Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Mazda 2: koupit třetí generaci s benzínovým motorem?

Poradna
František Mašek | 20.05.2024
foto: Autor testu
Zuzana si našla hezkou devítiletou Mazdu 2 s motorem 1,5 Skyactiv o výkonu 55 kW. Doporučíme tohle auto? A na co si dát před koupí pozor? Poradíme v dnešní poradně.
Dotaz
Zdravím, prosím chtěl bych si koupit Mazdu 2 z roku 2015 s motorem 1,5 skyactiv 55 kW, auto má najeto 100 tisíc kilometrů a prodává se za 180 tisíc korun. Chtěla bych od vás poradit, jestli je auto spolehlivé a co zkontrolovat při jeho koupi. Mockrát vám děkuji! Zuzana

Odpověď
Dobrý den Zuzano, Vámi vybraný atmosférický přímovstřikový čtyřválec 1,5 Skyactiv G75 o výkonu 55 kW sice není žádný trhač asfaltu, ale přesto s lehkou dvojkou hýbe docela slušně. I když má auto jen pětistupňový manuál, můžete bez obav cestovat i na delší vzdálenosti – převodovka je odstupňována docela dlouhými převody, tedy i při vyšších rychlostech motor netočí nesmyslné otáčky (při 130 km/hod cca 3200 ot/min) a v interiéru je akustická pohoda. Dlouhé převody mají v tomto případě i další výhodu, kterou je příjemná spotřeba (počítejte s průměrem kolem 6 litrů). Horší je to s dynamikou motoru při nízkých otáčkách, v těch středních už je to ale mnohem lepší.

Motor tedy mohu doporučit, jak je na tom ale třetí generace Mazdy 2 se spolehlivostí? Prozatím velmi dobře. Samozřejmě bude jako vždy záležet, jaký život měl konkrétní bazarový kousek. Při koupi bych určitě prověřil stav podvozku. Zajímala by mě jeho koroze (nástřik podvozku z výroby už nemusí být po letech funkční), případně vůle na přední i zadní nápravě (vyskytují se ale až u více jetých kusů). Zaměřte se také na stav brzd, u nižších výbav jsou vzadu jen bubnové brzdy. U kousků, s nimiž majitel jezdil jen kratší vzdálenost, může docházet k ředění motorového oleje palivem.

Při koupi tak mrkněte na hladinu oleje a ideálně udělejte také kapkovou zkoušku kvality olejové náplně. Pokud budete auto používat v podobném režimu také vy, měňte olej častěji, než předepisuje výrobce. A poslední rada – do nájezdu 100 tis. km bych preventivně vyměnil zapalovací svíčky (používejte jen originální).
Hodnocení článku
3.0 z 5 (60%)
Hodnoceno: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů