Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Mercedes-Benz třídy E – koupit starší dieselový hybrid?

Poradna
František Mašek | 09.01.2023
foto: tipcars.com
Petr hledá větší rodinné kombi s hybridním pohonem, které je možné využívat bez větších omezení. Zvažuje proto bazarový Mercedes třídy E s dieselovým hybridem. Jak hodnotíme auto, které i po dvou letech stojí stále přes 1 mil. Kč?
Dotaz
Dobrý den, bydlíme v centru Prahy a nově si plánujeme pořídit auto. Vzhledem k nedostatku parkovacích ploch je pro nás jediným řešením pořízení hybridu s možností bezplatného parkingu v placených zónách.
O víkendech s autem plánujeme delší cesty a nechceme být omezováni výkonem ani dojezdem. Proto jsme předběžně vybrali Mercedes E 300 de ve verzi kombi. Auto by bylo pořízené na firmu, proto si odpočítáme DPH, tím je nabídka ještě o něco výhodnější. Rád bych se ale zeptal, jak toto auto hodnotíte vy z hlediska jeho praktického fungování. Děkujeme, Petr s rodinou.

Odpověď
Dobrý den Petře, Mercedes E 300 de kombinuje dvoulitrový turbodiesel o výkonu 143 kW splňující emisní normu Euro 6d-TEMP a asynchronní elektromotor o výkonu 90 kW. Použité akumulátory mají kapacitu 13,5 KWh (využitelná je 10,8 KWh) a jejich zástavba u kombíku snižuje celkový objem zavazadelníku o 160 litrů na stále slušných 480 litrů.

Výhodou je kromě Vámi zmíněného bezplatného parkování i fakt, že auto ujede čistě na elektřinu přes 30 km. Kdo má tedy možnost nabíjení, může se na krátké vzdálenosti pohybovat zcela bez spalovacího motoru. E 300 de je vždy spojena s devítistupňovým planetovým automatem s měničem a má pohon zadních kol. Výhodnost provozu s tímhle autem hodně záleží na Vašem jízdním režimu. Ideální stav je mít domácí nabíječku, na které si každou noc dobijete akumulátory. Z klasické 220V zásuvky akumulátory v „éčku“ dobijete za cca 5-6 hodin (nabíjecí konektor je umístěn v zadním nárazníku).

Přes den je pak ideální jezdit kratší trasy právě kolem 30-40 km. Spalovací motor se bude připojovat jen sporadicky a vy budete šetřit palivo (reálně počítejte se spotřebou nafty kolem 3 litrů). Pokud Vám dojde „šťáva“ bude vznětový dvoulitr v permanenci a pak můžete počítat se spotřebou 5-6 litrů na 100 km. Rychlodobíjení tady plně nefunguje, protože E 300 de má maximální rychlost nabíjení jen 7,4 kW, což v praxi znamená, že si u stojanu akumulátory doplníte energií do cca dvou hodin.

Největší nevýhodou je vyšší cena. Už v roce 2019 byla základní cena Mercedesu E 300 de přes 1,8 mil. Kč. Po třech letech u nás začínají ceny bazarových kusů od cca 1,1 mil. Kč.

Výběr ojetin je proto v ČR poměrně omezený. V Německu je situace mnohem lepší, aktuálně se zde nabízí téměř 1000 kousků! Samozřejmě v drtivé většině jde o bývalé firemní vozy, u kterých je možný nákup bez DPH. Přeci jen ekologické smýšlení firem podpořené dotacemi je u našich sousedů silnou motivací i k pořízení těchto dieselových hybridů.

Jako vždy doporučuji auto dobře vybírat, ideálně si k nákupu přizvat nezávislého odborníka - podívejte se na můj starší článek na toto téma.
Hodnocení článku
5.0 z 5 (100%)
Hodnoceno: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů