dostanete se i o litr méně). Pokud bych autu něco vytknul, pak je to ve srovnání s konkurenty o něco menší zavazadelník. Při hledání ideálního kusu také doporučuji volit menší průměr kol, jízda tak bude na rozbitých komunikacích výrazně komfortnější.
Hodnocení článku
5.0 z 5 (100%)
Hodnoceno: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů