Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Mini Countryman – koupit starší kus s dieselem?

Poradna
František Mašek | 13.10.2022
Změna vlastníka jednoznačně prospěla britské značce MINI. I když se z původně lidového vozítka stalo lifestylové auto pro dobře situovanou střední generaci, nemusela automobilka kvůli vysoké poptávce dlouhá léta vyrábět na sklad. | foto: km77.com
Josef hledá auto pro manželku. Vyhlédli si dieselové Mini Countryman ve stáří sedmi let a cenovkou 450 tisíc korun. Co prověřit před nákupem takového auta?
DOTAZ: Zdravím s dotazem, řeším teď Mini Countryman pro manželku, líbí se nám auto z roku 2015 s nájezdem 60 tisíc kilometrů a cenou 450 000,-.
Auto má diesel 82 kW. Chci se zeptat na nějaké věci, na co kouknout, když půjdeme do bazaru auto omrknout. Děkuji, Josef.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Josefe,
Vámi vybraný motor je jednotkou přímo od BMW s označením N47. Pokud má vůz manuální šestistupňovou převodovku, je pod kapotou přeplňovaná dieselová šestnáctistovka.

Naopak pokud má Countryman šestistupňovou automatickou převodovku od Aisinu, tak ta je vždy spojena s objemnějším dvoulitrem se stejným výkonem. Oba motory ale trápí stejné problémy - selhávající řetězové rozvody, nebo problémy s nefunkčním vysokotlakým čerpadlem.

Vše souvisí s příliš dlouhými intervaly pro výměny motorového oleje. Pokud kupujete auto z druhé ruky, musíte počítat s tím, že předchozí majitel měnil olej právě dle servisního intervalu (pokud samozřejmě nedoloží častější výměnu).

Dalším faktem je posouzení provozního režimu. Pokud auto jezdilo převážně ve městě, bude stav rozvodů horší, než když většinu svého života sloužilo v dálničním provozu.

Hodně také záleží na nájezdu. Pokud má vůz najeto do 100 tis. km. (což by mohl dle Vámi uvedené pořizovací ceny mít), nemusíte rozvody preventivně měnit (pokud tedy nechrastí), stačí si jen pohlídat výměnu motorového oleje v intervalu co 15 tis. km nebo rok.

Pokud bych si měl vybrat, hledal bych spíše dvoulitr s automatem. Proč? Právě kvůli automatické převodovce, která bude mít při vyšších nájezdech lepší spolehlivost než manuál. Její dobrou službu bych ale podpořil výměnou olejové náplně klidně už po 60 tis. km.

Vůz z roku 2015 bude už po modernizaci, ta se týkala ale hlavně vzhledu, spolehlivost dieselů zůstala podobná.

Motor N47 tedy zhodnotím takto – pokud bude majitel dodržovat doporučení popsaná výše, výrazně si zvýší šance na bezproblémový provoz.
Kdo naopak jen jezdí a servis navštěvuje až dle pokynů auta, může mít při vyšších nájezdech uvedené problémy.

Jinak je Mini Countryman bezesporu zajímavým autem, které svým vzhledem dokáže oslovit. Řada starších kousků mívá bohatou výbavu a byla hýčkána u soukromých majitelů, kteří jej používali jako druhé auto v rodině. Proto může mít i po letech nízký kilometrový nájezd.

Jako vždy doporučuji auto dobře vybírat, ideálně si k nákupu přizvat nezávislého odborníka - podívejte se na můj starší článek na toto téma.
Hodnocení článku
4.0 z 5 (80%)
Hodnoceno: 3x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů