Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Mazdu CX-5 nebo Škodu Yeti? Vybíráme ojetinu za 300 tisíc korun

Poradna
František Mašek | 04.10.2019
foto: Petr Šikl
Náš čtenář by rád dieselové SUV s pohonem všech kol a cenovkou kolem 300 tisíc korun. Vybírá mezi Mazdou CX-5 a Škodou Yeti. Který vůz bude lepší volbou? Poradíme v dnešní poradně.
DOTAZ: Dobrý den, moc prosím o rozlousknutí mého dilematu. Líbí se mi Mazda CX-5 ročník 2012-2013 s dieselem 2,2 a pohonem všech kol, cenu jsou skvělé. Vím ale, že mazda diesely moc neumí, takže mám obavy ze spolehlivosti. Sázkou na jistotu by byl Yeti 4x4 TDI, ale přijde mi o dost menší. Poradíte?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, Mazdu s motorem 2,2 Skyactiv-D bych raději z výběru vyřadil. Právě první ročníky, které jsou dnes nejlevnější, měly potíže s nestálým volnoběhem, což bylo vyřešeno přehráním softwaru řídící jednotky. Následně se začaly u některých majitelů dieselových motorizací objevovat problémy s vačkami výfukových ventilů, které se vydřely vinou ředění oleje motorovou naftou (při častých regeneracích FAP). V tom případě pak začala odcházet i ložiska obou turbodmychadel a dobře nepracovala ani regulace přeplňování. Výrobce tento problém od začátku roku 2014 vyřešil kvalitnější povrchovou úpravou vaček, ale pokud s dieselem málo jezdíte, problému se stejně nevyhnete. Co se zbytku auta týče, tak bez ohledu na motorizaci zlobí zadní brzdy, které se rády přidírají. Před koupí určitě doporučuji zkontrolovat kompletně celý podvozek. Rozvody u CX-5 řešit nemusíte, všechny motorizace mají rozvodový řetěz. V automatických převodovkách měňte olej po 100 tis. km. Jinak ale máte pravdu, že CX-5 je oproti Yetimu uvnitř širší, má lepší variabilitu zadních sedaček a také větší nakládací otvor do zavazadelníku. Bohužel tyto výhody deklasuje nepříliš spolehlivý diesel. Pokud tedy chcete Mazdu CX-5, kupte ji raději v benzínu.

U Škody Yeti opět začnu motorem. Diesel 2.0 TDI CR (81 a 103 kW) je za mne nejlepší motorizace. Výkon je plynule servírován a z obou výkonových variant dvoulitrového dieselu působí ta slabší kultivovaněji. Dech ztrácí pouze na dálnici při vysokých rychlostech, jinak ve všech ostatních jízdních režimech je znamenitým společníkem. Rozdíl mezi silnější 103kW verzí je jen softwarový, pokud ale máte předokolku a chcete ji načipovat, nemusela by to vydržet převodovka konstruovaná na točivý moment do 250 Nm. Obecně nedoporučuji čipovat žádný vůz s DSG. Zvýšení výkonu totiž výrazně snižuje životnost převodovky, protože dochází k odlišným tlakům a prokluzům spojek. Z hlediska spolehlivosti bych volil verzi s výkonem 103 kW a splňující Euro 5. Stejně jako 103kW motor splňující normu Euro 4 nemá ani tento vyvažovací hřídele a navíc je i technicky jednodušší. Při koupi ojetiny se zaměřte hlavně na stav motoru – všechny motorizace totiž potřebují pravidelnou a nešizenou péči. Pokud chcete koupit čtyřkolku, prověřte si, zda se měnil olej v Haldexu, případně i ve dvouspojce v DSG. Mechanicky je ale auto postavené skvěle. Má příkladně tuhou karoserii, která ale někdy ráda rezne. Zkontrolujte podvozek, zaměřte se na stav zadní nápravy. U modelů, které často jezdily po nezpevněných cestách občas praskají pružiny. Jízda v terénu má samozřejmě své limity dané rozměry vozu a ve srovnání s klasickým 4x4 i omezenými trakčními schopnostmi Haldex spojky. Jinak je ale Haldex 4. generace funkční spojkou s rozumnou spolehlivostí a potřebou měnit olej po 60 tis. km. Yeti není o tolik menší než CX-5, je užší a má i menší zadní sedačky. Naproti tomu ale zvládne více v terénu a na nekvalitních cestách bude jízda se Škodou komfortnější. Ze všech zmíněných důvodů bych dal v tomto srovnání přednost Škodě Yeti.
Hodnocení článku
3.9 z 5 (78%)
Hodnoceno: 13x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
Zdeny60, 30.09.2019 11:17
Do japonce jedině benzín.
BobanHTP, 01.10.2019 15:19
Mazda v dieslu je dobrá až ta poslední generace, a to možná
Pozor na drahé FAP filtry, což platí nejen pro Mazdu ale i pro diesly od Hondy, které jsou spolehlivější. Za mě Honda CRV v dieslu je lepší volba, ikdyž jistota je benzín 2.0 VTEC.

