Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Nissan Micra – který benzínový motor je nejlepší volbou?

Poradna
František Mašek | 19.04.2024
Toto je vzhled po poslední modernizaci | foto: Nissan
Petra plánuje pořízení menšího auta do 250 tisíc korun. Preferuje Nissan Micra, u kterého si ale není jistá ideální volbou motorizace. Poradíme.
Dotaz
Dobrý den, během května bych si po návratu do ČR ráda pořídila nějaké menší auto do 250 tisíc korun a ve stáří do pěti let. Trochu mě to táhne k Nissanu Micra, s kterým mám pozitivní zkušenosti, i když se starší generací. V ČR je jich ale málo k prodeji, spíš bych proto volila dovoz, jenže netuším, který motor vybrat – preferuji benzín. Děkuji, Petra.

Odpověď
Dobrý den Petro, máte pravdu, že v tuzemsku nepatří Micra páté generace mezi často zastoupené vozy. Když už na nějaké narazíte, jde ve většině případů o kusy před faceliftem (2019). Pokud preferujete Micru do stáří pěti let, půjde o vůz po modernizaci. To znamená, že budete v případě benzínových motorů vybírat mezi dvěma litrovými tříválci, které nahradily motor 0,9 IG-T o výkonu 66 kW, kterému jsem se mimochodem zde v poradně v minulosti také věnoval.

Ale zpět k oběma litrovým motorům. Liší se výkonem a typem vstřikování. Tříválec 1.0 IG-T má nepřímé vstřikování paliva a výkon 74 (bez filtru pevných částic) nebo 68 kW (od roku 2021). Bývá nejčastěji k dispozici s manuálním pětikvaltem, případně i s automatem CVT. Obě převodovky jsou spolehlivé (u automatu je ale třeba nechat vyměnit olej vždy po 100 tis. km), volte tedy dle svých preferencí. Spolehlivost je prozatím dobrá a vzhledem k nepřímému vstřiku bych pro krátké městské jízdy volil právě tento motor.

Druhým přeplňovaným tříválcem je 1.0 DIG-T, který má přímý vstřik a vyšší výkon 86 kW. Na trhu ojetin jich tolik nenajdete, a navíc jejich aktuální prodejní ceny jsou nad Vaším rozpočtem (aktuálně od cca 300 tisíc korun). Vyšší ceny odpovídají vyšším výbavám (často je motor ve spojení s verzí N- Connecta nebo N-Sport s koženým čalouněním a Alcantarou i dalšími prvky nad rámec běžných provedení). Také tento motor se prozatím ukazuje v dobrém světle. Jeho výhodou je spojení s manuální šestistupňovou převodovkou. Na delší trasy tak bude tahle jednotka o něco lepší volbou.
Hodnocení článku
4.0 z 5 (80%)
Hodnoceno: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů