Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Mokka nebo Duster? Vybíráme dieselový kousek do 250 tisíc korun

Poradna
František Mašek | 13.09.2022
Marek vybírá mezi Opelem a Dacií. Bazarové vůz by měl mít nájezd do 150 tisíc kilometrů a hezký stav. Jaký je rozdíl mezi těmito dvěma crossovery?
DOTAZ: Dobrý den, mám 250 000,- na nějakou ojetinu. Líbí se mi Mokka, má rozumně silný motor 1,7 diesel. Jenže Dacia Duster s 1,5 diesel bude mít za lepší cenu lepší výbavu a bude i mladší.
Rozhodl jsem se vás oslovit, zda byste mohli tato dvě auta v mé cenové relaci srovnat, klidně s pohonem 4x4. Chci opravdu hezký stav. Moc děkuji. Marek Brodský

ODPOVĚĎ: Dobrý den Marku, mezi těmito vozy je poměrně výrazný rozdíl. Poznáte jej hned po usednutí do auta.

Interiér Mokky je v porovnání s tím v Dusteru luxusní, Dacia je pracant s jednoduchými tvary a často výrazně menší výbavou. V dacii najdeme volant bez podélného seřízení, vzadu nepotěší ani krátké sedáky, místa na kolena je dost.

Mokka má ale výrazně užší interiér i menší zavazadelník (408 vs 356 litrů), body mu ale musím dát za více místa nad hlavou. Pokud občas jezdíte terénem, bude se zde Duster cítit jako ryba ve vodě. Už jen údaj světlosti 210 mm vs. 157 v Opelu hovoří za vše. S Mokkou se raději ani do terénu nevydávejte, mohli byste přijít o část výfuku, která není nijak chráněna.

Pokud mám srovnat oba diesely, tak 1,5 dCi v Dusteru první generace má různá výkonová naladění.

S Vaší cenovkou kolem 250 tisíc korun to budou ročníky 2014,15 s výkonem 80 kW. S motorem nebývají problémy, osobně bych doporučoval právě toto silnější naladění, které si majitelé hodně chválí pro jeho spolehlivost, nízkou spotřebu i agilitu.

Motor má ale kratší převody, takže se na dlouhé jízdy po dálnicích moc nehodí.
Spotřeba v příměstském provozu bude se čtyřkolkou kolem 7,5 litru.

Motor 1,7CDTi má o 60 Nm. více a je to znát. Tenhle motor se do Mokky montoval první dva roky výroby (2012-2014). Má jednodušší konstrukci, která se i po letech osvědčila. I když splňuje jen emisní normu Euro 5, myslím, že bude při vyšších nájezdech spolehlivější.

Trpí pouze netěsnostmi, motorový olej občas uniká přes gufera klikovky, takže před koupí toto zkontrolujte, případně vyměňte. Rozvody jsou u tohoto motoru poháněné řemenem, který měňte každých šest let nebo po 150 tis. km.

Jinak prozatím slouží spolehlivě, bodem navíc je celkově nízká spotřeba. V reálu klidně o litr nižší než v případě Dusteru.

Jízdně je Dacia mnohem komfortnější než Opel Mokka. To znamená také větší náklony Dusteru v zatáčkách, ale naopak příjemnější jízdu v terénu.

Doporučuji se v obou vozech projet, to napoví. Jako vždy doporučuji auto dobře vybírat, ideálně si k nákupu přizvat nezávislého odborníka - podívejte se na můj starší článek na toto téma.
Hodnocení článku
5.0 z 5 (100%)
Hodnoceno: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů