0
zpět
8019

Mazda CX-7 - jaká je jako ojetina?

Pro koho bude lepší diesel a pro koho přeplňovaný benzín? A na jaké závady se musí budoucí majitel téhle Mazdy připravit? To vše v další poradně.
09.10.2015, poradna

hodnocení článku: 4.3 z 5 (86%)
hodnoceno: 12x
vaše hodnocení: -

DOTAZ: Dobrý den, rád bych si koupil starší ojeté SUV. Ze všech nejvíc se mi líbí Mazda CX-7. Jede stejně dobře, jako vypadá, a bude lepší benzín, nebo diesel? Děkuji. Komárek Praha


ODPOVĚĎ: Dobrý den, Mazda CX-7 je opravdu hezké SUV a jízdní vlastnosti má taktéž výborné. Co se volby motoru týče, záleží na vašem nájezdu, určitě si vyzkoušejte oba. Zájemci o Mazdu CX-7 se museli v roce 2007 spokojit s jediným agregátem v nabídce. Byla jím přeplňovaná benzínová dvatrojka s označením DISI (191 kW), kterou známe z vrcholných modelů MPS. U tohoto motoru je nutné počítat s dlouhodobou průměrnou spotřebou v kombinovaném provozu mezi 11-14 l/100 km. Tento přeplňovaný agregát je silně náchylný na jízdní styl (proto to rozpětí). Pojedete-li rozvážně, dostanete se pod deset, přišlápnete-li plynový pedál k podlaze, "poletíte" klidně za 18-20 l/100 km. U tohoto motoru je třeba měnit olej častěji než po výrobcem předepsaných 15 tis. km, jinak se motor postupně zanáší karbonem. Při koupi ojetiny zkontrolujte tedy intervaly, které dodržoval předchozí majitel.

Zákazníci prahnoucí po krásném SUVéčku stále častěji žádali naftové srdce. Mazda jim vyhověla až v polovině výrobního cyklu (2010), když se s drobným faceliftem pod kapotou objevil čtyřválcový diesel 2.2 MZ-CD (127 kW), což se rázem odrazilo na prodejních číslech.
Nová dvadvojka MZ-CD je oproti dříve použitému dvoulitru MZR-CD z více než 90 % novým agregátem. Zvýšením zdvihu z 86 na 94 mm se podařilo dosáhnout vyššího zdvihového objemu. Svou nadčtvercovou konstrukcí se vydává proti současnému trendu čtvercových motorů. Nové je turbodmychadlo IHI, které má lopatky statoru zakřivené ve směru obvodové kružnice (běžně bývají rovné). To vede k menšímu odporu u výfukových plynů. Dvoupístové čerpadlo vyvíjí tlak 2 000 barů (dříve to bylo 1 800 barů). Elektromagnetické vstřikovače se systémem Common-rail postrádají piezoelektrické ovládání. Mezi další raritu patří roztok AdBlue vyrobený na bázi močoviny (je uskladněn v 15,5litrové nádrži pod podlahou kufru) a dokáže rozložit na 40 % produkovaných oxidů dusíku ve výfukových plynech na neškodný dusík. Močovinu stačí měnit během dvacetitisícových servisních intervalů. Pokud však "močovina" dojde, motor přejde do nouzového režimu a ztratí tah. Po vypnutí už ho nenastartujete.

Agregát je spojen se známou přímo řazenou šestistupňovou převodovkou, kterou známe z benzínové varianty. Převodovka má trojitou synchronizaci prvního až třetího rychlostního stupně a dvojitou synchronizaci čtyřky. Řazení proto funguje plynule, lehce a velmi přesně. To samé platí o řízení, které dokáže zprostředkovat dostatek informací od předních kol (sice není tak dokonalé jako u benzínové verze, ta má totiž hydraulický posilovač oproti elektrickému dieselu). U samotného motoru se zatím neobjevil žádný zásadnější problém (někteří majitelé si stěžují na pofukování vstřikovačů, což doporučujeme před koupí překontrolovat) a lze předpokládat, že bude stejně jako předchůdce v podobě dvoulitru ušetřen všech bolestí dieselových srdcí. Motor si dokáže s CX-7 celkem rozumně poradit. Kombinovaná spotřeba 7,5 litru, zrychlení z nuly na sto za 11,3 sekundy a maximálka rovných 200 km/h.

Před koupí také zkontrolujte stav koroze na karoserii, protože právě koroze je a bude u starších ojetin dost výrazným minusem. Nabídka ojetin není veliká, v době přípravy tohoto článku bylo v tuzemských bazarech na prodej cca 40 kousků s tím, že nabídka dieselových a benzínových motorizací je zhruba 50:50 (benzíny jsou samozřejmě levnější). Ceny začínají od 160 tis. Kč po cca 500 tis. Kč.


autor:
"originální stav ojetin je lepší než tuning"
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
tomaskrtek, 06.10.2015 16:33

no ona nejen Mazda, dneska jsem viděl B6ku Passata 2008 kombíka a pěkně mu to kvetlo pod PZ světlem, zadní lemy a spodky dveří taktéž. na 8 let staré auto, nebourané, nelakované, první majitel, najeto 200 tedy nic moc. a to už se nebavím o tom že když to oroštoval tak za ním nebylo nic vidět...
a s dvanáctiletou zárukou proti prorezivění ho poslali někam.
Petr S, 06.10.2015 20:57


S tím hnitím všech Mazd bez vyjímky to víš jistě, nebo to jsou jen takové ty plky od stolu?
Zdeny60, 13.10.2015 20:09


Povětšinou to plky od stolu nejsou. Týký se všech Mazd do roku 2010, tedy včetně té předposlední, o které se vehementně tvrdilo, že "ta už nehnije". Hnije. Kdybych to neviděl na vlastní oči, tak to netvrdím. Šlo naftový vůz z roku 2010 a hnily: lem předního okna, lem zadního blatníku poblíž přechodu k prahu. Na 4 letý vůz dost vrzy, ne? Bylo to loni. Dále si všímám Mazd 3/6 rčníkový model 2006-2008, před tím beze zbytku všechny hnily rychleji, než konkurence (třeba Toyota nebo Subaru, případně Honda ve stejném věku). Obávám se, že Mazda zatím nepatřímezi auta, kde by se dalo říci bez obav, že po 5 letech se neobjeví jarní květ.
Na druhou stranu ale obejktivně uznávám, že jsem viděl i Mazdy 6 (2006-2008), které nebyly viditelně nikde chycené, ale po přečetní voodoo, která praktikují majitelé těchto aut na mazdaclubu '(pod vedením zdatné šamanky Doris), je celkem jasné, že auta asi dostala nadstandardní péči v podobě 10 kil Dinitrolu a mnohdy již opravených zadních lemů.

Petr S, 13.10.2015 21:54


Čoveče dumám nad větou: "Týký se všech Mazd do roku 2010, tedy včetně té předposlední, o které se vehementně tvrdilo, že "ta už nehnije""

Tak myslíš všechny Mazdy "anblok" nebo nějaký konkrétní model? Tyto myšlenkové pochody někdy není lehké pochopit

Právě proto že jsem měl 2 Mazdy 626 a 6, tak si je prohlížím, speciálně ty zadní lemy. A třeba CX-7, Mazdu 3 a Mazdu 5 jsem neviděl shnilou ani jednu. Co se týče Mazdy 6 po roce 2008 taky ne. Kámoš si nedávno koupil benzínový 2.0L v automatu rok 2010. Dobře jsem si ji prohlédnul u něj v garáži, protože jsem s ním řešil vybitou baterku když nechal v autě přes noc klíče. Nikde absolutně žádná koroze.

Jo jinak Doris z Mazdaclubu je případ sám pro sebe. Ta má každé auto jako Tamagotchi. Stačí se podívat sem a pochopíš: http://www.mazdaclub.cz/member_detail.php?id=2041 Ta by natírala hamerajtem a voskovala i plastovou konev na vodu
PetrT, 13.10.2015 22:17


Mazdu 5 první generace jsem orezlou viděl a to pořádně - lemy, šoupačky a zadní dveře spodek. Bylo to tehdy 6 let staré auto. Ale třeba to byl špatný kus. Bouraná nebyla.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.