Ohledně Yetiho - raději Tiguan. Je lépe zpracovaný, lepší díly atd. Motor v dieslu jedině 2.0 TDI CR. Brát raději manuál a bez 4x4

Zvážil bych i Ford Kuga 2.0 TDCi v manuálu bez 4x4, takový etalon mezi středními SUV
vavrisimo, 01.10.2019 22:51
Předně mě udivuje, že někdo vybírá ze dvou dost odlišných aut, druhá věc je ta, že za tyhle peníze bude vybírat z pár Mazd vs. několik set Škodovek.

Mazdu neznám, Yetiho docela jo, protože ho mají rodiče – 2.0 TDi 81kW 4x4 a jsou s ním spokojení. Prostornost pro starší pár se psem ok, rodinné auto to fakt není, i když občasné delší přesuny ve 4 se v tom dají zvládnout. Podvozkové v pohodě - na to že to je skládačka dvojkové Octávky a Passatu B6, se v zatáčkách drží fakt statečně, na druhou stranu je díky tužšímu nastavení a krátkému rozvoru na nerovnostech celkem uskákaný. Výkonově na běžné ježdění stačí i ten nejslabší motor u kterého je bonusem lineární jízda bez turbo kopanců a taky to, že to je vždy Euro 5 verze s odolnějšími vstřikovači, na rozdíl od silnějších motorizací, kde je třeba to hlídat. Výhodou Yetiho oproti Tiguanu je, že nepoužívá modul s vyvažovacími hřídeli, takže mínus další kurvítko. A zrovna tady mi dává DSG smysl, nejen kvůli tomu, že manuál je hodně utopený v palubce. 4x4 do města je kravina, na druhou stranu ho naši pár dní v roce využijí, protože bydlí v Jeseníkách a obecně je v zimě v horách se čtyřkolkou sranda, nehledě na to, že se s tím líp prodá. V Haldexu nezapomenout měnit olej, jinak o něm člověk neví a funguje. S autem jinak skoro žádné problémy nejsou na to, že s tím jezdí lidi v předdůchodovém věku. Tím myslím ježdění na spotřebu, podtáčení, často krátké jízdy bez zahřátého motoru atd. Jediný průšvih je koroze – po 6 letech se objevily pupínky na obou zadních dveřích. To se prý týká hodně Yetin bez zástěrek a je to kvůli odlétajícímu štěrku od předních kol.

Asi takhle, pokud někdo chce SUV (což osobně nechápu, ale to je jen můj problém daný asi věkem, kdy se mi zatím nechce obětovat lepší jízdní vlastnosti, prostornost a spotřebu za lehčí nastupování do auta), tak Škodovka je ok volba a člověk je u nás může přehazovat vidlemi.
mafík, 08.10.2019 11:00
Autor článku je asi velkým zastáncem koncernových vozů. V jednom má ale pravdu, diesselové motory v CX-5 do r.2014 byly opravdu poruchové, ale benzíny patří ke špičce. Yeti se s CX-5 ani zdaleka nemůže srovnávat. Mazda je úplně jiné, kvalitnější auto.
vstoupit do diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů