Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

MINI Countryman – koupit starší kus s nejsilnějším dieselem?

Poradna
František Mašek | 29.06.2023
Změna vlastníka jednoznačně prospěla britské značce MINI. I když se z původně lidového vozítka stalo lifestylové auto pro dobře situovanou střední generaci, nemusela automobilka kvůli vysoké poptávce dlouhá léta vyrábět na sklad. | foto: km77.com
Monika plánuje pořízení Countrymanu z roku 2017. Auto má najeto 100 tis. km a pod kapotou je naftový dvoulitr o výkonu 105 kW. Jak tohle auto hodnotíme?
Dotaz
Dobrý den, mám zájem o koupi Mini Countryman 2.0 SD 105 kW, najeto 100 000 km, cena 300 000 Kč. Prosím o radu, jak postupovat při koupi, na co pozor a co spolehlivost. Děkuji, Monika

Odpověď
Dobrý den Moniko, vozy MINI používají dieselové motory od BMW. Vámi vybraný nejsilnější dieselový dvoulitr v nabídce využívá generaci N47, vždy bez AdBlue. Motory nemají moc dobrou pověst. Stalo se tak hlavně kvůli nepříliš trvanlivým rozvodům – konkrétně řetězu.

Bohužel neexistuje předepsaný interval jejich výměny. Aktuální stav rozvodů tak závisí na režimu, v jakém auto jezdilo (město, dálnice, dynamický nebo klidný provoz) + na kvalitě motorového oleje během předchozího provozu. Před koupí MINI s tímto motorem bych si zjistil, jak často (v jakém intervalu) byl měněn motorový olej.

Ideálně by to mělo být každých 15 tis. km. Pokud má Vámi vybrané auto prokazatelně najeto 100 tis. km, udělal bych preventivní výměnu rozvodů při nájezdu 150-170 tis. km. Podotýkám, že výměna rozvodů u MINI Countryman 2.0 D nebude levnou záležitostí. Zejména kvůli pracnosti. V servisu Vám nacení dva dny práce u kousku s pohonem zadních kol, dvojnásobek pak u čtyřkolek se systémem xDrive, kde je nutno demontovat celý motor.

Zmínit ale musím i další součásti, které bude třeba časem u dieselového Countrymanu měnit. Jde zejména o spojku, případně dvouhmotový setrvačník.

Pokud je možnost, berte auto s měničovým šestistupňovým automatem Aisin, který je spolehlivý (doporučuji preventivní výměnu oleje do nájezdu 100 tis. km). Je vhodné také tankovat jen kvalitní naftu. V opačném případě hrozí selhání vysokotlakého čerpadla paliva, což je řešitelné jen finančně náročnou opravou.

Abych tedy odpověděl na Váš dotaz – nákup staršího MINI Contryman mohu doporučit jen v případě, že znáte provozní historii auta, ideálně bylo používáno jen na delší trasy. Před koupí si nechte zjistit stav karbonu v sacím potrubí, pokud přesahuje obvyklou úroveň, je nutné to řešit.
Hodnocení článku
Hodnoceno: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů