Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Mercedes-Benz třídy E – koupit šestiletý kousek s motorem 220d?

Poradna
František Mašek | 30.11.2022
foto: tipcars.com
Standa si vyhlédl éčkový Mercedes z roku 2016 s nájezdem 140 tis. km a cenovkou 550 tisíc korun. Jak tohle auto hodnotíme s motorizací 220d?
DOTAZ: Dobrý den, mohu prosím poprosit o zhodnocení MB E 220d 143 kW, ročník 2016, 140 000 najeto, cena 550 000 Kč, sedan, automat. Děkuji, Standa.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Stando, nemohu konkrétně reagovat na danou nabídku, ale napíšu své osobní zkušenosti.

Jde o aktuální pátou generaci označovanou jako W 213, která přišla na náš trh v roce 2016. Design přední části je hodně podobný s předcházející generací W 212 po faceliftu, zadní svítilny jsou ale jasným rozlišovacím znakem, stejně jako motorizace 220d, která má v současné generaci výkon 143 kW, jde o nový motor s označením OM654, který má hliníkový blok (dříve 125 kW, generace OM651 s litinovým blokem).

Pátá generace je opět o něco větší, třeba rozvor narostl o úctyhodných 65 mm. V interiéru tak nebude utiskován žádný z cestujících. Sedan má objem zavazadelníku 540 litrů s poměrně malým nakládacím otvorem, naštěstí si ale můžete sklopit zadní opěradla.

Dvoulitrový naftový čtyřválec má v této výkonové verzi jen jedno turbo. Osobně jej hodnotím na výbornou. Během redakčního testu na mne působil kultivovaně a je hezky pružný. Nejlepší je ale jeho spotřeba, což je za mne hlavní důvod, proč ji zvolit. Já jezdil za průměr 5,7 l/100 km a to jsem auto nijak nešetřil.

No a za zmínku stojí i odhlučnění, za mne na špičkové úrovni. A jízda? Na předku má „éčko“ lichoběžníkové zavěšení, které je rozhodně funkčnějším řešením, než konstrukčně jednodušší McPherson, s kterým ale není předchozí generace tak dobře ovladatelná.

Pokud má Vámi vybraný vůz standardní podvozek, tak ten dle mých zkušeností funguje obstojně, ale jen na dobrém povrchu, případně na menších nerovnostech. Na hodně rozbitém povrchu ale poznáte jeho limity, zvláště při vyšším zatížení.

Celkově ale mohu „éčko“ s touto motorizací doporučit. Výběr na tuzemském trhu ojetin je dostatečný, na tipcars najdete více než čtyři desítky kousků s touto motorizací. Jejich ceny začínají od cca 500 tisíc korun.

Jako vždy doporučuji auto dobře vybírat, ideálně si k nákupu přizvat nezávislého odborníka - podívejte se na můj starší článek na toto téma.
Hodnocení článku
4.0 z 5 (80%)
Hodnoceno: 4x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů