Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Nissan Qashqai II - koupit starší kousek s motorem 1,2 DIG-T?

Poradna
František Mašek | 19.08.2022
Karel má zájem o bazarový Qashqai druhé generace s benzínovou dvanáctistovkou a cenovkou 280 tisíc korun. Je to dobrá volba?
DOTAZ: Dobrý den, narazil jsem u prodejce na Nissan Qashqai z roku 2014 s nájezdem 100 tis. km. Auto vypadá docela zachovale a má motor 1,2 turbo. Cena je 280 000 Kč, přidá i zimní kola. Co na takovou nabídku říkáte? Děkuji, Karel

ODPOVĚĎ: Dobrý den Karle, netroufám si takto na dálku hodnotit výhodnost této konkrétní nabídky, přeci jen záleží na spoustě faktorů. Mohu ale zhodnotit obecnou spolehlivost modelu Qashqai druhé generace.

Když odhlédnu od motoru, který zhodnotím níže, jde o fajn auto se spoustou vnitřního prostoru, s kvalitně zpracovaným interiérem a mimo to na svou stranu řadu zákazníků získal i líbivým vzhledem.

Model netrpí žádnými chronickými závadami, takže stačí dodržovat předepsaný servis a auto může dlouho sloužit. Pojďme ale k Vámi vyhlédnuté motorizaci 1,2 DIG-T o výkonu 85 kW. Jde o nejčastější motorizaci, na kterou můžete v autobazaru narazit. Je spojena s pohonem předních kol a šestistupňovým manuálem (od roku 2015 jej můžete mít i s variátorovým automatem).

Ojetiny zatím nemají mnoho najeto, přesto bych se osobně měl před tímto motorem na pozoru. Motor je sice příjemný a tichý, s autem má ale mnoho práce a když jej držíte pod krkem, spotřeba znatelně roste (v praxi počítejte s průměrem kolem 8 l/100 km). A když s ním jezdíte rozumně "na spotřebu", zanáší se zase karbonem.

Dost motorů z prvovýroby trpělo na ředění motorového oleje benzínem. Dělo se to vinou nedokonalého vstřikování. Neřešený problém často vyústil dokonce i výměnou motoru. Motor původem od Renaultu má šestnáctiventilový rozvod s rozvodovým řetězem (ten se rád vytahá a je třeba jej předčasně měnit). Osobně bych se tedy tomuto základnímu motoru vyhnul a raději si připlatil za silnější benzínovou šestnáctistovku (1.6 DIG-T 120 kW), která se na tipcars.com aktuálně nabízí od 350 tis. Kč. výše.

Jako vždy doporučuji auto dobře vybírat, ideálně si k nákupu přizvat nezávislého odborníka - podívejte se na můj starší článek na toto téma.
Hodnocení článku
4.5 z 5 (90%)
Hodnoceno: 2x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
wumpy, 13.08.2022 13:09
A co motor? Je už po výměně nebo původní? 1,2 DIG-T by měl být ten samý jako 1,2TCE u Renaultu. Je známo, že je problémový. Pokud klekl ještě v záruce, tak zákazník dostal motor
nový. Může to být pěkná past na peněženku do budoucna.
vstoupit do diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů